Sağlık Köşesi

Toplumda sıklıkla görülen, tedavi edilmediği durumda ciddi sonuçlara yol açan ve diğer aile bireylerini de etkileyen mantar hastalıkları konusunda Samsun Park Tıp Merkezi Cildiye Uzmanı Uz. Dr. Hüseyin Başar şunları söyledi ; Mantar hastalıkları doğada bulunan ve mantar adı verilen bir grup etkenin bulaşması ile ortaya çıkar. Erkeklerde daha fazla görülen hastalık en sık olarak ayaklar, tırnaklar ve kasıklarda yerleşir.

Mantarlar toprak, hamam, sauna, havuz vb. ortak kullanım alanlarından ve hasta kişilerin hastalıklı bölgelerine veya kullandığı eşyalarına (çamaşır, tırnak makası, manikür ve pedikür aletleri gibi) temas ile de kolaylıkla bulaşabilir. Ayrıca ayak temizliğine dikkat edilmemesi, ayakların ıslak, terli veya nemli kalması da hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştırır.

Sık olarak gözlenen ayak mantarı, ayak sağlığını bozarak iş hayatını, ayakta ve tırnaklarda görünüm bozukluğu ve kasıntı ile sosyal hayatı etkileyen basit gibi görünen ancak gerçekte ciddi olan bir sağlık problemidir. Özellikle erkeklerde askerlik döneminde kazanılmış olan hastalık uzun yıllar devam etmektedir. Hastalığın önemsenmemesi ve bilinçsiz krem kullanılması sonucu genellikle erkeklerde ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

Sonuç olarak da erken tanı ile doğru tedavi almayan hastalarda kronikleşme, tırnak mantarı ve ilave bakterial enfeksiyon (bakteri enfeksiyonları bazen hastanede yatarak tedavi gerektirecek şekilde şiddetli olabilmektedir) gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca tedavi edilmemiş mantar hastalığı hasta kişi dışında özellikle eş ve çocuklar için ciddi risk oluşturur. Çocuklarda ilaç kullanımının sınırlı olması bu riskin önemini 2 kat artırmaktadır.

Bu nedenle uzun süreli ve zorlu tedavilere mecbur kalmamak, iş hayatını aksatmamak ve aile fertlerini bu hastalıktan korumak için ayaklarda kaşıntı, kızarıklık, soyulma ve sulantı gibi problemleri olanların mutlaka bir Dermatologa muayene olmaları ve doğru tedaviyi yeterli süre kullanmaları gerekmektedir.

Mantar Hastalıklarının tedavi edilmesinin önemine dikkat çeken Uz. Dr. Hüseyin Başar ; Mantar hastalığı tedavinizi (Dermatolog) Cilt Hastalıkları Uzmanı'na yaptırarak hastalığınızın iyileşmesini sağlayın ve böylelikle ailenizi de korumuş olun. Sonuç olarak akılsız başın derdini sadece ayaklar değil hastanın eşi ve çocukları da çeker. diye belirtti.

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.