Sağlık Bilgisi

Prostat

Prostat Nedir?

Prostat, mesanenin alt kısmında yerleşmiş tabanı yukarıda mesanenin çıkış bölgesine yer alan, tepesi aşağıda, kestane şeklinde ve boyutlarında bir organdır. Erişkindeki ağırlığı 20-25 gram kadardır. Prostatın tam ortasından idrar yolu geçmektedir. Bu organ, meninin miktarının yaklaşık yüzde 20-25'ini oluşturan salgılar üretmektedir. Prostatın salgıları, meninin asiditesini, bazı enzimlerini ve elektrolitlerini oluşturur. Bu salgılar döllenme olaylarında önemlidir.

Prostata ait hastalıklar nelerdir?

Prostatta ait üç değişik hastalık görülür. Bunlardan ilki prostat iltihabıdır. Prostatit adı verilen bu rahatsızlık, bazı mikroorganizmaların prostata yerleşmesi ile meydana gelir. Daha çok kronik ve sinsi enfeksiyonlardır. Prostatta enfeksiyona zemin oluşturan faktörler; idrar yolunun her türlü enfeksiyonları (böbrekten kaynaklanan, idrar kesesinden kaynaklanan) veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar prostat iltihabına (prostatit) yol açabilmektedir.

İkinci olarak prostatta iyi huylu büyüme görülebilir. İyi huylu prostat büyümeleri adından da anlaşılacağı gibi prostattaki büyüme, kanser türündeki bir büyüme değildir. Ancak iyi huylu olmasına rağmen idrar yollarını sıkıştırıp daraltması nedeniyle ciddi bozukluklara neden olabilir. 30'lu yaşlarda başlayan bir süreçtir. Fakat genellikle 50'li yaşlarda belirti vermeye başlamaktadır. Artmayan erkeklik hormonuna duyarlılığın yoğunlaşması sonucunda prostatın iyi huylu büyümesi oluşmaktadır. İyi huylu prostat irileşmesi 50 yaşından sonra her yüz erkekten 50'sinde görülmektedir. Bu yüzden erken teşhis için 50 yaşından sonra her erkeğin en az senede bir kez muayeneden geçmesi gerekmedir.

Prostata görülen bir diğer hastalık, kötü huylu büyümeler diye ifade edilen prostat kanseridir. Kötü huylu büyümede kanser bulunduğu yerde ve damarlarla yayılarak başka yerlerde doku hasarı yaparak hayatı tehdit eder. Prostat kanseri iyi huylu prostat büyümelerinde olduğu gibi idrar yolunu sıkıştırır onunla benzer şikayetlere neden olur.

Medical Park

Tanı ve Tedavi Üniteleri
Haberler

Mide mikrobu ve ülserler...

Mide ülserlerinin kısaca tanımlanması ve...

devamı

Osteoporoz nedir? ...

Osteoporoz en yaygın metabolik kemik hastalığıdır....

devamı

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir?...

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir? Özofagusun...

devamı

Reflü Nedir ve Nasıl Oluşur?...

Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir....

devamı

Renk Körlüğü Nedir?...

Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.