sat─▒r aras─▒

Akci─čer Kanserinin En Sinsi 9 Belirtisi Nelerdir?

Vücuttaki sa─čl─▒kl─▒ hücreler bölünebilme yetene─čine sahiptir. Ya┼čam─▒n ilk y─▒llar─▒nda daha h─▒zl─▒ bölünebilen hücrelerin bölünme h─▒z─▒ ya┼čla birlikte azal─▒r. Hücre bölünmesi s─▒ras─▒nda hasarl─▒ bir ┼čekilde bölünen hücreler ise kendili─činden yok edilir ve bölünmeye devam etmesine izin verilmez. Çe┼čitli sebepler sonucunda hücreler gere─činden fazla bölünebilir veya hasarl─▒ hücrelerin bölünmesi vücut taraf─▒ndan engellenemeyebilir. Bu durumlarda olu┼čan hücreye kanserli hücre denir.

Akci─čer Kanseri Nedir?

Akci─čer kanseri, akci─čerlerde meydana gelen kontrolsüz hücre bölünmesi sonucunda gözlenir. Akci─čer kanserinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte sigara tüketimi gibi baz─▒ riski art─▒ran faktörleri bilinmektedir. Kanser genellikle bron┼člardaki hava yollar─▒nda veya alveollerde (hava keseciklerinde) ba┼člar. Ba┼čka yerlerde ba┼člay─▒p akci─čerin doku ve organlar─▒na metastaz yapan kanser hücreleri akci─čer kanseri olarak adland─▒r─▒lmaz.

Akci─čer Kanserinin Türleri

Kanser hücresinin mikroskobik görüntülenmesine göre s─▒n─▒fland─▒rma yap─▒l─▒r. Akci─čer kanserinin s─▒k görülen iki türü vard─▒r.

 • Küçük hücreli d─▒┼č─▒ akci─čer kanseri (KHDAK): En yayg─▒n görülen akci─čer kanseri türüdür. Kanser vakalar─▒n─▒n yakla┼č─▒k olarak %80’ini olu┼čturur. Adenokarsinom ve skuamöz hücreli olarak iki türü bulunur. Skuamöz hücreli kanser sigara tüketimine ba─čl─▒ olarak geli┼čen akci─čer kanseridir.
 • Küçük hücreli akci─čer kanseri: KHDAK’a göre daha h─▒zl─▒ geli┼čir ve tedavisi daha zordur. Sigara kullan─▒m─▒ ile ili┼čkilidir. Çok h─▒zl─▒ metastaz (yay─▒l─▒m) yapar bu nedenle tan─▒ konuldu─čunda çoktan vücuda yay─▒lm─▒┼č olabilir.

Akci─čer kanseri tedavisi hangi kanser türüne sahip oldu─čunuza göre de─či┼čebilir. Akci─čer kanserinin tan─▒ ve tedavisi ile ilgili daha detayl─▒ bilgi için yaz─▒m─▒z─▒ okuyabilirsiniz.

Akciger Kanseri Belirtileri

Akci─čer Kanseri ─░lk Evre Belirtileri

Kanser tümörün boyutuna, derinli─čine, metastaz yap─▒p yapmad─▒─č─▒na göre evrelendirilir. Her kanser türünün evrelendirilmesi farkl─▒d─▒r. K─▒saca akci─čer kanser evrelendirilmesi ┼ču ┼čekildedir:

 • Evre 0: Kanser hücreleri bron┼čun üst k─▒s─▒mlar─▒ndad─▒r.
 • Evre 1: Kanser akci─čerde bulunur, d─▒┼čar─▒ya yay─▒lmam─▒┼čt─▒r.
 • Evre 2: Evre 1’e göre daha büyüktür ve ayn─▒ lobda birden fazla tümör hücresi bulunabilir.
 • Evre 3: Kanser lenf bezi veya yap─▒lar─▒na yay─▒lm─▒┼čt─▒r. Loblarda birden fazla tümör bulunabilir.
 • Evre 4: Kanser akci─čerin çevresine yay─▒lmaya ba┼člam─▒┼čt─▒r.

Akci─čer kanserinin 0, 1 ve 2. evreleri erken evre 3 ve 4. evreleri geç evre olarak kabul edilir. Kanserin hangi evrede oldu─čuna ba─čl─▒ olarak farkl─▒ belirti ve semptomlar görülebilir. Erken evrede tahribat henüz büyük boyutta de─čildir. Bu nedenle öksürük, nefes darl─▒─č─▒ gibi hafif semptomlar görülmekle birlikte baz─▒ durumlarda hiç belirti görülmeyebilir. Geç evrede ise daha fark edilir semptomlar görülür.

Akci─čer Kanserinin En Sinsi 9 Belirtisi

Akci─čer kanserinin erken evresinde tümörler henüz çok büyük de─čildir ve farkl─▒ vücut dokular─▒na metastaz yapmaz. Bu durumda hastal─▒k erken evrelerde belirgin semptomlara neden olmayabilir. Günümüzde kanser tedavisi her evreye uygun bir ┼čekilde planlanabilir. Ancak henüz metastaz yapmam─▒┼č kanser tedavisinde ba┼čar─▒ ┼čans─▒ daha yüksektir. Bu nedenle akci─čer kanserinin ilk evre belirtileri hakk─▒nda bilgi sahibi olmakta ve risk ta┼č─▒yan ki┼čilerin düzenli olarak kontrollerini yapt─▒rmas─▒nda fayda vard─▒r. ─░┼čte akci─čer kanserinin en sinsi 9 belirtisi.

Öksürük

Öksürmek vücuttaki tahri┼č edici maddelerin bo─čaz veya solunum yolu ile d─▒┼čar─▒ at─▒lmas─▒d─▒r. Birçok hastal─▒k ile ili┼čkilendirilebilir. Ancak so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ veya solunum yolu hastal─▒klar─▒ nedeniyle görülen öksürük genellikle 1 hafta içerisinde geçer. ─░natç─▒, yo─čun ve iyile┼čmeyen bir öksürük akci─čer kanserinin belirtisi olabilir. Özellikle sigara içen bireylerin kronik öksürüklerindeki de─či┼čikliklere dikkat etmesi gerekir. Öksürük sonucunda kan veya kanl─▒ balgam, kanl─▒ mukus ile kar┼č─▒la┼č─▒rsan─▒z en k─▒sa sürede bir sa─čl─▒k kurulu┼čuna ba┼čvurman─▒z gerekir.

Dispne (Nefes Darl─▒─č─▒)

Nefes darl─▒─č─▒ nefes al─▒rken gö─čüste s─▒k─▒┼čma veya derin bir nefes alamama olarak tan─▒mlan─▒r. Dispne ki┼činin ya┼čam kalitesini dü┼čürebilir. Ne zaman nefes darl─▒─č─▒ ya┼čad─▒─č─▒n─▒z─▒ not edebilirsiniz. Nefes darl─▒─č─▒ kanser hücrelerinin hava yolunu t─▒kamas─▒ sonucunda veya akci─čer çevresinde s─▒v─▒ birikmesi ile görülebilir. S─▒v─▒ birikmesi durumu plevral efüzyon olarak adland─▒r─▒lan en yayg─▒n görülen akci─čer kanseri semptomlar─▒ndan biridir. T─▒kanm─▒┼č veya daralm─▒┼č solunum yollar─▒na sahip oldu─čunuzda nefes ald─▒─č─▒n─▒z zaman ci─čerlerinizden bir h─▒r─▒lt─▒ veya ─▒sl─▒k sesi ç─▒kabilir. Bu ç─▒kan ses de benzer ┼čekilde akci─čer kanserinin de belirtisi olabilir. Nefes darl─▒─č─▒n─▒n neden kaynakland─▒─č─▒ndan emin olmak için doktorunuzla görü┼čebilirsiniz.

Ses K─▒s─▒kl─▒─č─▒ veya Ses De─či┼čikli─či

Akci─čer kanseri farkl─▒ bölgelerde olu┼čarak bulundu─ču bölgeleri etkiler. Örne─čin ses tellerinin oldu─ču bölgede bulunan tümör ses tellerinde de─či┼čikli─če veya ses k─▒s─▒kl─▒─č─▒na neden olabilir. Larenjit olarak bilinen ses k─▒s─▒kl─▒─č─▒ erken dönem akci─čer kanser belirtisi olabilir. 2 hafta veya daha uzun süren bir ses k─▒s─▒kl─▒─č─▒n─▒z varsa t─▒bbi yard─▒m alman─▒zda fayda vard─▒r.

Kronik Yorgunluk

Yorgunluk genellikle çok ciddiye al─▒nmayan bir semptomdur ancak kanser dahil ço─ču hastal─▒─č─▒n erken habercisi olabilir. Herhangi bir kanser durumunda vücudunuz kanserli hücrelere kar┼č─▒ sava┼č─▒r. Bu durumda tükenmi┼č, enerjiniz bitmi┼č gibi hissetmenize neden olabilir. Kendinizi sürekli olarak enerjisiz ve uyu┼čuk hissederken bulabilirsiniz. Kanserin evresi ilerledikçe yorgunluk daha belirgin hale gelir. Hayat kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olan bu durum ile ilgili doktorunuza dan─▒┼čarak tavsiye alabilirsiniz.

Ate┼č

Ate┼č, vücutta bir enfeksiyon oldu─ču anlam─▒na gelir. Bu enfeksiyon so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒na neden olan bir virüsten kaynakland─▒─č─▒ gibi kanser hücresinden de kaynaklan─▒yor olabilir. Normal vücut ─▒s─▒s─▒ 37- 38 derece aral─▒─č─▒ndad─▒r. Çok yükselen ate┼č sa─čl─▒─č─▒n─▒z için tehlikelidir bu nedenle en k─▒sa sürede doktorunuza görünmeniz gerekir.

Ödem

Ödem dokularda s─▒v─▒ birikimi olarak bilinir. K─▒lcal damarlar hasar gördü─čünde ya da bas─▒nca maruz kald─▒─č─▒nda s─▒v─▒ s─▒zd─▒rabilir. Lenf dü─čümleri fazla s─▒v─▒y─▒ temizlemek için u─čra┼č─▒r. Ancak lenf dü─čümlerine yay─▒lan kanser hücreleri lenflerin düzgün çal─▒┼čmas─▒n─▒ engelleyebilir. Bunun sonucunda bacaklar─▒n─▒z, kollar─▒n─▒z hatta yüzünüzde bile ödem kaynakl─▒ ┼či┼čkinlikler meydana gelebilir.

Beklenmeyen A─č─▒rl─▒k Kayb─▒

Kilo vermek ço─ču zaman sa─čl─▒─č─▒ iyile┼čtirici etkilere sahiptir. Ancak a─č─▒rl─▒k kayb─▒n─▒n sa─čl─▒kl─▒ ve bilinçli bir ┼čekilde olmas─▒ önemlidir. Ço─ču zaman bir diyetisyen e┼čli─činde a─č─▒rl─▒k kayb─▒ sa─član─▒r. Ancak bazen diyabet, kanser gibi hastal─▒klar─▒n belirtisi olarak beklenmeyen bir a─č─▒rl─▒k kayb─▒ görülebilir. Akci─čer kanseri dahil birçok kanser türünde hastalar 6 ay gibi bir sürede herhangi bir çaba göstermeden vücut a─č─▒rl─▒─č─▒n─▒n %10’unu kaybedebilir. Bu durum kanser hücrelerinin normalden fazla enerji kullan─▒m─▒ndan kaynaklan─▒r. Ancak beklenmeyen kilo kayb─▒ her zaman bir hastal─▒─č─▒n─▒z oldu─ču anlam─▒na gelmez. Her ihtimale kar┼č─▒ durumu ciddiye al─▒p en yak─▒n sa─čl─▒k kurulu┼čundan kontrollerinizi yapt─▒rman─▒zda fayda vard─▒r.

Vücut a─čr─▒s─▒

Akci─čer kanseri vücudun belirli bölgelerinde gün boyu veya belirli zamanlarda a─čr─▒lara neden olabilir. Kanser sonucunda lenflerde meydana gelen geni┼člemeler veya akci─čer d─▒┼č─▒na yapt─▒─č─▒ metastazlar gö─čüste bir a─čr─▒ veya rahats─▒zl─▒k hissedilmesine neden olabilir. Gö─čsün yan─▒ s─▒ra kemiklere yay─▒lm─▒┼č kanser s─▒rt veya omuzlarda da a─čr─▒ meydana getirebilir. Baz─▒ durumlarda ba┼č a─čr─▒lar─▒ kanserin beyne metastaz yapmas─▒ ile ili┼čkilendirilebilir. Ancak tüm bunlar─▒n kesin bir ┼čekilde söylenebilmesi için doktor muayenesinden geçmeniz gerekir.

─░┼čtah Kayb─▒

Dönemsel olarak can─▒m─▒z─▒n bir ┼čey istemedi─či veya daha az yemek istedi─čimiz zamanlar olabilir. ┼×iddetli i┼čtahs─▒zl─▒─č─▒n alt─▒nda yatan nedenler psikolojik veya kullan─▒lan ilaçlara ba─čl─▒ olabilece─či gibi akci─čer kanserinin erken belirtisi de olabilir.

Akci─čer kanseri çe┼čitli nedenlerden dolay─▒ akci─čerde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir ┼čekilde bölünmesi ile ortaya ç─▒kar. Birle┼čerek tümörü olu┼čturan kanser hücreleri büyüklü─čü veya yay─▒ld─▒klar─▒na alana ba─čl─▒ olarak farkl─▒ kanser evrelerini meydana getirir. Daha iyi bir tedavinin uygulanmas─▒ için ço─ču kanserin erken evrede tespit edilmesi istenir. Ancak günümüzde geli┼čen teknoloji ile kansere her evrede müdahale edilmekte ve etkili tedaviler uygulanmaktad─▒r.

Yukar─▒daki belirtilere sahip olman─▒z akci─čer kanseri oldu─čunuz anlam─▒na gelmeyebilir. Ancak sa─čl─▒─č─▒n─▒z─▒ riske atmamak ad─▒na yukar─▒da bahsedilen semptomlara sahipseniz size en yak─▒n sa─čl─▒k kurulu┼čundan bir randevu alman─▒zda fayda vard─▒r.

Akci─čerde yer alan hücrelerin dengesiz bir ┼čekilde ço─čalmas─▒ sonucu meydana gelen kötü huylu tümöral olu┼čumlara akci─čer kanseri ad─▒ verilir. Kanser hücreleri öncelikle bulundu─ču yerde ço─čalarak kitlesel bir yap─▒ olu┼čturur. ─░leri evrelere gelindi─či zaman ise çevre doku ve organlara yay─▒l─▒m gösterir. Akci─čer kanseri oldukça s─▒k görülen, ciddi sonuçlar─▒ olan kanser türlerinden biridir. Erken evrelerde genellikle belirti vermedi─či için te┼čhis edildi─činde hastal─▒k s─▒kl─▒kla ileri evreye gelmi┼čtir. Bu nedenle risk alt─▒nda olan bireylerin düzenli olarak tarama yapt─▒rmalar─▒ önemlidir. 

Akci─čer Kanseri Belirtileri

Akci─čer kanseri belirtileri, hastal─▒k ilerledikçe görülmeye ba┼člar. Erken evrelerde genellikle hiçbir belirti veya bulgu görülmez. En s─▒k olarak akci─čer kanseri belirtileri;

 • Devaml─▒ olan ve giderek daha kötü hale gelen öksürük,
 • Kanl─▒ balgam,
 • Ses k─▒s─▒kl─▒─č─▒,
 • Yutma güçlü─čü,
 • ─░┼čtah kayb─▒,
 • Ani ve h─▒zl─▒ ortaya ç─▒kan kilo kayb─▒ ┼čeklinde s─▒ralanabilir.

Akci─čer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Akci─čer kanserine en çok sebep olan etken sigara kullan─▒m─▒d─▒r. Fakat hayat─▒ boyunca hiç sigara içmemi┼č ki┼čilerde de akci─čer kanseri görülebilir. Bununla birlikte sigara, akci─čer kanseri için en büyük risk faktörüdür. Tüm vakalar─▒n %85'inden fazlas─▒ndan sigara sorumludur. Yap─▒lan ara┼čt─▒rmalara göre günde 25'den fazla sigara kullanan bireylerin hiç sigara kullanmayanlara göre 25 kat daha fazla akci─čer kanserine yakalanma riski oldu─ču saptanm─▒┼čt─▒r.
Sigara kullan─▒m─▒ sadece akci─čer kanserinin de─čil yemek borusu ve a─č─▒z kanseri gibi ba┼čka kanser türlerinin de sebebidir. Pasif içicilik de akci─čer kanseri riskinde art─▒┼ča neden olur. E┼čleri sigara içen kad─▒nlar─▒n içmeyenlere göre %25 oran─▒nda daha fazla akci─čer kanserine yakalanma riski ta┼č─▒d─▒─č─▒ saptanm─▒┼čt─▒r.

Akci─čer kanserinin di─čer bir nedeni ise asbest maruziyetidir. Asbest, kanserojen özellikleri olan ─▒s─▒ya ve a┼č─▒nmaya dayan─▒kl─▒, lifli yap─▒da bir mineraldir. Zararl─▒ etkileri bilinmedi─či dönemlerde ─▒s─▒ ve ses yal─▒t─▒m─▒ için yayg─▒n ┼čekilde kullan─▒lan asbest, ┼čimdilerde sökümü s─▒ras─▒nda i┼čçiler zararl─▒ etkilerine maruz kalmaktad─▒r.

Akci─čer Kanserinin Türleri Nelerdir?

Akci─čerde ba┼člay─▒p çevre doku ve organlara yay─▒lan kansere birincil akci─čer kanseri denir. Kanser, vücudunuzdaki ba┼čka bir yerde ba┼člay─▒p akci─čerlerinize yay─▒l─▒rsa, buna ise sekonder akci─čer kanseri ad─▒ verilir.

Farkl─▒ primer akci─čer kanseri türleri vard─▒r ve bunlar küçük hücreli akci─čer kanseri ve küçük hücreli olmayan akci─čer kanseri ┼čeklinde iki ana gruba ayr─▒l─▒r. Her 100 vakadan yakla┼č─▒k 12 tanesi küçük hücreli akci─čer kanseri grubunda bulunur (%12). Genellikle sigara içmekten kaynaklan─▒r ve çok erken dönemde yay─▒lma e─čilimi gösterir.

Akci─čer kanserinin büyük bir ço─čunlu─ču ise küçük hücreli olmayan kanserlerden meydana gelir (%88). Bu gruptaki kanserler biraz daha selim özellikler gösterir. Üç yayg─▒n alt türü vard─▒r. Benzer ┼čekilde davrand─▒klar─▒ ve tedaviye benzer ┼čekilde cevap verdikleri için birlikte grupland─▒r─▒l─▒rlar. Bu üç kanser türü adenokarsinom, skuamöz hücreli karsinom ve büyük hücreli karsinom ┼čeklinde s─▒ralan─▒r.

Akci─čer Kanseri Neden Olur?

Akci─čer kanseri, birçok farkl─▒ nedenle ortaya ç─▒kabilen karma┼č─▒k bir hastal─▒kt─▒r. Akci─čer kanserinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, a┼ča─č─▒daki faktörler riski art─▒rmaktad─▒r:

 • Sigara içme ve Pasif içicilik Sigara içmek, akci─čer kanserinin en önemli risk faktörüdür. Sigara içen ki┼čiler, içmeyenlere göre akci─čer kanseri geli┼čtirme riski yakla┼č─▒k 20 kat daha fazlad─▒r. Pasif içici olmakta, akci─čer kanseri geli┼čtirme riskini yakla┼č─▒k 20-30% art─▒r─▒r.
 • Radyasyona maruz kalma: ─░yonize radyasyona maruz kalmak, akci─čer kanseri riskini art─▒rabilir. Bu, nükleer felaketler, radyasyon tedavisi veya mesleki maruziyet nedeniyle olabilir.
 • A┼č─▒r─▒ hava kirlili─čine maruz kalma: Hava kirlili─či, akci─čer kanseri riskini art─▒rabilir.
 • Radon gaz─▒ maruziyeti: Radon, do─čal olarak olu┼čan bir radyoaktif gazd─▒r. Radon gaz─▒, evlerde ve di─čer binalarda bulunabilir. Radon gaz─▒ maruziyeti, akci─čer kanseri riskini art─▒rabilir.
 • Kronik obstrüktif akci─čer hastal─▒─č─▒ (KOAH): KOAH, akci─čerlerin hava yollar─▒n─▒ daraltan ve tahrip eden bir hastal─▒kt─▒r. KOAH'l─▒ ki┼čiler, akci─čer kanseri geli┼čtirme riski daha yüksektir.
 • Aile öyküsü: Ailede akci─čer kanseri öyküsü olan ki┼čiler, akci─čer kanseri geli┼čtirme riski daha yüksektir.

Akci─čer Kanserinin Tan─▒s─▒ Nas─▒l Konulur?

Risk grubunda olan ki┼čiler dü┼čük doz bilgisayarl─▒ tomografi ile y─▒ll─▒k akci─čer kanseri taramas─▒ yapt─▒rmay─▒ dü┼čünebilirler. Akci─čer kanseri taramas─▒ genellikle uzun y─▒llar boyunca yo─čun olarak sigara içen ve sa─čl─▒kl─▒ olan 55 ya┼č ve üstü ki┼čilere önerilir.

Akci─čer kanserini i┼čaret eden belirti ve bulgular─▒n─▒z varsa doktorunuz baz─▒ tetkikler isteyebilir. Gerekli görülürse akci─čer grafisi ya da bilgisayarl─▒ tomografi çekilebilir. Balgaml─▒ öksürü─čünüz varsa balgam örne─či al─▒narak laboratuvarda incelenir.

Anormal hücrelerden olu┼čan doku örne─či biyopsi ad─▒ verilen bir yöntemle ç─▒kar─▒larak incelenebilir. Yap─▒lan testler sonucunda tan─▒ konur. Akci─čer kanseri evreleri ve türünün neler oldu─ču tespit edilir ve tedavi planlan─▒r.

Akci─čer Kanseri Tedavisi

Akci─čer kanseri tedavisi genel sa─čl─▒k durumunuz, kanserin türü ve evresi gibi bir dizi faktöre ba─čl─▒ olarak de─či┼čkenlik gösterir. Cerrahi, radyoterapi, kemoterapi, immünoterapi gibi farkl─▒ tedavi seçenekleri vard─▒r. Bu tedaviler tek ba┼č─▒na ya da birkaç─▒n─▒n kombinasyonu ┼čeklinde uygulanabilir. E─čer akci─čer kanseri risk grubunda yer al─▒yorsan─▒z düzenli tarama plan─▒ için bir sa─čl─▒k kurulu┼čuna ba┼čvurman─▒z─▒ tavsiye ederiz.

Akci─čer Kanseri Hakk─▒nda S─▒k Sorulan Sorular

Akci─čer Kanseri Nedir?

Akci─čerde yer alan hücrelerin dengesiz bir ┼čekilde ço─čalmas─▒ sonucu meydana gelen kötü huylu tümöral olu┼čumlara akci─čer kanseri ad─▒ verilir. Kanser hücreleri öncelikle bulundu─ču yerde ço─čalarak kitlesel bir yap─▒ olu┼čturur. ─░leri evrelere gelindi─či zaman ise çevre doku ve organlara yay─▒l─▒m gösterir. Akci─čer kanseri oldukça s─▒k görülen, ciddi sonuçlar─▒ olan kanser türlerinden biridir.

Akci─čer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Akci─čer kanserine en çok sebep olan etken sigara kullan─▒m─▒d─▒r. Fakat hayat─▒ boyunca hiç sigara içmemi┼č ki┼čilerde de akci─čer kanseri görülebilir. Bununla birlikte sigara, akci─čer kanseri için en büyük risk faktörüdür. Tüm vakalar─▒n %85'inden fazlas─▒ndan sigara sorumludur. Yap─▒lan ara┼čt─▒rmalara göre günde 25'den fazla sigara kullanan bireylerin hiç sigara kullanmayanlara göre 25 kat daha fazla akci─čer kanserine yakalanma riski oldu─ču saptanm─▒┼čt─▒r.

Akci─čer Kanseri Evreleri Nelerdir?

Akci─čer kanseri evreleri, kanserin yayg─▒nl─▒─č─▒n─▒ ve yay─▒lma derecesini belirlemek için kullan─▒lan bir s─▒n─▒fland─▒rma sistemidir. Bu evreleme sistemi genellikle TNM sistemine dayan─▒r. TNM sistemi, tümör büyüklü─čünü (T), lenf nodu tutulumunu (N) ve uzak metastaz varl─▒─č─▒n─▒ (M) de─čerlendirir. Bu de─čerlere göre evreler; evre 0, evre 1, evre 2, evre 3 ve evre 4 olarak de─či┼čir. 

Akci─čer Kanseri Genetik mi?

Evet, akci─čer kanseri genetik faktörlere ba─čl─▒ olarak geli┼čebilir. Genetik yatk─▒nl─▒k, bireyin kansere yakalanma riskini etkileyen bir faktördür. Ancak, genetik faktörlerin yan─▒ s─▒ra çevresel etmenler de akci─čer kanserinin geli┼čimine katk─▒da bulunabilir. Bununla birlikte baz─▒ ailelerde, genetik yatk─▒nl─▒k nedeniyle bireylerde akci─čer kanseri riski daha yüksektir.

Akci─čer Kanseri Neden Olur?

Akci─čer kanseri genellikle bir dizi faktörün bir araya gelmesi sonucunda ortaya ç─▒kan bir hastal─▒kt─▒r. Bu hastal─▒kta temel neden, hücrelerin kontrolsüz bir ┼čekilde büyümesi ve ço─čalmas─▒d─▒r. Akci─čer kanserine neden olan faktörler aras─▒nda genetik yatk─▒nl─▒k, çevresel etkenler ve ya┼čam tarz─▒ faktörleri bulunmaktad─▒r.

Akci─čer Kanserinin ─░lk Belirtileri Nelerdir?

Akci─čer kanserinin belirtileri genellikle ilerledi─či dönemde ortaya ç─▒kar ve hastal─▒─č─▒n erken evrelerinde belirgin olmayabilir. Ancak, baz─▒ yayg─▒n belirtiler içerisinde; öksürük, nefes darl─▒─č─▒, h─▒zl─▒ kilo kayb─▒, yorgunluk, eller ve ayaklarda ┼či┼čme gibi belirtiler yer al─▒r.

Akci─čer Kanseri Ya┼čama ┼×ans─▒ Var m─▒?

Evet, akci─čer kanseri te┼čhisi konulmu┼č bireylerin ya┼čama ┼čans─▒ bulunmaktad─▒r. Ancak, ya┼čam ┼čans─▒ hastal─▒─č─▒n evresine, türüne, tedaviye yan─▒t─▒na, genel sa─čl─▒k durumuna ve birçok di─čer faktöre ba─čl─▒ olarak de─či┼čir. Akci─čer kanseri genellikle erken evrelerde te┼čhis edilmedi─či için tedavi zorlu olabilir. Erken evrelerde te┼čhis edilen akci─čer kanseri, tedaviye daha iyi yan─▒t verebilir.

Akci─čer Kanseri 1. Evre Belirtileri Nelerdir?

Akci─čer kanserinin erken evrelerinde belirtiler genellikle belirgin de─čildir veya hafif olabilir. Bu nedenle, birinci evre akci─čer kanseri genellikle sessiz ilerler ve hastal─▒─č─▒n te┼čhisi genellikle daha ileri a┼čamalarda konulabilir. Ancak öksürük, gö─čüs a─čr─▒s─▒, kilo kayb─▒ gibi belirtiler erken evrelerde de ortaya ç─▒kabilir.

Akci─čer Kanseri 2. Evre Belirtileri Nelerdir?

Akci─čer kanserinin ikinci evresinde, belirtiler genellikle daha belirgin hale gelir. Ancak yine de, bu belirtiler ba┼čka sa─čl─▒k sorunlar─▒ndan da kaynaklanabilir ve akci─čer kanseri tan─▒s─▒ koymak için bir doktora ba┼čvurmak önemlidir. Akci─čer kanseri 2.evre belirtileri içerisinde; balgam, öksürük, gö─čüs a─čr─▒s─▒, yorgunluk, ses k─▒s─▒kl─▒─č─▒, a─č─▒z kokusu gibi belirtiler vard─▒r.

Akci─čer Kanseri 3. Evre Belirtileri Nelerdir?

Akci─čer kanserinin üçüncü evresinde, kanser genellikle daha ileri bir a┼čamaya gelmi┼č ve belirtiler daha belirgin hale gelmi┼čtir. Bu evrede, kanser çevre dokulara veya lenf nodlar─▒na daha fazla yay─▒lm─▒┼č olabilir. Ancak belirtiler, akci─čer kanserinin evresi ve yerine ba─čl─▒ olarak de─či┼čebilir. Akci─čer kanseri üçüncü evre belirtileri içerisinde; yutma güçlü─čü, ses k─▒s─▒kl─▒─č─▒, eller ve ayaklarda ┼či┼čme, i┼čtah ve kilo kayb─▒, yorgunluk, gö─čüs a─čr─▒s─▒ vard─▒r.

Akci─čer Kanseri 4. Evre Belirtileri Nelerdir?

Akci─čer kanserinin dördüncü evresi, kanserin vücudun di─čer bölgelerine metastaz yapt─▒─č─▒ evredir. Bu evre genellikle ileri bir a┼čamad─▒r ve belirtiler daha yayg─▒n ve ┼čiddetli olabilir. Dördüncü evre akci─čer kanseri belirtileri içerisinde; ba┼č a─čr─▒s─▒, kemik a─čr─▒lar─▒, ses k─▒s─▒kl─▒─č─▒, i┼čtah ve kilo kayb─▒, yorgunluk, halsizlik, nefes darl─▒─č─▒ gibi farkl─▒ birçok semptom vard─▒r.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Do├ž. Dr.
Ezel Ta┼čdemir
─░├ž Hastal─▒klar─▒ (Dahiliye)
Medical Park Antalya
114760

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.