sat─▒r aras─▒

AIDS HIV BEL─░RT─░LER─░

AIDS (HIV) Hastal─▒─č─▒ Nedir? 

AIDS (HIV) hastal─▒─č─▒ ─░ngilizcede Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazan─▒lm─▒┼č Ba─č─▒┼č─▒kl─▒k Yetersizli─či Sendromu) olarak adland─▒r─▒lan virüs kaynakl─▒ bir ba─č─▒┼č─▒kl─▒k problemidir. Hastal─▒─ča neden olan HIV virüsü vücudun savunmas─▒nda rol oynayan önemli hücreleri yok ederek ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sisteminin bask─▒lanmas─▒na neden olur. Genellikle HIV/AIDS ┼čeklinde de k─▒salt─▒lan bu hastal─▒kta ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sisteminin zay─▒flamas─▒ sonucu a─č─▒r enfeksiyon rahats─▒zl─▒klar─▒ hatta kanser ve benzer hastal─▒klar ortaya ç─▒kabilir. 

HIV virüsüne maruz kalan ki┼čilerde hastal─▒─č─▒n erken evrede tespit edilmesi ve sa─čl─▒kl─▒ insanlara bula┼čmas─▒n─▒n önlenmesi için belirti ve bulgular mutlaka bilinmeli, hastal─▒─č─▒n bula┼čma yollar─▒ ve korunma yöntemleri hakk─▒nda bilgi sahibi olunmal─▒d─▒r. 

AIDS (HIV) Belirtileri Nelerdir? 

HIV virüsü ki┼činin vücuduna girdikten sonra uzun y─▒llar boyunca herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Hastal─▒─č─▒n ilerleme h─▒z─▒ ve ilk belirtilerin ortaya ç─▒k─▒┼č─▒, virüsün vücuda giri┼č ┼čekline göre de─či┼čiklik gösterir.

HIV virüsü vücuda girdikten hemen sonra ço─čalmaya ba┼člar ve aylar veya y─▒llar boyunca farkl─▒ h─▒zlarla ço─čalmay─▒ sürdürür. Vücuttaki virüs seviyesi belirli bir s─▒n─▒r─▒ geçtikten sonra AIDS hastal─▒─č─▒na ait ilk belirtiler gözlenir.

Bunlar ki┼činin günlük ya┼čam─▒n─▒ etkileyen belirtiler de─čildir dolay─▒s─▒yla kolay fark edilmeyebilir. AIDS hastal─▒─č─▒n─▒n ba┼člang─▒c─▒ ile birlikte ki┼čide yorgunluk, halsizlik, aral─▒kl─▒ ishal problemi, a─č─▒zda beyaz leke görünümünde plak varl─▒─č─▒ ve s─▒k s─▒k hasta olma gibi ön belirtiler görülür. Bu belirtilerin akla AIDS hastal─▒─č─▒n─▒ getirmesi son derece zor oldu─čundan hastal─▒k ilerlemeye devam edecektir. 

Hastal─▒─č─▒n ilerlemesi ile birlikte ki┼čide istem d─▒┼č─▒ h─▒zl─▒ kilo kayb─▒, uzun süreli ishal, gece terlemesi, s─▒k tekrarlayan ate┼č, a─č─▒z içinde derin beyaz yaralar, vücudun de─či┼čik bölgelerinde pembe, k─▒rm─▒z─▒ veya mor lekeler, çe┼čitli solunum yolu hastal─▒klar─▒ ve unutkanl─▒k gibi ┼čikâyetler meydana gelir. 

AIDS (HIV) Nas─▒l Bula┼č─▒r? 

AIDS hastal─▒─č─▒ HIV virüsü ile enfekte olmu┼č ki┼čilerin vücut s─▒v─▒lar─▒n─▒n, virüs ile temas etmemi┼č ki┼čilerin vücuduna girmesi ile yay─▒l─▒m gösterir. Virüsün yay─▒lmas─▒nda etkili olan vücut s─▒v─▒lar─▒ kan, sperm, vajina salg─▒s─▒ ve anne sütü ┼čeklinde s─▒ralan─▒r.

  • Cinsel ili┼čki yoluyla bula┼čma: HIV virüsü bula┼čmalar─▒n─▒n %80-85'i korunmas─▒z cinsel ili┼čki ile gerçekle┼čir. HIV-pozitif erke─čin sperm hücresinde HIV-pozitif kad─▒n─▒n ise vajina salg─▒s─▒nda yer alan virüs, cinsel ili┼čki s─▒ras─▒nda bütünlü─čü bozulmu┼č vücut mukozalar─▒ndan içeri girer. AIDS hastal─▒─č─▒nda cinsel ili┼čki ile bula┼čma yöntemi korunmas─▒z cinsel ili┼čkiye giren tüm bireyler aras─▒nda (kad─▒ndan erke─če, erkekten kad─▒na, kad─▒ndan kad─▒na ve erkekten erke─če) meydana gelebilir. HIV-pozitif bir bireyle gerçekle┼čen tek bir korunmas─▒z ili┼čki dahi AIDS hastal─▒─č─▒n─▒n geli┼čmesine neden olabilir.
  • Kan yoluyla bula┼čma: HIV virüsü, enfekte hastalar─▒n kan─▒nda bulunur ve sa─čl─▒kl─▒ bireylerin bu kan ile temas etmesi sonucunda yay─▒l─▒m gösterir. Kan yoluyla bula┼čma genellikle hasta bireyin kan─▒yla temas etmi┼č aletlerle yaralanma ya da enfekte olmu┼č kan─▒n deri veya mukoza s─▒v─▒lar─▒yla temas─▒ sonucunda gerçekle┼čir. Bu tür bula┼čma konusunda en çok risk alt─▒nda olan grup sa─čl─▒k çal─▒┼čanlar─▒d─▒r denilebilir. 
  • Anneden bebe─če bula┼čma: Virüs ile enfekte olmu┼č bir anne, virüsü bebe─čine gebelik döneminde, do─čum s─▒ras─▒nda veya do─čum sonras─▒ emzirme i┼člemi ile bula┼čt─▒rabilir. 

AIDS (HIV) Tan─▒s─▒ Nas─▒l Konur? 

HIV/AIDS tan─▒s─▒ kanda bulunan antikorlar─▒ veya virüsün bir parças─▒ olarak say─▒labilen antijenleri görüntüleyen HIV testi ile konulur. Bireyin virüs ile temas─▒ndan yakla┼č─▒k 3-8 hafta sonra ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemi ilk tepkiyi verir ve kandaki antikor say─▒s─▒ h─▒zla artmaya ba┼člar. Baz─▒ durumlarda antikor say─▒s─▒ 6 ay kadar uzun bir süre boyunca art─▒k göstermez.

Böyle bir durumun meydana gelmesi hastal─▒─č─▒n tan─▒lanmas─▒n─▒ geciktirece─či için genellikle antijen ve antikoru birlikte inceleyen testler tercih edilir. Bu sayede hastan─▒n virüs ile temas─▒ndan sonraki 3. haftadan itibaren tan─▒ koymak mümkün hale gelir. 

Tan─▒ i┼člemi için yap─▒lacak ilk test ELISA testidir. Bu test ile yap─▒lan inceleme sonucu HIV enfeksiyonun varl─▒─č─▒ kan─▒tlanamazsa sonuç negatif olarak de─čerlendirilir. ELISA testinin pozitif sonuçlanmas─▒ durumunda test yinelenir ve sonuç tekrar pozitif ç─▒karsa Western blot ad─▒ verilen do─črulama testi yap─▒l─▒r. Do─črulama testinin de pozitif sonuçlanmas─▒ halinde ki┼čiye HIV/AIDS tan─▒s─▒ konulur.

AIDS (HIV) Hastal─▒─č─▒ Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

HIV enfeksiyonun tedavisinde temel amaç, virüsün vücuda giri┼čiyle birlikte azalmaya ba┼člayan CD4 adl─▒ ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemi hücresinin azalmas─▒n─▒ engellemektir. Bu tedavinin gerçekle┼čtirilebilmesi için en az üç farkl─▒ ilaç uygulamas─▒ geli┼čtirilmi┼čtir.

Tedavide kullan─▒lacak olan ilaç virüsün ilaca kar┼č─▒ gösterdi─či dirence göre belirlenir. Hasta, doktor taraf─▒ndan kendisi için uygun görülen ilaç rejimini aksatmadan uygular ve tedaviye yeterli düzeyde uyum sa─člarsa HIV/AIDS hastal─▒─č─▒n─▒n büyük ölçüde kontrol alt─▒na al─▒nmas─▒ mümkündür. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Dr. ├ľ─čr. ├ťyesi
Esra Erg├╝n Al─▒┼č
Enfeksiyon Hastal─▒klar─▒ ve Mikrobiyoloji
─░.A.├ť. VM Medical Park Florya
1099724

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.