Haberler

Uşak'ta ilk defa omuz protezi ameliyatı yapıldı

Türkiye genelinde ender olarak yapılabilen Omuz protezi Uşak da ilk defa Medical Park Uşak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr.Oğuz ÇIRPICI tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Nazilli'de yaşayan Mehmet Oğuz (60) geçtiğimiz hafta talihsiz bir kaza sonucu düşerek omzunu kırdığını, bulunduğu ildeki sağlık kuruluşunda ameliyatın gerçekleştirilememesinden dolayı Medical Park Uşak Hastanesine geldiğini söyledi.

Op. Dr. Oğuz ÇIRPICI "yaklaşık iki saat süren ameliyat ile Uşak da ilk defa Omuz protezi takmayı başardık. Ameliyat gayet iyi geçti şu anda hastamızın durumu iyi, birkaç gün sonra omuz hareketlerini artırmak için egzersizlere başlayacağız. Hasta 3 ay gibi bir zaman içinde eski omzuna tekrar kavuşacak" diye konuştu. ÇIRPICI;"Modern omuz protezleri günümüzde çok zedelenmiş eklem alanlarının uygun bir şekilde yerine geçmektedir. Bu sayede hasta aşağı yukarı normal bir yaşam sürdürebilir.

Omuz protezlerinde tedavinin başarılı olabilmesi için kusursuz cerrahi beceri gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda bu dalda çok fazla gelişmeler yaşanmıştır, nispeten yeni olan bu metodla üst kol başı tamamen değiştirilmez, üst kol başına bir kapak yerleştirilir. Bu yöntem sayesinde doğal eklem anatomisinin hemen hemen tam bir kopyasına ulaşılır ki, bu hastalara en iyi hareketliliği kazandırır.

Omuz artroplastisi de denilen omuz protezi uygulamasındaki temel amaç; -kalça ve diz artroplastilerinde de olduğu gibi- çeşitli hastalıklara bağlı olarak meydana gelmiş olan omuz eklemi dejenerasyonlarının neden olduğu ağrıyı ve hareket kısıtlanması ortadan kaldırarak hastanın yaşam kalitesini yükseltmek ve daha konforlu bir hayat sürmesini sağlamaktır.

 

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.