Haberler

Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Hayat boyunca her 9 kadından birinde meme kanseri gelişmektedir yine kadınlarda; akciğer kanserinden sonra, en fazla ölüme neden olan kanser meme kanseridir. Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Serdar BATUM Meme kanseri bilinçlendirme ayı olan Ekim ayında vatandaşlara meme kanseri hakkında şu bilgileri verdi:

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu ve her 9 kadından birinde meme kanseri görülme riski olduğunu vurgulayan Op. Dr.Serdar BATUM; "Meme kanseri, memedeki süt bezleri ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin normal olmayan biçimde, kontrol dışı olarak çoğalması ve vücudun başka bölümlerine de yayılarak çoğalmayı sürdürmesidir. Kanser hücreleri meme dokusu dışına çıktığında, öncelikle koltuk altındaki lenf bezlerini tutmaktadır. Çünkü memedeki lenf damarları, meme dokusundan gelen lenf sıvısını koltuk altındaki lenf bezlerine taşır. Kanser hücrelerinin lenf bezlerine ulaşması, vücudun diğer bölgelerine yayılabileceğini gösterir.

Meme kanserinin ve diğer kanser hastalıklarının ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle, kanserin kesin olarak önlenmesinden henüz söz edilememektedir. Bununla birlikte, erken tanı sayesinde meme kanserinin yol açabileceği sorunların büyük bir bölümü çözümlenebilmekte, yaşam süresi ve kalitesi önemli ölçüde arttırılabilmektedir." dedi. Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Serdar BATUM; bu kanser türünden korunma yollarını ise şu şekilde sıraladı; "20 yaş üzerindeki tüm bayanlar her ay adet başlangıcından 1 hafta sonra düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır, 40 yaş üzeri her bayanın yılda bir kez MAMOGRAFİ çektirmesi gerekmektedir, düzenli beslenme alışkanlığı sağlanmalıdır, düzenli fiziksel aktiviteler yapılmalıdır, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır, doğumdan sonra mutlaka en az 1 yıl bebek emzirilmelidir, risk grubunda olan kişiler, hormon ilaçlarını doktor kontrolünde kullanmalıdırlar."dedi.

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.