Haberler

Zeka için anne sütü

Uzmanlar, anne sütüyle beslenen çocukların diğerlerine göre yüzde 6 ila 8 oranında daha zeki olduğuna dikkat çekiyor.

Medical Park Hastanesi, Tarsus Kaymakamlığı ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve Güney Süt'ün katkılarıyla mahallerde eğitim seminerlerine başladı. Çocuk, kadın ve ergenlik çağındaki bireylerin hedef alındığı eğitimlerin ilki Girne mahallesi Ayhan Bozpınar Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi. Mahalle sakinlerine anne sütünün yararları konusunda bilgi veren Medical Park Tarsus Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yavuz Uçar, çocuklarda ilk 3 yaşın beyin gelişimi açısından en yoğun dönem olduğunu belirtti. Bu dönem içerisinde çocuklarda en fazla görülen hastalıkların üst solunum yolu enfeksiyonları ve sindirim sistemi hastalıkları olduğuna işaret eden Op. Dr. Uçar, ''Bu hastalıklarda çocukta aşırı ateş söz konusu olabiliyor. Hatta aşırı ateşten dolayı havale geçirebiliyorlar ve havale geçirmesi durumunda ise beyin adeta haşlanıyor. Beyin gelişiminde duraksama ya da birtakım hücre ölümleri söz konusu olabiliyor. Bu da çocuğun ileriki yaşamını, eğitimini, sosyal alandaki başarısını olumsuz yönde etkileyebiliyor''diye konuştu.
 
6 Ay Sadece Anne Sütü
Op. Dr. Yavuz Uçar, söz konusu hastalıklarda mikropların giriş yerinin ağız olduğuna da dikkat çekerek, şunları kaydetti: ''Çocuk eline gelen her şeyi ağzına götürebiliyor, gerek emzik gerekse biberondan mikroplu gıdaları ağzına alabiliyor. Emzirmenin önemi işte burada başlıyor. Anne sütündeki bazı savaşçı ve koruyucu hücreler emzirmeden sonra bebeğin ağzına bulaşıyor ve ağızda bulunan mikropları öldürüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün bu konuda almış olduğu karar 6 ay sadece ve sadece anne sütü içilmesi yönünde. Sonraki 2 yıla kadar da anne sütü ve ek gıdalar tüketilmesi öngörülüyor. Dolayısıyla anne sütüyle bu formüle göre beslenen bebekler yüzde 6 ila 8 diğer anne sütüyle beslenmeyen bebeklere göre daha zeki oluyor. Bu da çocuğun her alandaki başarısını etkiliyor.''

Op. Dr. Uçar, bu arada anne sütünün kesilmesinden sonraki dönemde ise çocukların metabolizma ve kalsiyum gelişimi için süt ve süt ürünleri tüketiminin sürekli olması gerektiğine vurgu yaptı.

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.