Haberler

Türkiye'de 2711 Kişi AIDS Virüsü Taşıyor!

Dünya AIDS  Günü nedeniyle Medical Park Ordu Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Fatih Bostancı, Ordu Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu  Seminer Salonu'nda üniversite öğrencileri ve Ordu halkına AIDS ve HIV virüsü hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı.

Uzm.Dr. Fatih Bostancı; Tüm yeni AIDS vakalarının, %94'ünün gelişmekte olan ülkelerde görülmekte olduğunu, HIV'in 'ahlaksız' ya da 'yanlış' yaşam tarzlarıyla ilgili olmadığını ifade etti.

Uzm Dr.Bostancı; Bana gelmez!" demeyin. HIV ile yaşayanlar öteki, uzaktaki değildir. Belki kendimiz, belki annemiz, babamız, öğretmenimiz, belki de en sevdiğimizdir. 2009  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre;Dünya'da 33.3 milyon,insan HIV virüsünü taşıyor.2009'da vaka sayısı 1.8 milyona ulaştı.Bunun yanı sıra; Türkiye'nin komşularında,Ukrayna'da Orta Asya devletlerinde  son on yıl içinde %25 artış izlenmiştir.

Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde her yıl ortaya çıkan vaka sayısı bir önceki yılı geçmiyor. Bazı Asya Ülkeleri eğitim programlarına ağırlık vererek  vaka sayılarını kontrol altına almayı başardılar. Türkiye'de ise durum farklı.2007 haziran sonunda HIV/AIDS'li kişi sayısı toplam 2711'i buldu "dedi.

SİVRİSİNEK ISIRMASIYLA GEÇMEZ!

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Fatih Bostancı;HIV enfeksiyonu sadece erişkinleri değil, bebek, çocuk, genç, yaşlı herkesi tehdit edebilen, henüz virüsü tam olarak vücuttan atmayı sağlayabilecek tedavisinin ve aşısının bulunamadığı bir hastalıktır.

AIDS, dokunmakla, el sıkışma ile tabak çatal ortak kullanma ile aynı tuvaleti kullanma ve sivrisinek ısırmasıyla geçmez".dedi.

CİNSEL YOLLA BULAŞIYOR!...

Bostancı; AIDS hastalığında en sık görülen bulaşma yolunun cinsel temas olduğunu vurgulayarak, korunmanın büyük önem taşıdığını, kondom ve doğru kondom kullanımının, hastalığın cinsel yolla bulaşmaya karşı en güvenli ve basit korunma yolu olduğunu ifade etti. Ve damar içi uyuşturucu kullanımının, HIV virüsünü taşıyan annenin, bebeğine geçirmede bulaşıcı rol oynadığını paylaştı.

 

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.