Haberler

Seraj Bebek Ailesine Kavuştu

Geçirdiği shunt ameliyatı sonrasında, değerlerinde gözlenen olumlu gelişmeler neticesinde, yeni doğan yoğun bakım ünitesinden çıkartılan Seraj bebek İstanbul'a gelen anne ve babasına kavuştu.

Seraj bebeğin Türkiye yolculuğu gazeteci Murat Sabuncu'nun Gazze'deki olaylara ilişkin haber serüveni ile başladı. Tüm sağlık giderleri Medical Park Hastaneler Grubu tarafından karşılanan Seraj Bebek, 12 Haziran 2010 tarihinde babaannesi eşliğinde hava ambulansı ile Türkiye'ye getirildi. Akciğer atardamarındaki doğumsal bir soruna bağlı olarak ortaya çıkan ve halk arasında "mavi bebek" olarak bilinen kalp rahatsızlığı teşhisi konan Seraj bebek, Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde yeni doğan yoğun bakım ünitesinde Kalp Damar Cerrahisi Direktörü Doç. Dr. Barbaros Kınoğlu yönetimindeki ekibin gözetiminde tedavi sürecine başladı. Seraj bebek, 15 Haziran 2010 tarihinde anjiyo, 28 Haziran 2010 tarihinde shunt ameliyatı oldu. Seraj bebek 34'üncü gününde yoğun bakımdan çıkartılarak, Mısır'dan dün akşam saatlerinde İstanbul'a gelen annesi ve babasına teslim edildi.

Seraj'ın durumu hakkında bilgi veren Doç. Dr. Barbaros Kınoğlu ve Medical Bark Bahçelievler Başhekimi Oğuzhan Cücü; "gerçekleştirilen anjiyo sonrasında gözlem sürecinde PDA (Patent Ductus Arteriosus) kanalının 1 milimetre çapına kadar daraldığını saptadık. Aynı zamanda, oksijen değerlerinde de düşme başladı. Alması gereken kalori miktarını da alamaması üzerine, normalde 3-4 ay sonra yapmayı planladığımız shunt ameliyatının erken tarihe alınmasını sağladı. Yaklaşık 2,5 saat süren shunt ameliyatında, sağ akciğer atar damarı ile sağ kol atardamarı arasına 4 milimetre çapında suni damar yerleştirildi. Normalde yüzde 25 hayati tehlike taşıyan bu tip bir ameliyat için bebeğin 2.100 gr. olan düşük ağırlığı gerek Türkiye'de gerekse dünyada sık rastlanan bir durum değil. Ancak Seraj hayata sıkı sarıldı. Ameliyattan 36 saat sonrasında solunum cihazından ayrıldı. Şu anda takılan suni damarın tıkanmasını engellemek için verilen kan sulandırıcı dışında, herhangi bir ilaç uygulanmıyor. Normal mama ile ağızdan beslenmeye ve kilo alımı gözlenmeye başlandı." şeklinde konuştu.

Bugünden sonra dikkatli olunması gereken yeni bir döneme girildiğini söyleyen Doç. Dr. Kınoğlu, "shunt ameliyatlarında görülen en büyük risk, takılan suni damarın tıkanması veya daralmasıdır. Bu nedenle Seraj'ın kontrolü 2 ay aralıklarla devam edecek. Tam düzeltme ameliyatına kadar beklenmesi gereken süreçte, herhangi bir tıkanma veya daralma tespit edersek, ikinci bir ameliyat ile takılan damarın değiştirilmesi gerekecek. Ancak şimdilik her şey yolunda gidiyor." dedi. Ailesine kavuşan Seraj bebek, her şeyin yolunda gitmesi durumunda 2 yaşında asıl ameliyatını olacak.

Dün saat 18.00 sularında Mısır'dan İstanbul'a gelen Seraj'ın annesi Fatma Abujarad ve babası Alam Abujarad ise bu kadar süre ayrı kaldıkları ve bu zor günlerinde yanında olamadıkları çocuklarına kavuştukları için büyük mutluluk yaşadıklarını dile getirdiler. Ailenin Türkiye getirilme sürecinde bizzat ilgilenen gazeteci Murat Sabuncu'nun yakından ilgilendiği Seraj ve ailesi İstanbul'da oldukları sürede Dışişleri Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile yaşamlarına devam edecekler.

Detaylı Bilgiler: www.medicalpark.com.tr/mavi_bebek adresinde

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.