Sağlık Bilgisi

Kepçe kulak deformitesi nedir?

Kulakta, doğuştan veya sonradan oluşmuş, birçok değişik şekil bozuklukları görülebilir. En sık rastlanılan ve estetik görünümü bozan şekil problemi kepçe kulaktır. Kepçe kulakta estetik olmayan görüntüyü veren şey, kulağın kafatası ile yaptığı abartılı açıdır ve bu abartılı açıya, kulak içi kıvrımlarının yokluğu da eşlik edebilir.

Kepçe kulak tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

Kepçe kulak problemi özellikle çocuklarda sosyal sorun haline gelebilir. Okul döneminde diğer çocukların alaylarına maruz kalan çocuğun psikolojik gelişimi olumsuz etkilenebilir.

Bu nedenle kepçe kulak probleminin ameliyatla düzeltilmesi için en uygun dönem okula başlamadan önceki altı yaştır. Ancak daha sonra da herhangi bir yaşta düzeltilebilir. Erişkinlikte de kepçe kulak estetiğinin talep edilmesi sık rastlanılan bir durumdur.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Kepçe kulak ameliyatı, hastane ortamında çocuklarda genel anesteziyle, erişkinlerde ise lokal anesteziyle yapılır ve yaklaşık bir saat sürer. Operasyon kulağın arkasından yapılır ve kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrımları için, içeriden kalıcı dikişler atılır. Kulak kepçesi doğru açıya getirilir ve kesi yeri gizli dikişlerle kapatılır.

Ameliyat sonrası neler yapılmalıdır?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası hasta evine dönebilir. Kulak 2–3 gün boyunca bandajlı kalır. Ameliyat sonrası oluşan ödem iki hafta içinde çözülür. Kulağın son şeklini alması birkaç ay sürer, ancak bu süre içerisinde hastayı rahatsız edebilecek bir görüntü oluşturmaz.

Kepçe kulak ameliyatlarında sık sorulan sorular

Medical Park

Tanı ve Tedavi Üniteleri
Haberler

Mide mikrobu ve ülserler...

Mide ülserlerinin kısaca tanımlanması ve...

devamı

Osteoporoz nedir? ...

Osteoporoz en yaygın metabolik kemik hastalığıdır....

devamı

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir?...

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir? Özofagusun...

devamı

Reflü Nedir ve Nasıl Oluşur?...

Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir....

devamı

Renk Körlüğü Nedir?...

Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.