Sağlık Köşesi

Yazın oluşan güneş lekelerinden ve cildinizi ölü hücrelerden arındırarak kışı canlı ve parlak güzel bir ciltle geçirmek istiyorsanız şimdi peeling yaptırmanın tam zamanı. Medical Park Hastaneler Grubu Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nden Dermatolog Dr.Canan Savaş İyigün, cilde daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandıran kimyasal peelingin mutlaka hastane şartlarında uygulanmasını, peeling öncesinde hasta-doktor beklentileri, mevcut hastalıklar, daha önce kullanılan kozmetik ya da tedavilerin mutlaka konuşulmasını gerektiğini belirtti.

"Tarih boyunca cilt için uğraşılmış"

Peeling yapılacak kişinin mutlaka dikkatlice muayene edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Canan Savaş İyigün, "Kimyasal peeling cildi ölü hücrelerden arındırmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Güneş lekeleri, kırışıklıklar, akne izlerinin giderilmesi, cildin nem ve yağ dengesini kontrole almak açısından faydalıdır. Derinin üst tabakaları çeşitli kimyasal maddelerle kontrollü olarak soyulur, alttan yeni cilt tabakasının oluşması sağlanır. Peeling derinin yapısı ve rengi üzerine etkili olur. Daha genç ve sağlıklı görünüm sağlar. Tarih boyunca cildin güzelleştirilmesi amacıyla birçok madde kullanılmıştır. Peeling işlemi için de çeşitli ajanlar kullanılabilir. Kimyasal peeling uygulaması soyma işlemenin derinliğine göre yüzeysel, orta ve derin olarak sınıflandırılır" dedi.

"Seans aralığı kişinin durumuna göre değişir"

"Kimyasal peeling bilim ve sanattır. Uygulama yapan doktorun deneyimi ve uygun hasta seçimi sonuçlarda çok önemlidir" diyen Dr. Canan Savaş İyigün, şöyle konuştu: "En başarılı sonuçlar açık renkli ve ince cilt yapısına sahip olanlarda alınır. Buna karşın esmer hastalarda peeling sonrası lekelenmelere karşı daha dikkatli olmalı ve daha düşük konsantrasyonlar tercih dilmelidir.Kimyasal peeling'den sonra cilt güneş ışınlarından ve tahrişten korumalıdır. Kimyasal peeling etken maddenin cilde uygulanmasıyla yapılır. Genellikle glikolik asit, salisilik asit, jessner solüsyonu ve triklorasetik asit gibi maddeler kullanılır. Hastanın yaşı, cilt tipi, cinsiyeti, uygulanacak bölgeye göre kimyasal maddenin konsantrasyonu, süresi ve seans sayısı ayarlanır. Ortalama seans sayısı, yüzeysel peelinglerde 6-7dir. Seans aralığı peeling yöntemine ve hastaya bağlı olarak değişir.İşlem öncesi ve sonrası doktor tarafından eklenen ilaçlar ve/veya kozmetik ürünler etkinliği arttırır."

Kimyasal peeling nerelerde kullanılır?

  • Lekelerin tedavisinde ( yaşlılık, hamilelik sonrası, güneş hasarı gibi )
  • İnce ve orta derinlikteki kırışıklıkların giderilmesi veya hafifletilmesi,
  • Sivilce tedavisinde
  • Sivilce izlerinin hafifletilmesi
  • Kaba cilt yapısının düzeltilmesinde
  • Gözenekli cilt yapısının daha düzgün hale getirilmesinde
  • Genel cilt canlanması, parlaklığın arttırılması ve pürüzleştirilmesinde

Peeling işlemi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

  • Oluşabilen kabuklar soyulmamalıdır.
  • Hekim tarafından önerilen nemlendirici preparatlar kullanılmalıdır.
  • Güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.