Menarş ve menopoz arası dönemde adet şikayetleri

Menarş ;yani ilk adet olduktan sonra kadın hastalıkları ile ilgili şikayetler başlayabilir. Kadın hastalıkları demek dış genital bölgeden başlar, rahim ağzı, rahim iç tabakası, rahim duvarları, tuba dediğimiz tüpler ve over dediğimiz yumurtalıkları kapsar. Ve kadınlar hayatının sonuna kadar aslında düzenli kadın hastalıkları ve doğum bölümüne muayene olmalıdır. Check up gibi düşünülebilir bu durum aslında..

adet olmayla başlar kadın olmak ve  beyin ve yumurtalık arasındaki uyumun olgunlaşması için 18 yaşına kadar adet düzensizliği gelişir ve bu dönemde en sık muayene için başvurular bu sebepledir ve bu hormonal düzensizlik genç kızlarımızda kıllanma artışı ,kilo artışı ve adet olamama düzensiz olma ve bazen reaksiyone yumurtalık kistleri ile kendini gösterir. Sonra menopoza kadar olan dönemde her ay adet ortasında yumurtalama olur ki eger cinsellik söz konusu ise bu gebelikle sonlanır. Gebelik başlı başına ayrı bir daldır ve düzenli takip gerektirir.

Menarş ve menopoz arası dönemde en sık şikayet adet düzenizliğidir. Bunun bir çok sebebi olabilir. Hormonal bir durum sebep olmakla birlikte rahimdeki bir myom, yumurtalıktaki bir kist , hormonların değişmesine neden olan sistemik hastalıklar, örneğin;tiroid az çalışması yada çok çalışması, yada süt hormonu fazla salgılanması gibi durumlarda adet düzensiliği olabilir.

Adet düzensizliği ; az adet görme , çok adet görme , arada lekelenme , adet aralıklarının kısalması yada uzaması gibi değişebilir ve her birinin sebebi ayrı olmakla birlikte tetkik ve tedavisi de farklıdır.

İkinci en sık başvuru sebebi ; vaginit yani vaginal akıntıdır.
mantar yada bakteriyal enfeksiyonlar vaginal akıntıya neden olabilir ve aslında özeti vaginal floranın bozulmasıdır.

En sık sebepleri cinsel yolla bulaşan hastalıklar , havuz deniz gibi umumi alanlarla temas, vaginal florayı bozan antibiyotik kullanımı örnek verilebilir ve akıntının  kokusu, görünümü, kaşıntı gibi semptomları ve miktarı bize etkeni ve tedaviyi belirletir. Daha kompleks bir durumda ise akıntıdan örnek alınarak kültür çalışması yapılır ve nedene yönelik tedavi planlanır.

Yine en sık poliklinik başvuru nedenlerinden biri ise rahim de miyomlardır.

Miyomlar rahimin kendi duvarının oluşturduğu iyi huylu tümoral kitlelerdir ve rahmin neresinde olduğu ve rahim duvarının neresinden geliştiğine göre şikayetler ve tedavisi değişir. En sık şikayet kanamaların çok fazla olması ve kansızlıktır. Genellikle tanıyı ultrason yaparak , daha fazlası gerekirse mr çekerek koyarız ve takip yada tedavi ederiz ve tedavisi genellikle cerrahidir.

 

Yine yumurtalıklarda kist oluşumu çok sık başvuru nedenlerindendir. Bir çok kist çeşidi vardır.

Basit kist, kanamalı kist, çikolata kisti, dermoid kist, ..vb

genellikle ultrason görüntüsü ve kan tetkikleri ile tanı koyarak  tedavi düzenleriz..

 

idrar yolu enfeksiyonları , idrar kaçırma yine genital girişimle yapılan tetkik ve tedaviler gerektirdiği için bizim tedavi ettiğimiz  hastalıklardır.

 

Rahim sarkmaları, vaginal genişlemeler, genital estetik durumlar bizim genital estetik kısmında tedavi ettiğimiz durumlardır ve genellikle hastaların utandığı , başvurunun az olduğu şikayetler olsa da , tedavi sonrası ciddi olumlu sonuçlar aldığımız ve hastanın öz güvenini arttıran kozmetik şikayetlerdir.

 

Menopoz başlı başına  takip ve tedavi gerektiren ve ayrı bir kadın dönemidir.

En sık şikayet ve ateş basması ve yanma gibi vazovagal semptom dediğimiz durum hastalarda ciddi rahatsızlık verir ve uzun süğre adet görmeyen hasta tarafımıza başvurur. Hastanın menopoz için yaşı uygunsa takip edip; kemik erimesi, hücre yaşlanması gibi durumlardan koruma adına destek ilaçlar verip mamografi ,kemik erimesi testleri ve smear takibini yılda bir öneririz ama hastanın yaşı menopoz için erken ise sebebini araştırarak neden yönelik tedavi, verip mümkünse de menopozunu ilaçlarla geçiktiririz.

Ömrümüzün sonuna kadar tüm vücudumuzu etkileyen bir süreçtir kadın hastalıkları ve

düzenli takip zaten oluşmadan engellemektir sıkıntıyı.. o yüzdendir ki her kadının güvendiği bir kadın doğum uzmanı ve düzenli takibi olmalıdır.. sevgiler