satır arası

Adet söktürücü nedir?

Her kadın için normal adet döngüsünün anlamı farklıdır. Yani sizin için düzenli olan döngü başka bir kadın için anormal bir döngüyü ifade edebilir.

Adet döngüleri genellikle çeşitli rahatsız edici semptomlara sebep olur. Adet normal seyrinde görülmeye başlandığı anda, diğer bir deyişle adet söküldüğünde da semptomlar hafifler. Zaman zaman ciddi adet sorunları yaşayabilirsiniz. Çok ağır veya çok hafif bir döngü geçirmek veya bir döngünün tamamen yokluğu, anormal bir adet döngüsüne katkıda bulunan başka sorunlar olduğunun işaretçisidir.

Adetinizin gecikmesi, zamanı geldiğinde, olağan seyrinde meydana gelmemesi gibi sorunları aşmak ve vücudunuzla uyum içinde kalmak için doktorunuzla konuşmalısınız. Peki, adetinizi söktürmek için ya da bu dönemi rahat atlatmak için neler yapabilirsiniz?

Adet Gecikmesinin Sebepleri Nelerdir?

Eğer hamile olmadığınızdan eminseniz, adet döneminizin gecikmesi sizi endişelendiriyor olabilir. Yaygın nedenler, hormonal dengesizliklerden ciddi tıbbi problemlere kadar değişebilir.

Bir kadının hayatında adet döneminin tamamen normal olduğu iki zaman vardır: İlk adet gördüğü ve menopozun başladığı zaman. Bunun dışında vücudunuz geçiş sürecinden geçerken normal döngünüz düzensiz hale gelebilir. Menopoza girmemişseniz genellikle 28 günde bir adet görürsünüz. Bununla birlikte, sağlıklı bir adet döngüsü 21 ila 35 günde bir değişebilir. Süreniz bu aralıklara girmiyorsa, bunun bazı nedenleri vardır. Bu nedenlerden bazıları şu şekildedir:

• stres

• kilonuzun normalinden az olması

• obezlik sorunu

• polikistik over sendromu

• doğum kontrolü

• bazı kronik hastalıklar

• erken menopoz

• tiroid ile ilgili sorunlar

Bunların yanında dengesiz beslenme, mevsimsel değişiklikler gibi birçok faktör, adet döngünüzde sapmalara sebebiyet verebilir.

Yoğun stres yükü olan bir çalışma hayatı, hipofiz beziyle ilişkili problemler veya yumurtalık kistleri adet döngünüzde farklılıklar yaşamanıza sebep olan diğer etkenlere örnektir. Saç dökülmesi de yoğun stres yaşandığında görülebilir. Kadınlarda genellikle saç ekimi sonuçları erkeklerde görüldüğü kadar gözle görülür farklılıklara yol açmayabilir gibi yanlış kanılar oluşsa da stres faktörüne bağlı gelişen saç dökülmesi tıpkı adet düzenlemesinde olduğu gibi tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. 

Adet Gecikmesinin Sebepleri Nelerdir?

Adet Söktürücü Besinler

Adetin sökülmesi periyodu rahat atlatmanız için önemlidir. Adet söktürücü bitkiler sayesinde adet görmeye başlamanız hızlanır ve kramplarınız hafifler. İşte hızlı adet söktürücü bitkiler listesi:

 • Zerdeçal: Kanseri önleyen güçlü bir içeriğe sahip olmasıyla bilinen zerdeçal, aynı zamanda östrojen hormonundaki dalgalanmaların önüne geçer ve östrojen hormonunu dengeler. Adet ağrıların şiddetini azaltır.

Adet gününüzden yaklaşık 1 hafta önce zerdeçal çayı içerek veya yoğurdunuza zerdeçal tozu ekleyerek adetinizin zamanında gelmesini sağlayabilirsiniz.

 • Dereotu: Rahim kaslarını gevşetir ve adet kanamasının normal seyrinde gelmesini sağlar. Adet gününüzden 2-3 gün önce limonlu taze dereotu tüketirseniz, adetinizi normal zamanında ve ağrısız geçirirsiniz.
 • Maydanoz: Kilo vermek ve detoks yapmak için sıklıkla tüketilen maydanoz ve maydanoz suyu, vücuttaki dolaşıma ve kan akışına hız katar. Kan akışını hızlandırma gücü sayesinde adet kanamasının zamanında gerçekleşmesinde oldukça etkilidir.

Adet gününüzden yaklaşık 3-4 gün önce maydanozu kaynatıp suyunu süzün. Maydanoz suyunu 30 dakika soğumaya bırakın. Günde birkaç bardak bu maydanoz suyunu içerek adetinizin hızlıca söktürülmesini sağlayabilirsiniz.

 • Alıç: Rahim kaslarını uyarır ve böylece adetin tam olarak istenen ve beklenen zamanda gelmesini sağlar. Kasları uyardığı için de krampların önüne geçer. Ruhunuzu da sakinleştirebilen bir etki gösterdiği için bu dönem stresinizi azaltır.

Adet döneminizden yaklaşık bir hafta önce, günde 1-2 bardak alıç yaprağı çayı veya suyu tüketmeniz size doğal bir ağrı kesici görevi görür. Alıç suyu sayesinde rahat bir adet dönemi geçirebilirsiniz.

 • Havuç: Adet söktürücü bitkiler listesinde, genelde göz sağlığına olan katkısıyla salatalarınızın vazgeçilmezi havuç da var. Havuç, östrojen hormonunu dengeler ve rahat bir adet dönemi geçirmenizi sağlar. Adet gününüzden birkaç gün önce 1-2 havuç tüketirseniz, adetinizin sökülmesi konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Adet Söktürücü Besinler

Adet Ağrılarınızı Hafifletecek Öneriler

Adet kramplarınızı hafifletmek için doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

 • Ağrı kesiciler: İbuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen sodyum (Aleve) gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, adet ağrısını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Reçeteli nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar da mevcuttur. Ağrı kesiciyi adetinizin başında veya semptomları hissettiğiniz anda almaya başlarsanız günlük hayatınızı olumsuz etkileyen bu ağrıların önüne geçebilirsiniz.

 • Hormonal doğum kontrolü: Doğum kontrol hapları adet kramplarının şiddetini azaltan hormonlar içerir. Bu hormonların başka yollarla alınması da mümkündür. Örneğin, bir enjeksiyon, kolunuzun altına yerleştirilen bir implant veya vajinanıza yerleştirilen esnek bir halka gibi.

·Ameliyat: Adet kramplarınıza endometriozis veya miyomlar neden oluyorsa, sorunu düzeltmek için ameliyat çözüm olabilir. Diğer yaklaşımlar semptomlarınızıhafifletemezse ve çocuk sahibi olmayı planlamıyorsanız, rahmin ameliyatla alınması da bir seçenek olabilir.

Adet Düzensizlikleri için Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Doktorunuz adet döneminizin gecikmesinin sebebini doğru bir şekilde saptar ve mümkün olan tedavi seçeneklerini size sunar. Doktorunuza sağlığınıza dair diğer değişikliklerin kaydını gösterin. Bu değişiklikler hakkında doktorunuzun bilgi sahibi olmasıyla teşhis ve tedavi kolaylaşır.

Aşağıdaki belirtileri gösteriyorsanız doktorunuza başvurun: alışılmışın dışında yoğun kanama, ateş, şiddetli acı, mide bulantısı ve kusma, yedi günden fazla süren kanama, menopoza girdikten ve bir yıl adet görmedikten sonra kanama.

Adet Döneminizi Nasıl Rahat Geçirebilirsiniz?

 • Reçetesiz satılan (OTC) ilaçları alabilirsiniz: Steroid olmayan anti-enflamatuar, adet ağrısı ve ağır adet kanaması için önerilen, reçetesiz satılan (OTC) ilaçlar ağrı kesmenin ilk yoludur. 
 • Isı uygulayabilirsiniz: Karnınıza ve belinize ısı uygulamak ağrınızı hafifletir. Düzenli adet döngüsü olan 18 ila 30 yaşları arasındaki 147 kadına odaklanan 2012 yılında yapılan bir çalışma, 40 °C sıcaklıkta bir ısı yamasının ibuprofen kadar etkili olduğunu göstermiştir. Sıcak su torbanız yoksa, ılık bir banyo yapın veya sıcak bir havlu kullanın.
 • Uçucu yağlarla masaj yapabilirsiniz: Yaklaşık 20 dakikalık masaj terapisi, adet ağrınızı azaltmak için iyi bir seçenektir. Adet ağrılarınız için masaj terapisi yaparken karnınızda, vücudunuzun yan taraflarında ve sırtınızda belirli noktalara hafifçe basarak kramplarınızıhafifletebilirsiniz. Ayrıca adet söktürücü hareketler içeren yoga seansları yapmak kramplarınızı hafifletecek başka bir uygulamadır.
 • Belirli gıdalardan uzak durmalısınız: Adet döneminde şişkinliğe ve su tutulmasına neden olan gıdalardan kaçınmak yararınıza olur. Sakıncalı olan gıdalar şunlardır: yağlı gıdalar, alkol, gazlı içecekler, kafein, tuzlu yiyecekler.

Adet Ağrılarınızı Hafifletecek Öneriler

Adet Döneminiz Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Adet dönemi size ne kadar acı ve ağrı yaşatsa da güçlü bir kadın olarak bu dönemle de mücadele edebilirsiniz. Doğru beslenme, egzersiz ve stres yönetimi size çok yardımcı olur. Adetinizin neden sökülmediğinin veya düzensiz olduğunun nedenini öğrenirseniz, doktorunuz size uygun tedaviyi belirler ve süreç sizin için bundan böyle çok daha kolay geçer.

Reçetesiz ilaçların genellikle yan etkisi az da olsa kullandığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bazı adet söktürücü şifalı bitkiler, özellikle ilaç kullanıyorsanız; istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Adet söktürücü ilaçlar, bitkiler, gıdalar veya takviyeler kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
İkbal Kaygusuz
Kadın Hastalıkları ve Doğum
VM Medical Park Ankara (Keçiören)
1596001

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.