Haberler

Lenfödem, lenfatik drenajdaki anormallik sonucunda cilt altı yumuşak dokuda lenf sıvısının birikmesine bağlı vücudun bir bölümünde şişlik meydana gelmesidir. En sık bacaklarda görülmekle beraber, kolda, yüzde, boyunda ve dış genital bölgede de görülebilir. Lenfatik drenajdaki bozulma nedeni primer(doğuştan) ya da sekonder (sonradan ikincil nedenler) olabilir. Primer lenfödem en sık kadınlarda ve menstrüasyonun başladığı puberte döneminde görülür. Bu hastalarda en küçük bir travma sonucu oluşan doku sıvısı anormal lenfatikler nedeniyle uzaklaştırılamaz.

Özellikle bacakların veya kolların şişip, genişlemesi şeklinde ortaya çıkan bu hastalık halk arasında gelincik, fil hastalığı diye bilinen tıp literatüründe ise "elephantasis" diye bilinen lenfödem tedavisi artık çaresiz olmaktan çıktı. Türkiye'nin birçok yerinde lenfödem nedeniyle yıllardır tedavi olamayan ve hastalığının tanısı dahi konulamayan bu yüzden hastane hastane dolaşıp mağdur olan birçok hasta mevcut. Lenfödem, yaygın bir hastalık olmasına karşın hastalar tedavi olacak merkez bulmakta güçlük çekiyor. Hastalıkları konusunda çare arayan birçok insan bugüne kadar tedavi imkanı bulamazken, Tokat Medical Park Hastanesi lenfödemli hastalar için yeni bir umut kapısı oldu.

Tokat'ta yaşayan 3 kız kardeş dertlerine çare bulabilmek için gitmedikleri doktor, gezmedikleri hastane kalmamışken umutsuzlukla geldikleri Tokat Medical Park Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümün de Lenfödem teşhisi konularak tedaviye başlandı.

Söz konusu hastalardan 47 yaşındaki S.Y. 30 yıldır hastalığıyla uğraştığını ve gitmediği doktor kalmadığını belirterek, kendisine bugüne kadar bir teşhis konulamadığını, diyet ve ilaç tedavileri uygulandığını sol bacağının devamlı büyüdüğünü, bugüne kadar doktorların kendisine bu hastalığın tedavisinin olmadığını söylediklerini ve çaresizlik içinde yaşamaya çalıştığını anlattı.

Dört çocuk annesi S. Y. hastalığının 17 yaşında ilk çocuğuna hamile iken ortaya çıktığını 30 yıldır kimsenin bir çare bulamadığını 1 ay önce Medical Park Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde yapılan tetkikler sonucu kendisine Lenfödem teşhisi konulduğunu aktardı. Hemen başlanılan tedavi sonucu 97 kilodan 86 kilo ya düştüğünü bacaklarında gözle görülen incelmeler olduğunu, artık kendisine güveninin geldiğini anlattı.

Kendisi gibi iki kız kardeşinin de aynı hastalıktan mustarip olduğunu söyleyen S.Y onları da biran önce haberdar ettiğini ve kardeşlerinin de tedaviye başladıklarını söyledi.

TÜRKİYE'DE GÖRMEZDEN GELİNEN BİR KONU

Tokat Medical Park Hastanesi Fizyoterapisti M.Fatih Coşkunoğlu, halk arasında fil hastalığı olarak da bilinen lenfödemin, çok yaygın bir hastalık olmasına karşın konu ile ilgilenen hekim ve Fizyoterapist sayısının son derece az olduğunu söyledi.

Lenfödem hastalarının doktor doktor gezmelerine rağmen tedavi olacak bir hastane bulamadıklarına işaret eden Coşkunoğlu, Türkiye de bu konu üzerinde çalışan 100 kadar Fizyoterapist ve iki elin parmaklarını geçmeyen hastane olduğunu belirtti.

Ülkemizde lenfödem konusunda çok yönlü çalışan başka bir merkez yok. Türkiye'de lenfödem tedavisiyle ilgili ciddi sıkıntılar yaşanmakta. Biz de Tokat Medical Park Hastanesi olarak bu sıkıntıları elimizden geldiği kadar gidermeye çalışıyoruz.

Tokat Medical Park Hastanesinde Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Bölümünde konusunda uzman Fizyoterapist M.Fatih Coşkunoğlu tarafından, üst ve alt ekstremite manuel lenf drenajı ve kompleks boşaltıcı fizyoterapi teknikleri ile lenfödem tedavisi başarıyla uygulanmaktadır.

Fzt. Coşkunoğlu, "Lenfödem tamamen ortadan kaldırılamasa da hastalık önlenebilir, kontrol altına alınabilir ve fizyoterapi ile tedavi edilebilir" dedi.

Tokat

Sağlık Köşesi

Yedikleriniz sizi depresyona sokabilir...

Uzmanlar, depresyonu insanların yaşamı boyunca...

devamı

Sürekli tansiyon ölçmek tansiyonu yükseltiyor...

Bir hastalık düşünün her üç kişiden biri...

devamı

Oturarak çalışanlarda kıl dönmesi riski fazla...

Medical Park İzmir Hastanesi Genel Cerrahi...

devamı

Sünnet öncesi muayene önemli...

Medical Park İzmir Hastanesi Çocuk Cerrahisi...

devamı

Yo Yo Sendromu'na dikkat! ...

Yaz aylarının yaklaşmasıyla kilo fazlası...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.