sat─▒r aras─▒

Po2 D├╝┼č├╝kl├╝─č├╝ Nedir? Po2 D├╝┼č├╝kl├╝─č├╝ Neden Olur?

Po2 dü┼čüklü─čü nedir sorusuna yan─▒t aramadan önce ilk olarak po2'nin ne oldu─ču hakk─▒nda bilgi edinmek gerekir. Po2 kan gazlar─▒ndan birisi olarak bilinir.

Kandaki çözülen kan gaz─▒ miktar─▒n─▒ Po2 de─čerleri belirtir. Kan gazlar─▒n─▒n insan vücudunda belirli bir düzeyde olmas─▒ gerekir.

Bu gazlar─▒n normalden yüksek olmas─▒ ya da normalden daha dü┼čük olmas─▒ ise tehlikelidir. Po2 oksijen k─▒smi bas─▒nç olarak bilinir. 

Po2 dü┼čüklü─čü,ki┼čilerde bir hastal─▒k oldu─čunu i┼čaret eder.Bu kan gaz─▒n─▒n dü┼čmesi ile ciddi sa─čl─▒k problemlerinin ortaya ç─▒kma ihtimali yükselir. Po2 kan gaz─▒n─▒n 75 mmHg'n─▒n alt─▒na dü┼čmemesi gerekir.

Po2 dü┼čüklü─čü ile birlikte ki┼činin solunum yetmezli─či ba┼člar. Bu kan gaz─▒n─▒n oksijen ile ilgili oldu─ču göz önüne al─▒nd─▒─č─▒nda, kan gaz─▒n─▒n azalmas─▒ oksijen yetersizli─čine sebep olabilir. Po2 dü┼čüklü─čü çok riskli bir durumdur.

Bu sebeple de ki┼čilerin kan gaz─▒ de─čerlerini kontrol ettirmesi gerekir.

Po2 Dü┼čüklü─čü Ne Demek?

Po2 dü┼čüklü─čü nedir sorusunu, kandaki oksijen miktar─▒n─▒n normal seviyelerin alt─▒nda kalmas─▒, ┼čeklinde aç─▒klamak mümkündür.

Ki┼činin Po2 seviyesinin dü┼čmesi solunum sisteminde problem olu┼čmas─▒na neden olur. Ayn─▒ zamanda ki┼činin oksijen ta┼č─▒ma kapasitesi de azalmaya ba┼člar. 

Ki┼činin Po2 kan gaz─▒ seviyesinin dü┼čmesi günlük ya┼čam─▒ dahi olumsuz yönde etkiler. Ki┼činin enerjisinde direkt olarak dü┼čü┼č meydana gelir.

Vücut daha az enerji üretmeye ba┼člar ve hücresel i┼člevler zamanla azalmaya ba┼člar. Yani ki┼činin Po2 seviyesinin dü┼čmesi ya┼čam kalitesine zarar verir ve ki┼či nefes almakta güçlük çekmeye ba┼člar. 

Po2 Dü┼čüklü─čü Neden Olur?

Po2 D├╝┼č├╝kl├╝─č├╝ Neden Olur?

Po2 dü┼čüklü─čü neden olur sorusuna net bir yan─▒t vermek mümkün de─čildir. Po2 dü┼čüklü─čü baz─▒ hastal─▒klara ba─čl─▒ olarak ortaya ç─▒kabilir.

Bunun haricinde ise ya┼čl─▒l─▒─ča ba─čl─▒ olarak da Po2 dü┼čüklü─čü görülme ihtimali vard─▒r. Uyku apnesinin de Po2 dü┼čüklü─čüne neden oldu─ču hakk─▒nda baz─▒ bilgiler vard─▒r.

Ayn─▒ zamanda karbonmonoksit zehirlenmesi de ki┼činin vücudunda Po2 dü┼čüklü─čüne sebebiyet verebilen durumlar aras─▒nda yer al─▒r.

 Anemi gibi kan hastal─▒klar─▒ da Po2 dü┼čüklü─čü nedenleri aras─▒nda yer alan rahats─▒zl─▒klard─▒r. Po2 dü┼čüklü─čü nedenlerinden baz─▒lar─▒ ise ┼ču ┼čekilde bilinir;

 • Kan hastal─▒klar─▒
 • Solunum sistemi hastal─▒klar─▒
 • Kalp hastal─▒klar─▒
 • Dola┼č─▒m bozuklu─ču problemleri

Kanda Po2 Dü┼čüklü─čü Oldu─ču Nas─▒l Anla┼č─▒l─▒r?

Ki┼čide kan gaz─▒ Po2 dü┼čüklü─čü olup olmad─▒─č─▒n─▒ anlamak için test yapt─▒rmak gerekir. Kan gaz─▒ de─čerleri ile ilgili olan testler genellikle hastalar─▒n baz─▒ ┼čikayetleri do─črultusunda yap─▒l─▒r.

Sizlerde de bu ┼čikayetler varsa mutlaka en acil sa─čl─▒k kurulu┼čuna gitmeniz ve kan gaz─▒ Po2 dü┼čüklü─čü için test yapt─▒rman─▒z gerekir. ┼×u durumlarda ve hastal─▒klarda kan gaz─▒ testi yapt─▒rman─▒z çok önemlidir;

Po2 Dü┼čüklü─čü Belirtileri Nelerdir?

Po2 D├╝┼č├╝kl├╝─č├╝ Belirtileri Nelerdir?

Po2 dü┼čüklü─čü baz─▒ belirtiler ile birlikte ortaya ç─▒kar. Ki┼čiler kendilerinde bu belirtileri gördükleri zaman kan gaz─▒ testi yapt─▒rmalar─▒ gerekir.

Kan gaz─▒ testi yapt─▒rmak için en yak─▒n sa─čl─▒k kurulu┼čunu ziyaret edebilirsiniz. Sa─čl─▒k kurulu┼člar─▒nda muayene edilerek belirtilerinizi bildirmeniz gerekir. Daha sonras─▒nda ise kan gaz─▒ testi talep edebilirsiniz.

Sizlerin kan gaz─▒ testi talep etmenize gerek kalmadan uzman doktorlar bu testi sizlerden ister.

Bu sebeple ortaya ç─▒kan belirtiler do─črultusunda hastanelerde muayene olman─▒z ve kan gaz─▒ testi yapt─▒rman─▒z gerekir. Po2 dü┼čüklü─čünün oldu─čunu gösteren baz─▒ belirtiler ┼ču ┼čekildedir;

 • Konu┼čmada zorluk çekme
 • Odaklanma problemi 
 • Bay─▒lma
 • Ba┼č dönmesi 
 • Gö─čüs a─čr─▒s─▒
 • Enerji azl─▒─č─▒
 • Halsizlikve yorgunluk hissi
 • Nefes darl─▒─č─▒
 • H─▒zl─▒ nefes alma ya da nefes almada a┼č─▒r─▒ yava┼člama

Po2 Dü┼čüklü─čü Tedavisi Var m─▒d─▒r?

Po2 kan gaz─▒ dü┼čüklü─čü olan ki┼čiler tedavi olarak bu sorundan kurtulabilir. Bunun için uzman doktorlar taraf─▒ndan farkl─▒ tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Ki┼činin kan gaz─▒ de─čerleri ve sa─čl─▒k durumu göz önüne al─▒narak tedavi sürecine ba┼član─▒r. Po2 dü┼čüklü─čü tedavisi için genellikle oksijen tedavisi uygulamas─▒ tercih edilir. 

Oksijen tedavisinin yeterli olmamas─▒ halinde ise ilaç tedavisine ba┼član─▒r.

Po2 seviyesi çok dü┼čük olan ki┼čilere ise doktorlar─▒n uygun görmesi halinde cerrahi müdahalede bulunulur.

Bu durum genellikle bir hastal─▒─ča ba─čl─▒ olarak Po2 seviyesi dü┼čen ki┼čilerde uygulan─▒r. Ki┼činin as─▒l hastal─▒─č─▒na çözüm bulunarak Po2 seviyesinin normal düzeye gelmesi sa─član─▒r.

Kan Gaz─▒ Po2 De─čerlerinin Dü┼čmesi Nas─▒l Engellenir?

Vücudunuzdaki kan gaz─▒ de─čerlerinin normal seviyelerde kalabilmesi ad─▒na daha sa─čl─▒kl─▒ beslenmeniz gerekir. Vücuttaki kan gaz─▒ de─čerleri baz─▒ hastal─▒klara ba─čl─▒ olarak da art─▒┼č ya da dü┼čü┼č gösterir.

Fakat sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ korumak için ilk yapman─▒z gerekenler aras─▒nda alkol ve sigaradan uzak durmak yer al─▒r. 

Bunun haricinde ise gün içerisinde bol bol su tüketmenizde fayda var. Gün içerisinde yeterli derecede egzersiz yapmak da sa─čl─▒k aç─▒s─▒ndan büyük fayda sa─člar.

A┼č─▒r─▒ kilo problemi olan ki┼čilerde de ço─ču zaman nefes darl─▒─č─▒ görülür. Bu sebeple diyetisyenlerden yard─▒m alarak ideal kilonuza ula┼čman─▒z daha sa─čl─▒kl─▒ olur. 

Boy kilo indeksinize uygun bir kiloya ula┼čman─▒z gerekir. Böylece birçok sa─čl─▒k probleminden kurtulmu┼č olursunuz.

S─▒kça Sorulan Sorular

Kan Gaz─▒ Po2 De─čerleri Ne Kadar Olmal─▒d─▒r?

Ki┼čilerin vücudunda bulunmas─▒ gereken Po2 kan gaz─▒ de─čerleri, ki┼činin ya┼č─▒na ve sa─čl─▒k durumuna göre de─či┼čiklik gösterir. ─░lerleyen ya┼člarda kan gaz─▒ seviyesinin dü┼čmeye ba┼člamas─▒ normal kabul edilir. Fakat bu de─čerlerin normalin alt─▒na dü┼čmemesi ya da normalden daha yüksek olmamas─▒ gerekir. Sa─čl─▒kl─▒ bireylerde Po2 kan gaz─▒n─▒n olmas─▒ gereken de─čerler 75 mmHg ile 100 mmHg aras─▒nda olarak bilinir. 

Po2 Kan Gaz─▒ De─čeri Ne Kadar Dü┼čükse Tehlikelidir?

Po2 kan gaz─▒ seviyenizin 60 mmHg'nin alt─▒na dü┼čmemesi gerekir. Bu de─čerler 60'─▒n alt─▒na dü┼čtü─čünde tehlike arz eder. Po2 de─čerleri 60 mmHg'nin alt─▒nda olan ki┼čilerde hipoksemi ba┼člar. Hipoksemi ise ┼ču belirtiler ile ortaya ç─▒kar;

 • Ba┼č dönmesi ve bay─▒lma
 • Nefes darl─▒─č─▒
 • Mide bulant─▒s─▒ ve bulant─▒yla beraber kusma
 • Halsizlik
 • Gözde kararma

Po2 de─čerlerinin 40 mmHg'nin alt─▒na dü┼čmesi ise ciddi hipoksemi olarak kabul edilir. Ki┼činin Po2 kan gaz─▒ de─čerlerinin 40 mmHg'nin alt─▒na dü┼čmesi ile birlikte daha ciddi problemler ortaya ç─▒kar. Ortaya ç─▒kan problemler beyin ba┼čta olmak üzere vücuttaki birçok organa zarar verir. Po2 de─čerinin 40 mmHg'nin alt─▒na dü┼čmesi ile ki┼čilerde ortaya ç─▒kabilecek hastal─▒klar ┼ču ┼čekildedir;

 • Akci─čer hastal─▒klar─▒
 • Kalp hastal─▒klar─▒
 • Dehidrasyon
 • Enfeksiyon hastal─▒klar─▒

Po2 Dü┼čüklü─čü Kansere Neden Olur mu? Kanser Belirtisi Midir?

─░nsan vücudundaki baz─▒ de─čerlerin artmas─▒ ya da yükselmesi beraberinde sa─čl─▒k sorunlar─▒n─▒ da getirir. Ki┼činin vücudunda Po2 kan gaz─▒n─▒n dü┼čük seviyede olmas─▒ direk olarak kanser ile alakal─▒ bir durum de─čildir. Fakat baz─▒ kanser türleri ki┼činin vücudunda oksijen azalmas─▒na neden olabilir. Ayn─▒ zamanda kanser tedavilerinde kullan─▒lan ilaçlara ba─čl─▒ olarak ya da tedavi yöntemlerine ba─čl─▒ olarak da ki┼činin oksijen seviyesinde dü┼čü┼č gözlemlenmesi mümkündür.

Po2 Kan Gaz─▒ De─čerlerinin Yükselmesi Nedir?

Ki┼činin vücudundaki kan gaz─▒n─▒n yükselmesi ile oksijen miktar─▒ da dü┼čebilir. Bu durum Po2 kan gaz─▒ seviyesi dü┼čüklü─čü ile benzerlik gösterir. Po2 kan gaz─▒ de─čerlerinin yükselmesi de ayn─▒ ┼čekilde ki┼čide solunum problemlerinin olu┼čmas─▒na sebebiyet verir. K─▒sacas─▒ Po2 seviyesinin dü┼čmesi de yükselmesi de sa─čl─▒k aç─▒s─▒ndan risk ta┼č─▒r. Bu sebeple kan gaz─▒ testi yapt─▒rarak de─čerlerinizin kontrol edilmesi gerekir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dr.
Aytan Gulmammadova
─░├ž Hastal─▒klar─▒ (Dahiliye)
VM Medical Park Maltepe
27259

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.