Sağlık Bilgisi

Romatizma

Romatizma nedir?

Eski Yunanca bir kelime olan romatizma, eklemlerde kötü özellikte sıvı birikimi anlamına gelir. Bugünkü bilgilerimizle romatizmanın sadece eklem hastalığı olmadığını, tüm vücut doku ve organlarını ilgilendiren son derece kapsamlı hastalıklar bütünü olduğunu biliyoruz..

Romatizmal hastalıklar kaç çeşittir?

Romatizmanın pek çok türü bulunuyor. Eklemleri, kasları, damarları, omurgayı, iç organları (böbrek, akciğer, karaciğer), deriyi, göz gibi organları ilgilendiren çeşitli romatizma tipleri vardır.

Her eklem ağrısı romatizma mıdır?

Eklemlerimiz en sık kullandığımız bölgelerdir. Tüm vücudumuz gün boyu eklemlere yük bindirir. Kilolu kişilerde bu yük daha da fazladır. Bu nedenle zorlanma, aşırı yük, mekanik olarak sık kullanıma bağlı olarak, travmatik, sistemik hastalıklara bağlı halsizlik durumunda hallerinde de eklem ağrıları sıklıkla görülür. Romatizmal eklem ağrısını diğerlerinden ayıran bazı özellikler vardır.

Romatizmal ağrıları diğer eklem ağrılarından ayıran farklar nelerdir?

Eklemlerde ağrı, şişme ve eklemin hareketlerinde kısıtlanma olur. Bu şişlik belli bölgelerde değildir, eklemin tamamı diğerine oranla farkedilir şekilde şişer. Bazen kızarıklık ve sıcaklık da eşlik edebilir. Eklemin üstündeki deride döküntü olabilir. El parmaklarında sararma, solma, ciltte sertlik, ellerde sertlik ve sabahları tutukluk diye ifade edilen şikayetler görülür.

Ağız ve genital bölgede yaralar, gözlerde iltihaplanma (üveit), göz yaşı azalmasına bağlı kuruluk ve saç dökülmesi yaşanabilir.

Yürürken bacaklarda uyuşma ve ağrı, damar tıkanıklığına bağlı bacak şişmesi, ayak ve el parmak uçlarında iyileşmeyen yaralar damar romatizmalarında görülür.

Nefes darlığı, akut-kronik böbrek yetmezliği, tekrarlayan ateşli karın, göğüs ve eklem ağrıları gibi birçok yakınmaya sebep olur.

Medical Park

Tanı ve Tedavi Üniteleri
Haberler

Mide mikrobu ve ülserler...

Mide ülserlerinin kısaca tanımlanması ve...

devamı

Osteoporoz nedir? ...

Osteoporoz en yaygın metabolik kemik hastalığıdır....

devamı

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir?...

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir? Özofagusun...

devamı

Reflü Nedir ve Nasıl Oluşur?...

Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir....

devamı

Renk Körlüğü Nedir?...

Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.