satır arası

Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik kişiye özel bir dönemdir ve hamileliğin seyri, belirti ve sonuçları anneden anneye değişir. Vücudun bebeğe uygun hale gelmesi kadınların hormonal dengesini değiştirir. Annede görülen belirtiler çoğunlukla bu hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar. Hamilelik genellikle belirtiler sayesinde erken fark edilse de bazı durumlarda sessiz ilerler ve bu nedenle hamilelik fark edilmeyebilir.

Ağrı veya hafif kramplar hamileliğin göstergelerinden kabul edilir. Çoğu zaman normal bir durum olup tehlike taşımaz. Adet olacakmış gibi bir ağrı hissi hamilelikte görülebilir ancak adet ağrısı gibi bir ağrı görülmesi her zaman hamilelik anlamına gelmez. Adet ağrısına benzer ağrı durumunda en iyi seçenek ilgili bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olmaktır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri farklı zamanlarda ve farklı biçimlerde ortaya çıkabilir. Her belirti her kadında aynı şekilde görülmeyebilir ve bazı durumlarda bir semptom hamilelik belirtisi olabilirken bazı durumlarda ise başka nedenlere bağlı olabilir. En yaygın görülen hamilelik belirtileri genellikle şunları içerir:

 • Adet gecikmesi: Gebe kaldıktan sonra vücut yumurtlamayı ve adet döngüsünü durdurur. Adet gecikmesi en yaygın hamilelik belirtilerinden biri olsa da tek başına hamilelik belirtisi değildir.
 • Lekelenme: Döllenmiş yumurtanın rahim iç duvarına yerleşmesi sırasında gerçekleşir. Yerleşme kanaması olarak da bilinir ve döllenmeden yaklaşık bir veya iki hafta sonra görülür.
 • Kramp: Adet kramplarına benzer ağrılar görülebilir. Hafif kramp ile birlikte hafif kanama olması normaldir.
 • Mide bulantısı: Gebe kalındıktan yaklaşık 1-2 ay sonra hamilelik hormonları nedeniyle mide bulantısı görülebilir. Erken veya geç ortaya çıkabilir ve her kadın farklı şiddette bulantı yaşayabilir.
 • Ağrılı ve şişkin göğüsler: Göğüslerin hassas, şişkin ve ağrılı olması hormonal değişikliklerin bir sonucudur. Vücut hormonal değişikliklere uyum sağladığından birkaç hafta sonra rahatsızlıklar azalır.
 • KabızlıkGebelikle birlikte yükselen progesteron hormonu bağırsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlığa neden olabilir.
 • Yorgunluk: Hamileliğin erken belirtilerinden biri olan yorgunluk genellikle progesteron hormonu ile ilişkili olsa da düşük kan şekeri, kan üretiminde artış ve düşük kan basıncı nedeniyle de ortaya çıkabilir.
 • Sık idrara çıkma: Hamilelik sırasında vücutta kan üretimi artışı nedeniyle böbreklerin ekstra kanı filtrelemesi gerekir. Bu nedenle idrara çıkma sıklığı kan üretimi arttıkça artar.

Bunun yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, yiyeceklerden tiksinme veya aşerme, sırt ağrısı gibi şikâyetler ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Kramp Girmesi

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri her kadında aynı şekilde ve aynı zamanlarda görülmeyebilir. Genellikle belirtiler hamilelikten 4-6 hafta sonra başlar. Bazı kadınlarda hamile kaldıktan sonra haftalar boyunca belirti görülmezken bazı kadınlarda birkaç hafta sonra belirtiler başlayabilir.

Döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesinden sonra anne, vücudundaki değişiklikleri hissedebilir. Çoğunlukla en erken hamilelik belirtisi adet gecikmesidir. Sonraki haftalarda yorgunluk ve mide bulantısı eşlik edebilir. Belirtiler kısa veya uzun sürebilir, çok hafif olabileceği gibi yoğun olarak da hissedilebilir.

Hamilelikte Ağrı Nasıl Olur?

Hamileliğin erken dönemlerinde rahim, karın bölgesi, sırt ve bacaklarda ağrılar hissedilir. Rahmin yapısının değişmesi, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi, kabızlık ve gaz sorunları nedeniyle kramp şeklinde ağrılar ortaya çıkabilir. Ağrılar adet krampları gibi saplanan bir ağrı şeklinde hissedilebilir.

Ağrıların hafif olması ve bir süre sonra geçmesi normaldir. Ancak şiddetli ve geçmeyen ağrılar ile birlikte yoğun kanama görülmesi riskli bir durumu işaret edebilir. Adet olacakmış gibi ağrı hamilelik belirtisi mi sorusu için öncelikle hamilelikte ağrı ve sancıların başlıca mekanizmalarına bakılması gerekir:

 • Hamileliğin ilerlemesi ile rahim genişlemeye başlar ve gerilir. Rahimdeki değişiklikler sancı ve ağrılara sebebiyet verebilir.
 • Hamileliğin ilk birkaç ayında kabızlık ve gaz yaygın görülür. Hormon dengesinin değişmesi sindirim sisteminde değişikliklere neden olur. Bağırsak hareketlerinin azalması, gaz ve şişkinlik rahme baskı yaparak ağrıya neden olabilir.

Hamileliğin normal seyrindeki ağrıların dışında dış gebelik ve düşük olması da ağrı ve sancılar oluşturabilir. Döllenmiş yumurtanın rahim dışında tutunması dış gebelik olarak adlandırılır. Dış gebelik,i rahmin bir veya iki tarafında keskin, kronik ağrılara neden olur. Dış gebelikte ağrılar ile birlikte baş dönmesi, bayılma, kanama ve sindirim sistemi rahatsızlıkları görülür.

Karın ağrısının bel ağrısı, lekelenme veya pıhtı şeklinde kanama ile birlikte görülmesi düşük göstergesi olabilir. Düşük belirtileri görüldüğünde en kısa sürede ilgili bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. 

Hamilelikte Ağrıyı Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

Hamilelik sırasında karın ağrılarının yanı sıra bacak, sırt, göğüs ve baş ağrıları görülebilir. Vücudun hamileliğe adapte olması, hormonların ve vücut düzeninin değişmesi ağrı ve sancılara sebep olur. Ağrıların hafifletilmesinde çeşitli yöntemler önerilir:

 • Karın ve rahim kaslarının gerilmesi sonucu oluşan ağrıları hafifletmek amacıyla ılık bir duş alabilirsiniz.
 • Düzenli egzersiz kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ağır eşyalar kaldırmaktan kaçınmalısınız.
 • Sırt ve bel ağrılarına yönelik egzersiz uygulayabilirsiniz. Uyurken veya dinlenirken sırt ve bel yapısına yönelik özel yastıklar tercih edebilirsiniz. Ek olarak bacakların arasına yastık koyarak yan yatmak ağrıları hafifletebilir. Karnı desteklemek için hamilelik kemeri deneyebilirsiniz.
 • Ağrıları arttıracağından uzun süre ayakta durmaktan kaçınmalısınız. Eğer ayakta uzun süre duruyorsanız hamilelik için kullanılan ayakkabıları tercih edebilir, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınarak bel ağrılarını hafifletebilirsiniz.
 • Bacak ağrılarına yönelik üretilen destek çorapları tercih edebilirsiniz. Dinlenirken ayakları yükselterek masaj yapabilirsiniz. Yatarken veya dinlenirken bilek ve ayakları esnettikten sonra ısıtma yastığı kullanabilirsiniz.
 • Hamilelikte mide ekşimesi ve boğazda ağrılı yanma hissiyatı oluşabilir. Bu sebeple öğünler hafif, yüksek lifli ve küçük porsiyonlarda olmalıdır. Ağır, yoğun baharatlı, yağlı, tuzlu, şekerli ve asitli yiyecek-içeceklerden kaçınılmalıdır. Yemek yedikten hemen sonra yatılmamalıdır. Uyurken başınızın altına ek yastık koyabilir ve gün içinde bol sıvı tüketerek düzenli egzersiz yapabilirsiniz.

Ağrıların şiddetlenerek devam etmesi durumunda doktorunuz ile iletişime geçiniz.

Hamilelikte Kramp ve Ağrı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hamilelik sırasında birçok etkene bağlı olarak ağrı ve kramplar yaşanabilir. Genellikle tıbbi tedavi gerektirmeyen bu ağrılar bir süre sonra hafifler ve geçer. Ancak bazı durumlarda sebepsiz gibi görünen ağrılar ortaya çıkabilir ve anneleri endişelendirebilir. Hamilelikte karna kramp girmesine ek olarak sizi endişelendiren çeşitli belirtiler görüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz. Gebelikle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları aşağıda sizin için derlenmiştir.

Hamilelikte Kramp Tehlikeli Mi?

Hamileliğin erken veya geç dönemlerinde hafif ağrı ve kramplar genellikle tehlikeli değildir. Bununla birlikte hamileliğin belirtilerinden biri olabilen ağrı şiddetli ya da devamlı hale gelirse riskli bir durum söz konusu olabilir.

Hamilelikte Ağrı Ne Zaman Riskli Hale Gelir?

Ağrı ile birlikte karında kızarıklık ve şişlik, ağrılı idrara çıkma, ishal, kusma, kronik baş ağrısı, yüksek ateş, bulanık görüş, vajinal sızıntı ve kanama varlığında acil bir durum söz konusu olabilir. Anormal ve şiddetli semptomlar yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışınız.

Hamilelikte Kramp

Hamilelikte Kramp Girmesi Ciddi Bir Nedene Bağlı Olabilir Mi?

Kramp ve ağrılar hamilelik sırasında çoğu zaman iyi huyludur ancak bazı durumlarda tıbbi yardım gerektirir. Apandisit, safra taşı, düşük ve preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) hamilelik sırasında ağrı ve kramplara neden olabilen ve acil müdahale gerektiren durumlardır.

Hamilelikte Ağrı Engellenebilir Mi?

Ağrıların bir miktar önlenmesi düzenli ve doğru egzersizler ile mümkün olabilir. Hormonlar nedeniyle kemik ve eklem yapısında değişiklikler egzersiz ile iyileştirilebilir. Ancak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ağırlık kaldırmak, mekik gibi hareketlerden kaçınılması gerekir.

Ağrı, hamileliğin erken ve geç dönemlerinde hafif düzeylerde normal olarak kabul edilir. Ancak şiddetli ve kronik ağrı ve sancılar başka bir durumun belirteci olabilir. Israrcı bir şekilde devam eden yoğun ağrılar için en kısa sürede ilgili bir sağlık kuruluşu ile iletişime geçiniz.

351030

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.