Sağlık Bilgisi

Akne nedir?

Normalde herkesin cildinde bulunan yağ bezlerinin fazla çalışmasından kaynaklanan bir problemdir. Genellikle 12-25 yas arasında görülür. Sanıldığının aksine cinsel yaşamla ve alınan gıdalarla hiçbir şekilde ilgili degildir. Sadece regl dönemlerinde biraz daha alevlendiği saptanmıştır. Hekimlerce ayırıcı tanısı konulan değişik tipleri vardır. Ancak en fazla sorun yaratabilecek olan tür "kistik akne" denilen iltihaplı ve şişkin görünümlü aknede yaşanıyor. Çünkü özel bir tedavi uygulanmaksızın iyileşmiyor ve iyileşme sırasında ciltte birtakım izler bırakıyor.

Nasıl tedavi ediliyor?

Aknenin tedavisi bazen aylar sürebiliyor. Basit sivilce türleri sadece yeterince beklendiği takdirde kendiliğinden iyileşiyor. Ancak bazı türlerinin tedavisi için retinoik asit ve benzeri yüzeyel uygulanan ilaçlar kullanılıyor. Bazı durumlarda ise aknenin nedeni hormonal bir problem olabiliyor (örneğin yumurtalık kisti gibi). Bu durumda ağızdan alınan ilaçlar veya ameliyat çözüm olabiliyor. Aknenin kistler oluşturması halinde ise A vitamininin sentetik bir türevi olan retinoik asit türevi ilaçların ağızdan kullanımı tercih ediliyor. Bu tercih neredeyse kesin denebilecek bir çözüm sağlıyor. Ancak mutlaka bir deri hastalıkları uzmanının önerileri doğrultusunda kullanılması gerekiyor.

Tedavi sonuç veriyor mu?

Hoş olmayan görüntüsüne karşın akne kesin olarak tedavi edilebilen birkaç hastalıktan biridir. Uzmanlar yüzeyel tedaviden veya ağızdan antibiyotik tedavisinden başlayan bir sıra izleyerek akneyi kesin olarak tedavi edebiliyorlar. Ülkemizde de son zamanlarda piyasaya verilen ilaçlar sayesinde tüm kadınlarımız bu "kesin çözüm"den yararlanabiliyorlar.

Ne yapmak gerekir?

Aknenin cinsel yaşam ve beslenme şekli ile bir ilişkisi yoktur. Ayrıca akneli yüzeyi çok sık temizlemek de fazladan yarar sağlamaz. Ayrıca küçük siyah noktaların elle sıkılması aknenin tedavisini zorlaştırabilir. Akne iyileşse bile iz kalmasına neden olabilir. Gelişigüzel ilaç kullanımı ve cilt bakimi da aknenin kötüleşmesine neden olabiliyor. Bu nedenle kısa sürede (bir kaç hafta) kendiliğinden iyileşmeyen akne problemleri için mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmak, önerdiği tedaviyi kesmeden önerilen süre boyunca uygulamak (akne istikrarsızlığı hiç sevmez!) 6 ile 8 hafta içinde anlamlı bir iyileşme sağlanamadığı durumda da diğer tedavi seçeneklerini araştırmak ve tabii ki o küçük siyah noktaları elle sıkmamak gerekiyor. Akne hafif olsa dahi iz bırakarak iyileşmesi durumunda hemen bir uzman hekime başvurmak gerekiyor.

Medical Park

Tanı ve Tedavi Üniteleri
Haberler

Mide mikrobu ve ülserler...

Mide ülserlerinin kısaca tanımlanması ve...

devamı

Osteoporoz nedir? ...

Osteoporoz en yaygın metabolik kemik hastalığıdır....

devamı

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir?...

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir? Özofagusun...

devamı

Reflü Nedir ve Nasıl Oluşur?...

Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir....

devamı

Renk Körlüğü Nedir?...

Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.