Haberler

Medical Park'tan Gaziantep'te Bir İlk Daha !...

Medical Park Gaziantep Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi ekibi büyük bir başarıya daha imza atarak Türkiye'de yeni yeni gelişmekte olan, Gaziantep'te ise ilk kez gerçekleştirilen "Endovasküler Greft İmplantasyonu" adı verilen bir yöntemle 83 yaşındaki bir hastayı sağlığına kavuşturdu.

Medical Park Gaziantep Hastanesine, karın ağrısı şikayeti ile gelen 83 yaşındaki Hasan Güneş 'e yapılan ultrasonografi muayenesi sonucu "Abdominal Aort Anevrizması" teşhisi konuldu. Konulan teşhis MR Anjiyografi ve Tomografi ile kesinleştirilince ailenin onayı alınarak operasyon kararı verildi.

GAZİANTEP'TE İLK KEZ YAPILDI

83 yaşındaki emekli öğretmen Hasan Güneş'e genel anestezi altında yapılacak açık ameliyatın hayati risk taşıması nedeniyle, kasıktan girilmek suretiyle kapalı olarak "Endovasküler Greft İmplantasyonu" yapılması kararı alındı. Özel aletlerle yapılan operasyonun bir buçuk saat sürdü. Başarıyla gerçekleştirilen operasyonun ardından 1 gün yoğun bakımda takip edilen hastanın, servise çıkarıldıktan 4 gün sonra taburcu edildiği bildirildi.

Medical Park Gaziantep Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Bilge Erdoğan yapılan operasyona ilişkin şu bilgileri verdi.

"Aort anevrizmalarının endovasküler yöntemle tedavisi, daha az invazif oluşu ve hastanede kalış süresinin kısalığı nedeniyle son yıllarda Türkiye'de yaygınlaşan bir yöntemdir. Ameliyatsız bir yöntem olan endovasküler cerrahi konusunda hastane olarak çalışmalarımız devam ediyordu. Geçtiğimiz günlerde bu çalışmayı tamamlayarak ilk vakamızı aldık. Gaziantep'te bu operasyonu ilk kez gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz."


AORT ANEVRİZMASI NASIL ORTAYA ÇIKIYOR

Anevrizmaların büyük çoğunluğunun farklı nedenlerle yapılan muayenelerde tesadüfen ortaya çıktığını ifade eden Op Dr Mustafa Bilge Erdoğan, anevrizmaların çoğu zaman kendini belli edecek semptomlar göstermediğini, anevrizmanın büyüklüğüne bağlı olarak da patlama riskinin arttığını söyledi. Erdoğan, "damar çapı 5 cm olan anevrizmalarda patlama riski yüzde 5'ten az iken, 5-6 cm arasındaki anevrizmaların 1 yıl içindeki patlama riski yüzde 20, 6-7 cm'de risk yüzde 39, 7 cm'den büyüklerde ise yüzde 65'e yükseliyor. Bazı hasta gruplarında mesela sigaraya bağlı amfizem hastalarında, kontrolsüz yüksek tansiyonu olan ve yüksek kolesterolü olan buna rağmen sigara içmeye devam eden kişilerde anevrizma patlama riski artıyor" şeklinde konuştu.

Op. Dr. Erdoğan, yaşlılık hastalığı olarak da tanımlanan Aort Anevrizmalarının (koroner damarlarda meydana gelen incelme sonucu yırtılma) oluşumunda en önemli etkenin sigara kullanımı ve yüksek tansiyon olduğu ifade edilirken, bunlarla birlikte bazı genetik hastalıklara bağlı olarak damar duvarını yapan proteinlerin yapısında meydana gelen bozulmaların da anevrizmalara yol açabildiğini kaydetti.

TEDAVİYE BAKIŞ

Anevrizmanın varlığı düşünüldüğünde kullanılan standart tedavi yöntemi klasik cerrahi işlem oluyor. Operasyonu yapan cerrah anevrizmaya hastanın karın bölgesinden yapılan bir kesi ile ulaşıyor. Cerrahi girişim sırasında anevrizmanın bulunduğu damar çıkarılıyor ve sentetik damar grefti ile değiştiriliyor. Genel anestezi altında yapılan bu işlem yaklaşık 4 saat sürüyor. Operasyon sonrası ise hastanın yaklaşık 7 gün hastanede yatması gerekiyor.

Anevrizmaların tedavisinde geleneksel cerrahiye alternatif olan Endovasküler cerrahi, özellikle böyle büyük bir ameliyatın komplikasyonlarını kaldıramayacak yaşlı hastalar için ideal bir yöntem olarak ön plana çıkıyor.

NASIL YAPILIYOR

Anevrizmayla gelen hastanın öncelikle ayrıntılı bir tomografisi alınıyor.

Hastanın anatomisine bakılıyor, yapısı uygun olmayan hastalara bu yöntem uygulanamıyor.işlemin gerçekleştirilmesi için damarın nispeten düz olması gerekiyor. Uygulanabilirlikte İkinci nokta ise böbrek damarları ile anevrizma arasında belirli bir mesafenin bulunması. Aksi takdirde stentin asılacağı mesafe daraldığından uygulama yapılamıyor.

Epidural Anestezi (belden yapılan bir iğne ile uyuşturma) ile yapılan Endovasküler Greft işleminde ise hastanın operasyon sırasında bilincinin açık olduğu, doktoruyla konuşabildiği ancak ağrı hissi duymadığı ifade edildi.

Medical Park Gaziantep Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op Dr Mustafa Bilge Erdoğan, operasyon yöntemine ilişkin de şu bilgilere yer verdi:

"Endovasküler Greft yönteminde, her iki kasığa 3-4 cm' lik kesiler yapılarak, metal bir kafesten oluşan stentin içinde polyesterden veya goretex'ten yapılmış yapay damar (greft), anevrizmalı damarın içine yerleştiriliyor. Stent kan akışı için yeni bir yol sağlayarak anevrizmadaki basınç kontrol altına alınıyor. Bir anlamda anevrizma bertaraf edilmiş oluyor. Tüm bu işlemlerdeki aşamaları ileri teknolojik görüntüleme cihazları ile sürekli kontrol ediyoruz. Anevrizma zamanla içinde kan akışı olmadığı için küçülüyor ve kayboluyor. Stent ise hasta ölünceye kadar yerinde kalıyor.

 

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.