Uyku Laboratuvarı

Uyku Apnesi

Uyku Laboratuvarı Nedir?

Hastanın uyku ile ilgili kaydedilebilir tüm verilerinin bilgisayara sonradan incelenmek üzere kaydedildiği yerdir. Ev ortamı hassasiyetinde oluşturulan özel bir odada hasta uyurken gece boyu izlenir ve kameraya kaydedilir.

Uyku Laboratuvarında Neler Yapılır?

Hastanın , beyin elektrosu (EEG) göz hareketleri elektrosu (EOG) Çene kas gerilimi elektrosu (çene EMG), yatış pozisyon kayıtları, soluk alıp veriken burundan giren hava akımı, Soluk alıp verirkenki göğüs ve karın hareketleri, kan oksijen seviyesi, Kalp grafisi (EKG), Bacak kas kasılmaları elektrosu (bacak EMG) kaydedilir.

Bu kayıtlar daha sonra incelenerek öncelikle hastanın uyku yapısı değerlendirilir. Uyku evreleri ve mimarisi oluşturulur. Sonra bu uyku süresinde solunum olayları değerlendirilerek, hastanın soluk alıp vermedeki anormalliklerin var olup olmadığına (soluk hafıflemesi ya da kesilmesi), bunun yanı sıra gelişen oksijen seviyesi değişiklikleri, uyanıklık reaksiyonları, kalp atım değişiklikleri, uyku sırasındaki bacak hareketleri tek tek işaretlenir. Sonraki işlemde bütün bu işlenmiş veriler tekrar bilgisayardan geçirilerek bunun sonucunda , uyku kalitesi, yeterliliği, uyanıklık periotları ile bölünüp bölünmediği, uykuda, nefes kesilmeleri ya da hafiflemelerinin var olup olmadığı, varsa sıklığı, süreleri, hangi pozisyonda belirgin olduğu, uykunun hangi evresinde belirgin olduğu, bu sırada ortaya çıkan kan oksijen seviyesi düşüklüğü süre ve derinliği, kalp atımlarındaki değişimlerin uyku evresi ve anormal solunum olayları ile ilişkisi, uykuda bacak hareketlerinin varlığı, varsa sıklığı raporlanarak hastanın uyku sırasında ortaya çıkan ya da uyku ile ilgili hastalığının var olup olmadığı, varsa ciddiyeti ortaya konur.

Uyku laboratuvarında özellikle kendisini, horlama uykuda nefes tutma ve gündüz uykululuk ile belli eden uyku apne hastalığı şüphesi olanlar yatırılmaktadır. Ayrıca yine gündüz olur olmaz yerlerde uyuklamalara neden olan Narkolepsi, şüphesi olanlar ile daha nadir olarak ta , yine gündüz yorgunluk ve uykululuğa neden olan uykuda periodik bacak hareketi şüphesi olan hastalar yatırılmaktadır.

Uyku Laboratuvarı Öncesi Gerekli Hazırlıklar ve Dikkat Edilecekler

Hastalar sakinleştirici türde ilaçlar kullanıyorsa 1 hafta kadar önce kesmesi tavsiye edilir. Yatış günü, akşam üzeri duş alması, sakallarını kesmesi, göğüs kıllarını ve bacak ön yüzündeki kılları temizlemesi istenir. O gün öğleden sonra içki çay, kahve, gazlı içecekler tüketmemeli, reflüye neden olabilecek portakal, mandalina gibi yiyeceklerden uzak kalması tetkikten 4 saat önceden sonraki zamanda sigaradan uzak kalması tetkikin sağlıklı olması için gerekmektedir. Yatış esnasında kollu ve bacaklı pijama ile gelmelidir.

Uyku Apnesi Teşhisi Alan Hastalarda Tedavi

Uyku apnesi tanısı alan hastalar eğer tedavi edilmeye karar verildi ise bunun altın standartı pozitif basınçlı solunum cihazlarıdır. Bu cihazlar farklı tiplerdedir ( sürekli hava basıncı veren CPAP, nefes alırken yüksek nefes verirken düşük basınç veren BPAP, solunum tamamen durduğu durumlarda tetikleyici özelliği olan BPAP-ST, azalıp çoğalan solunum bozukluklarında (chayne – stokes solunumu) BPAP OTO SV (ASV) ) tedavi edilecek olan hasta KBB muayenesinden geçirilerek üst solunum yollarının açık olduğu ve CPAP kullanmaya elverişli olduğu bilgisi alındıktan sonra (eğer kapalı ise açıldıktan sonra) hasta ikinci gece yatırılarak , solunum bozukluklarının ve buna bağlı kan oksijen seviyesi düşüklükleri ve uyku bozukluğunun hangi tip alet ve basınçta düzeltildiği tespit edilerek hastanın bu nitelikte alet edinesi sağlanır. Hasta artık geceleri yatarken bu alet ile nefes alacaktır.

Uyku laboratuvarında tespit edilen hastaya uygun alet için sağlık kurulu raporu düzenlenerek ilgili sosyal güvenlik kurumundan, tarif edilen niteliklerdeki alet alınacaktır.

Kimler Uyku Laboratuvarına Başvurabilir?

✔ Horlayan,

✔ Uykuda nefesinin kesildiği belirtilen,

✔ Gündüz yorgun ve uyuklaması olan hastalarda, kesinlikle şüpheleniriz,

Yukarıdaki şıklardan birine aşağıdaki şıklardan 1-2 si eklenirse yine şüpheleniriz.

✔ Obezite

✔ Gece terlemesi

✔ Gece idrarı

Ayrıca, Hipertansiyon, Kalp ritm bozukluğu, Sol ve sağ kalp yetmezliği, Diyabet, Kronik Obstruktif Akciğer hastalığı, Beyin Damar hastalıkları varsa bu hastalar riskli hastalardır ve muhakkak uyku apnesi açısından tetkik ve tedavileri yapılmalıdır.

Uyku Apnesi Tedavi Edilmezse Hangi Hastalıklar Görülür?

A. Kalp Damar Sistemi

✔ Hipertansiyon

✔ İskemik kalp hastalığı

✔ Sol kalp yetmezliği

✔ Sağ kalp yetmezliği

✔ Kalpte ritim bozuklukları

✔ Ani ölüm

B. Akciğer

✔ Astım'a yatkınlık

C. Sinir Sistemi

✔ Beyin damarlarında daralma

✔ Gündüz aşırı uyku hali

✔ Sabah baş ağrısı

✔ Uykuda sara hastalığı

✔ Huzursuz ve yetersiz uyku

D. Psikiyatrik

✔ Bilişsel bozukluk

✔ Anksiyete, depresyon

E. Hormon hastalıkları

✔ Cinsel isteksizlik

✔ Cinsel işlev bozukluğu

F. Böbrek

✔ Gece idrara çıkma

✔ İdrardan protein kaçağı

G. Mide barsak sistemi (Gastro özefajial reflü )

✔ Kan hastalıkları (Polisitemi, kan akışkanlığının azalasına neden olmakta )

✔ Sosyal sonuçlar

✔ Okul ve iş performansında azalma

✔ Raporlu olma süresinin artması

✔ Çocuklarda hiperaktivite

✔ Sosyal ilişkilerde bozulma (Boşanmalar vs.)

Kazalar (trafik, ev, iş)

Yaşamı tehdit eden ve yaşam kalitesini bozan sağlık sorunları ortaya çıkar.

Medical Park Uyku Birimleri

Donanımlı uyku labortuvarında hastanın uyku tetkiki yapılarak uyku apnesinin araştırılması, eğer varsa ciddiyetinin ortaya konması ile KBB, Göğüs hastalıkları ve Nöroloji bölümlerince tedavi biçimine karar verilerek, tedavisi düzenlenmektedir.

Tedavi Merkezleri ve Hastanelerimiz

 • MERKEZLERİMİZ
  Adres: Kültür Sok. No:1 E5 Yolu Bahçelievler Metro Durağı Üstü Bahçelievler, İstanbul
  Telefon: 0 (212) 484 14 84
  E-Mail: bahcelievler@medicalpark.com.tr
  Web: medicalpark.com.tr/bahcelievler


  Adres: Fener Mah. Tekelioğlu Cad. No:7 Lara, Antalya
  Telefon: 0 (242) 314 34 34
  E-Mail: antalya@medicalpark.com.tr
  Web: medicalpark.com.tr/antalya


  Adres: Haşim İşcan Caddesi Fomara Meydanı No:1 Osmangazi, Bursa
  Telefon: 0 (224) 270 60 00
  E-Mail: bursa@medicalpark.com.tr
  Web: medicalpark.com.tr/bursa


  Adres: Kavak Cad. No: 5 Belediye Yanı Gebze, Kocaeli
  Telefon: 0 (262) 675 75 75
  E-Mail: gebze@medicalpark.com.tr
  Web: medicalpark.com.tr/gebze


  Adres: E5 Üzeri 23 Nisan Sok. No: 17 Merdivenköy Kadıköy, İstanbul
  Telefon: 0 (216) 468 44 44
  E-Mail: goztepe@medicalpark.com.tr
  Web: medicalpark.com.tr/goztepe


  Adres: İskenderpaşa Mah. Horhor Cad. No:4 34080 Fatih, İstanbul
  Telefon: 0 (212) 453 10 00
  E-Mail: fatih@medicalpark.com.tr
  Web: medicalpark.com.tr/fatih


  Adres: Yeni Girne Bulvarı 1825 Sok. No:12 Karşıyaka, İzmir
  Telefon: 0 (232) 399 50 50
  E-Mail: izmir@medicalpark.com.tr
  Web: medicalpark.com.tr/izmir


  Adres: Akyazı Mah. Gaffar Okan Cad. No: 9 Ordu
  Telefon: 0 (452) 226 10 00
  E-Mail: ordu@medicalpark.com.tr
  Web: medicalpark.com.tr/ordu


  Adres: Öğretmenler Mah. Şehit İsmet Akın Cad. No: 10 Tarsus, Mersin
  Telefon: 0 (324) 241 41 41 - 241 41 00
  E-Mail: tarsus@medicalpark.com.tr
  Web: medicalpark.com.tr/tarsus


  Adres: Yeşilırmak Mah. Vali Zekai Gümüşdiş Cad. No:29 Tokat
  Telefon: 0 (356) 214 01 11
  E-Mail: tokat@medicalpark.com.tr
  Web: medicalpark.com.tr/tokat


  Adres: Kemalöz mah. Atatürk bulvarı No:139/A Uşak
  Telefon: 0 (276) 227 65 65
  E-Mail: usak@medicalpark.com.tr
  Web: medicalpark.com.tr/usak

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi kısaca, uyku sırasında nefes durması ve durma süresinin 10 saniyeden fazla olması durumu olarak açıklanabilir. 10 saniyeden fazla süren bu durum, gürültülü bir şekilde horlama, nefes alamama şeklinde birbirini takip eder.

Uyku Apnesi Kimlerde Görülür?

Kilolu ve 40 yaş üstü kişilerde sıklıkla görülür. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla göze çarpmaktadır. Ayrıca uyku apnesi kalıtımsal olarak da görülebilir. Yani kişi kilolu olmasa bile, kişilerde kalıtıma bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Uyku Apnesinin tanımlamasından yola çıkarak, uyku sırasında yanı başımızdaki kişide tanımdaki şekli ile horlama ve nefes alma düzensizliği görüldüğünde buna tanık olan kişilere büyük görev düşmektedir. Buna tanık olan kişiler, Apne belirtisi gösteren şahısları bir uzmana yönlendirmelidir.

Uyku Laboratuvarında Kimler Tedavi Edilir?

Uyku Apnesi Belirtileri

Nefes Tıkanıklığı: Düzensiz solunum bir çok insanda duruma bağlı olarak uykuya dalma, uyanma veya rüya görme sırasında görülebilir. Diğer bir taraftan uyku apneli hastalarda sık sık tekrarlanan uzun süreli solunum durmaları olmaktadır. Bu solunum duraklamaları uyku apnesinin en önemli belirtilerinden biridir. Apneli hastalarda 10 saniyeden başlayan solunum duraklamaları bir dakikadan fazla sürelere kadar devam edebilir. Uykuları boyunca saatte 10'dan fazla tekrarlayan, 10 saniyeden bir dakikaya varan nefes durmaları ile boğulurcasına mücadele eden kişilerde uyku ve oksijen yetersizliği oluşmaktadır. Bunların sonucu olarak hastalarda büyük sorunlara rastlanmaktadır.

Düzensiz Solunum: Uyku apnesinin en önemli belirtisi gece uykusu süresince ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmelerdir. Bu solunum düzensizlikleri, çoğu kişide görülen yumuşak ve hafif horlamalardan farklıdır. Horlayan insanların çoğunda bu tip horlamalar daha çok sırtüstü uyuma sırasında gerçekleşir. Uyku apnesinin sonucu olarak ortaya çıkan horlamalar ise her türlü pozisyonda gerçekleşebilir. Uyku apnesi olan hasta, el kol hareketleri ile rahatsız bir şekilde uyumaya çalışır.

Gündüzleri Uyku Hali: Gece uyku kalitesinin bozulması nedeniyle gün boyunca kendini yorgun hisseden hastaların kitap okurken ya da televizyon seyrederken uyuklamaları olabilir. Bu, özellikle araç kullanan hastalar için önemlidir. Uyku apnesi olan hastaların trafik kazası yapma riski normalden 8 kat fazladır. Bu da hastalarda inanılmaz derece yorgunluğa dolayısıyla konsantre olamamaya neden olur.

Horlama tedavisi için hastalara önce ayrıntılı bir KBB muayenesi yapılmalıdır. Endoskopik yaklaşımlarla horlama ve apneye neden olabilecek daralma alanları tespit edilir. Uyku apnesi belirtilerini gösteren ve benzer şikayetlere neden olan değişik uyku bozukluğu hastalıkları da vardır. Bu nedenle uyku apnesinin kesin teşhisi ve şiddetinin ölçülebilmesi laboratuvarda yapılan uyku çalışması adı verilen gelişmiş bir teknikle mümkündür.

Bu aşamadan sonra hastaya Polisomngrafik Uyku Tetkiki randevusu verilerek uyku analizi gerçekleştirilir. Uyku analizi horlama tedavisi için önemli bir süreçtir. Birkaç gün içinde alınan tetkik değerlendirip hastanın şikayetinin horlama mı apne mi olduğuna bakılır. Polisomngragik Uyku Tetkiki, beyin bölgelerinin aktiviteleri, uykunun yapısı ve uyku bozuklukları hakkında sağlıklı ve bilimsel bilgiler veren modern bir laboratuvar yöntemidir.

Medical Park

Sağlık Köşesi

Dişlerinizi Çamaşır Suyu Değil Doktorunuz...

Günümüzde herkes artık inci gibi beyaz dişlere...

devamı

Şimdi peeling zamanı!...

Yazın oluşan güneş lekelerinden ve cildinizi...

devamı

TİP 2 Diyabet: Küresel Salgın...

Yaşamın her döneminde ortaya çıkabilen, tedavi...

devamı

Sağlıklı Kurban Bayramı Tüyoları...

Kurbanı hemen kesildikten sonra yemeyin!...

devamı

Sigara içenlerde elma tipi şişmanlık artıyor...

Birçok kadın kilo korkusu yüzünden sigara...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu
 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.