Sağlık Bilgisi

Kadınlarda Seksüel Disfonksiyon Bozuklukları

Seksüel Disfonksiyon nedir?

Cinsel fonksiyon bozukluğu kişinin normal seksüel aktivitesinin herhangi bir düzeyinde (istek,uyarılma,veya orgazm) karşılaştığı güçlükle tanımlanır. Kadın cinsel fonksiyon bozukluğu yüzyıllarca konuşulmayan ve hatta bazı kültürlerde düşünülmesi bile tabu olarak görülürken son yıllarda erkek cinsel fonksiyon bozukluğunun sildenafil gibi ilaçlarla kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilmesiyle belki benzer başarılar kadınlarda da elde edilebilir düşüncesiyle yeni ufuklar açılmıştır.Kadın cinsel fonksiyonlarının hem anotomik hem de fizyolojik olarak erkek cinsel fonksiyonlarına benzediği fakat daha karmaşık olduğu ortaya çıkmıştır.

Seksüel Disfonksiyon neden olur?

Seksüel Disfonksiyoni sık karşılaşılan hayat kalitesini etkileyen bir durumdur ve organik, psikolojik ve sosyal pek çok nedene bağlı oluşan, çok boyutlu bir sağlık sorunudur. Yaşa bağımlıdır, sıklıkla ilerleyicidir.

Görülme sıklığı nasıldır?

Kadın cinsel fonksiyon bozuklukları neredeyse her 2 kadından birini ilgilendiren önemli bir problemdir. Amerika Birleşik Devletlerinde kadınların %30-50 sinde olduğu belirtilmektedir. Amerika Ulusal Sağlık ve Sosyal Yaşam Araştırmasında 1749 kadının %43'ünde 1410 erkeğin ise %31'inde cinsel işlev bozukluğu saptandığı bildirilmiştir. Ülkemizde ise düşük eğitim düzeyi, bir işte çalışmama, ek bir hastalık bulunması, doğum sayısının fazlalılığı, menopoz gibi faktörlerin cinsel fonksiyonları olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.

Seksüel Disfonksiyon bozukluklarının çeşitleri nelerdir?

  • Cinsel İstek Bozuklukları
  • Azalmış cinsel istek bozukluğu
  • Cinsel tiksinti bozukluğu
  • Cinsel Uyarılma Bozukluğu
  • Orgazmik Bozukluklar
  • Cinsel Ağrı Bozuklukları
  • Disparoni
  • Vajinusmus
  • Diğer cinsel ağrı bozuklukları

Seksüel fonksiyon bozuklukların AFUD sistemindeki ilk majör kategorisi seksüel bozuklukları hipoaktif seksüel istek bozukluğu ve seksüel uzak durmayı içeren seksüel istek bozukluğu seksüel fantezi, istek ve/veya düşünce yokluğunu içerir.

Seksüel fonksiyon bozukluklarının 2. kategorisi seksüel uyarılabilme bozukluğu subjektif bir heyecan veya genital lubrikasyon eksikliği ile ifade bulan yeterli heyecana ulaşamamak veya devam ettirememek olarak tanımlanır. Üçüncü kategori orgasmik disfonksiyonu oluşturur. Yeterli seksüel stimulus olmasına rağmen orgazma ulaşmadaki güçlükleri veya orgazmın oluşmaması olarak tanımlanır. Dördüncü kategori seksüel ağrı bozuklukları disparoni, vajinusmus ve nonkoital ağrıyı içerir. Disparöni penetrasyon esnasındaki genital ağrıdır. Vaginusmus penetrasyonu engel leyen vajenin alt kısımda meydana gelen istem dışı spazmdır. Türkiye'de yapılan bir çalışmaya göre her yeni evli 10 kadından 7 si vajınismus hastasıdır.

Nasıl teşhis edilir?

Hastanın psikososyal olarak değerlendirilmesinin yanı sıra ayrıntılı jinekolojik muayeneyi içeren genel fizik muayenesi önemlidir. Hormon profilinde LH, FSH, prolaktin,total ve serbest testesteron, seks hormon bağlayıcı globulin ve östradiol seviyelerine bakılmalıdır. Kan şekerinin yanı sıra KC enzimleri, lipid profili ve tiroid fonksiyon testleri de önemlidir. Özellikle vasküler patolojilerin saptanmasında genital kan akımının değerlendirilmesi çok önemlidir. Özellikle nörolojik patolojilerin saptanmasında beyin ve medulla spinalis bilgisayarlı tomografi ve magnetik rezonans incelemeleri (MRI) yapılabilir.

Tedavisi nasıldır?

Östrojen replasman tedavisi, androjen tedavisi, sildenafil tedavisi gibi farmakolojik tedavilerin yanı sıra FDA onaylı EROS CTD gibi non farmakolojik tedavi yöntemler de önerilir..Bu problemin organik vasküler hormonal metabolik ve nörolojik nedenleri olabildiği ve problemin türüne göre tedavi prensipleri olduğu unutulmamalıdır. Daha fazla bilgi için uzmanına danışınız.

Medical Park

Tanı ve Tedavi Üniteleri
Haberler

Mide mikrobu ve ülserler...

Mide ülserlerinin kısaca tanımlanması ve...

devamı

Osteoporoz nedir? ...

Osteoporoz en yaygın metabolik kemik hastalığıdır....

devamı

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir?...

Özofagus (Yemek Borusu) kanseri nedir? Özofagusun...

devamı

Reflü Nedir ve Nasıl Oluşur?...

Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir....

devamı

Renk Körlüğü Nedir?...

Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.