Haberler

Kemik İliği Nakli Gerçekleştirilen Çocuklarımız Yeni Yıla Merhaba Dedi

Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde kemik iliği nakliyle yaşama dönen yaklaşık 45 çocuk, yeni yıl partisinde yeni hayatlarına merhaba dedi. Kemik iliği nakli vericisi 30'a yakın çocuğun da katıldığı yılbaşı partisinde çocuklar neşe saçtı. Müzik ve palyaçolar eşliğinde eğlenen çocuklar, saatlerce dans edip oyunlar oynayarak yeni yılın gelişini kutladı. Çocukların ailelerinin de keyifli vakit geçirdiği yılbaşı partisi sürpriz hediyelerle sona erdi.

İSTANBUL'DA ÇOCUKLAR İÇİN TEK MERKEZ

Medical Park Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gülyüz Öztürk, Türkiye'de son derece önemli bir sağlık sorunu haline gelen çocuk kan kanserleri ve kan hastalıklarının tedavisinde etkili bir yöntem olan kemik iliği naklinin Türkiye'de halen yeterli ölçüde yapılamadığını söyledi. Prof. Dr. Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de yaklaşık bin hasta ilik nakli için bekliyor; ancak yılda sadece 180-200 çocuk hastaya ilik nakli yapılabilecek olanak ve hastane kapasitesi var. Medical Park, bu konuya sosyal sorumluluk bilinciyle yaklaşarak önemli bir misyon üstlendi. Medical Park Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi, İstanbul'da çocuklara yönelik tek merkez olduğu gibi aynı zamanda Türkiye'de özel bir hastanenin açtığı bu alanda hizmet veren ilk merkez konumunda da bulunuyor. Merkezimizde 17 yaş altı çocuklar tedavi görüyor. Hastalarımız arasında 11 aylık bebek hastalar da var."

HALK BİLİNÇLİ DEĞİL, DONÖR BULUNAMIYOR

Kemik iliği nakli konusunda halkın yeterli bilince sahip olmadığını bu durumun ise donör bulmayı zorlaştırdığını ifade eden Prof. Dr. Öztürk, "Halk genelinde donör olunca ilikler çekilecekmiş gibi yanlış bir algı var. Oysa sadece kan kaybına benzeyen hafif şikayetler olabilir. 1-3 ay içinde ise doku kendini yeniliyor. Yani kemik iliği naklinde herhangi bir organ kaybı söz konusu değil" dedi.

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.