Sağlık Bilgisi

D vitaminin faydaları nelerdir?

D Vitamini, Kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kemik ve diş gelişimi üzerindeki etkileri nedeniyle özellikle bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda D Vitamini ihtiyacını karşılamak önemlidir. Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kaslar, cilt ve pankreas için de yararı vardır. Tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. Sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonların düzenlenmesinde görev alır.

D vitamini alabilmek için hangi besinleri ağırlıklı olarak tüketmeliyiz?

D vitamininden zengin gıdalara örnek olarak yumurta sarısı, balık, balık yağı, tereyağı, et, sebzeler ve karaciğer verilebilir.

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açıyor?

D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizme, erişkenlerde osteomalaziye (kemik yumuşaması) sebep olur. Kemik matriks yapısı bozulur. Kemik ve kas güçsüzlüğü ile birlikte seyreden hastalıklardır. Çocukluk çağlarında daha kolay tanı konurken ileri yaşlarda bu zorlaşıyor ve gözden kaçabiliyor. Çocuklarda raşitizm, kemiklerde gelişim bozukluğu ve dişlerin geç çıkması gibi hastalık ve şikâyetlere neden olabilir. Yetişkinlerde ise kemik yumuşaması, diş çürümesi, huzursuzluk, uyku bozuklukları D vitamini eksikliği belirtileri arasındadır.

D vitamini iğne ya da haplarla verilmeli mi? Sağlık açısından bir zararı olabilir mi?

İlk önce belirtmemiz gereken şey D vitaminin doktor kontrolünde alınmasının gerekliliğidir. D vitamini yetersizliği söz konusu ise D vitamini genellikle iğne olarak tercihende hap olarak verilebilir. Kişinin yaşına, yaşam tarzına, güneş ışınından yeterince yararlanıp yararlanamamasına bağlı olarak D vitaminine olan ihtiyacın miktarı değişir. Fazla D vitamini kullanımı bebeklerde zihinsel ve fiziksel gerilige, çocuklarda boyun kısa kalma sonucuna sebep olabilir. Böbreklerden ca atılımını arttırabilir. Vitaminden çok fazla alındığı takdirde, mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliği, baş ağrısı, kılcal damarlarda deformasyon hatta ölümler görülmektedir.

Medical Park

Tanı ve Tedavi Üniteleri
Haberler

Mide mikrobu ve ülserler...

Mide ülserlerinin kısaca tanımlanması ve...

devamı

Osteoporoz nedir? ...

Osteoporoz en yaygın metabolik kemik hastalığıdır....

devamı

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir?...

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir? Özofagusun...

devamı

Reflü Nedir ve Nasıl Oluşur?...

Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir....

devamı

Renk Körlüğü Nedir?...

Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.