Haberler

Hemşirelik Haftası Mesajı

Medical Park Hastaneler Grubu Hemşirelik Hizmetleri Direktörümüzden tüm meslektaşlarına Hemşirelik Haftası mesajı

Değerli Meslektaşlarım;

Hemşireliğin kurucusu Florance Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs hepimizin bildiği gibi, hemşirelik haftasının başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Hemşirelik mesleği 20.yy'da "bireyin sağlığına ve bağımsızlığına kavuşmasındaki dinamik güç" olarak tanımlanmıştır. Gerek bu tanım, gerekse Florance Nightingale'in hemşirelik için yaptığı, "hastayı iyileştirmek için hasta çevresinin iyileştirilmesi ve düzenlenmesi eylemi" tanımı, hemşirelik mesleğinin sağlık konusunda, olmazsa olmaz asli unsurlardan birisi olduğunun altını çizmektedirler.Hepimizin bildiği ve yaşadığı gibi hemşirelik; özverinin, sabrın öne çıktığı ve toplumsal beklentilerin yüksek olduğu bir meslektir.

 

İdeal bir hemşire; hümanist, ekip çalışmasını benimseyen, hızlı olduğu kadar da dikkatli, opsesif, disiplinli, kendini geliştirmeye açık, yaratıcı, stresle baş edebilme ve çok iyi gözlem yapabilme özelliğine sahip olmalıdır.

Hemşireler, sağlık problemleri olan insanların bir tıbbi kuruluşa başvurmalarından, ayrılmalarına dek olan bütün süreçlerde birebir yanlarında olan bir sağlık personelidir. Bir hastanın daima yanında olan ve tıbbi gelişimini birinci elden gözlemleyen, hastanın gereksinimlerine cevap verip, birebir kendisiyle alakalı olmasa da bütün sitemlerini ilk ağızdan cevaplamaya çalışan hemşireler, yazımın başındaki tanımda ifade edildiği gibi, bireyin iyileşmesindeki yürütücü, harekete geçirici ve doğrudan etkili olan "dinamik bir güç" tür.

Bu bağlamda konuya bakıldığında kolaylıkla görülecektir ki, hemşire, sağlık alanındaki yardımcı bir unsur değil, bizzat aşamaların hepsinde etkin şekilde var olan bir yönetici kuvvettir.

Medical Park Hastaneler Grubu'nda çalışan ve Türkiye'deki en büyük hemşire grubuna sahip olmanın verdiği gururla tüm meslektaşlarımın Hemşireler Haftasını kutlar, hepinizi sevgiyle kucaklarım. Medical Park Hastaneler Grubu çatısı altında uzun yıllar birlikte olmayı dilerim.

Tevhide ARICI
Medical Park Hastaneler Grubu
Hemşirelik Hizmetleri Direktörü

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.