Diabetik Retinopati (Şeker Hastalığının Göze Etkileri)

Diyabetin göze etkileri konusunda bilgi veren SAMSUN PARK Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Tarık SAKOĞLU; Gözün iç kısmını çevreleyen retina dediğimiz katmanda damarlar(arterler ve venler ) bulunmaktadır. Şeker Hastalığı vücudumuzdaki arter ve venleri etkileyebileceği için retinayı da etkileyebilir.Şeker hastalarında arter ve venlerin damar duvar yapısı bozularak kanamalara neden olur. Damar dışına olan sızıntılar ve kanamalar artarak görmeyi etkiler ve ileri evrelerde körlüğe neden olabilir.Diyabetli hastanın periyodik olarak göz kontrolleri gerekir.Genel olarak 6 aylık kontrollerle hasta takip edilir.dedi.

Şeker hastalarının düzenli olarak göz muayenesi olması gerektiğine değinen Op. Dr. Ali Tarık SAKOĞLU ;Diyabetin gözü etkilemesi ne kadar erken safhada tespit edilirse hastanın göz sağlığı ve görmenin korunması açısından o kadar önemlidir. Diyabetli hastanın göz muayenesinde fundus muayenesi dediğimiz göz dibi muayenesi yapılır.Retinadaki damarlar ve görme siniri incelenir.Kamamanın ve sızıntının neden olduğu ödemin derecesine göre FFA ( fundus fuloresein anjiyografi ) dediğimiz göz anjiyosu çekilir. Anjiyonun sonucuna göre lazer yapılmasına karar verilir.

Diyabetik retinopatinin tedavisi bu gün dünyada tek yöntem FUNDUS LAZER FOTOKOAGÜLASYON dediğimiz lazer tedavisidir. Zamanında yapılan lazer tedavileri hastanın ileride olabilecek VİTREUS HEMORAJİLERİNE ( göz içinin komple kanla dolması )ve görmenin azalmasına engel olur. Göz dibi dediğimiz fundus birkaç seansta komple lazerlenir. Lazer tedavisi tamalandıktan sonra da hastanın klinik durumuna göre kontrol aralığı belirlenir. Diyerek sözlerini tamamladı.

Samsun

Sağlık Köşesi

Eşyalar dönüyor hissi BPPV belirtisi olabilir...

Kendisinin ya da eşyaların döndüğü hissine...

devamı

Parmaklarınızın neden uyuştuğunu hiç düşündünüz...

Pek çoğumuz parmaklarımızdaki uyuşma ve karıncalanma...

devamı

Burun estetiği yaptırırken koku duyunuzdan...

Sağlıklı bir dış görüntüye kavuşmak milyonlarca...

devamı

Kanserin bariyeri: Risk faktörlerinden uzak...

Önlenebilir olmasına rağmen her yıl milyonlarca...

devamı

Çocuğa mükemmeliyetçi yaklaşım ...

İnsan doğası nedeniyle toplumsal bir varlıktır,...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu
 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.