sat─▒r aras─▒

Aloe Vera; Güney Amerika, Karayipler, Afrika gibi s─▒cak iklime sahip bölgelerde yay─▒l─▒m gösteren t─▒bbi bir bitkidir. ─░çerdi─či biyoaktif bile┼čikler sayesinde diyabet, mide ek┼čimesi gibi hastal─▒klara iyi geldi─čine dair baz─▒ kan─▒tlar bulunsa da en fazla bilinen faydas─▒ cilt hastal─▒klar─▒ üzerine etkileridir.

Halk aras─▒nda yara ve yan─▒klarda kullan─▒m─▒ oldukça yayg─▒nd─▒r. Evlerde süs bitkisi olarak da evlerde yeti┼čtirilebilir. Dolgun ye┼čil yapraklar─▒ bulunur ve bu yapraklar gerekti─činde ikiye kesilerek yara üzerine uygulan─▒r. Yapraklar─▒n içerisinde saydam görünen yap─▒┼čkan jelsi bir doku bulunur.

Aloe Vera Yüze Faydalar─▒ Nelerdir?

Aloe vera kozmetik ve cilt bak─▒m ürünlerinde s─▒kl─▒kla kullan─▒l─▒r. Bunun yan─▒nda cilt için t─▒bbi faydalar─▒ da bulunur. Aleo vera etli yapraklar─▒n─▒n içerisinde jelsi bir doku olarak özünü ve sar─▒ renkteki aloe lateksini bulundurur. Bitki özü olan k─▒s─▒m çe┼čitli i┼člemlerden geçirildikten sonra cilt bak─▒m ürünleri içerisine eklenebilir.

Aleo vera bitkisinin yüze faydalar─▒ içinden baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Aloe veran─▒n cildi serinletici bir etkisi bulunur. Güne┼č yan─▒klar─▒ üzerine ilk müdahale amac─▒yla sürülebilir. Bölgenin nemli kalmas─▒n─▒ sa─člayarak iyile┼čme sürecini h─▒zland─▒r─▒r.
 • Oldukça yüksek bir nemlendirme özelli─čine sahiptir. Nemlendirme s─▒ras─▒nda gözenekleri t─▒kamaz ve cilt yüzeyinde bir katman olu┼čturmaz. 
 • Ciltte olu┼čan yara ve yan─▒klara uyguland─▒─č─▒nda hasar alan dokunun h─▒zla iyile┼čmesine yard─▒mc─▒ olur. Cilt yüzeyinde koruyucu bir katman olu┼čturarak iyile┼čme sürecini te┼čvik eder.
 • ─░çeri─činde bol miktarda C,E vitaminive beta-karoten bulundurur. Bu sayede cilt elastikiyetinin korunmas─▒na ve ya┼članma belirtilerinin yava┼člamas─▒na yard─▒mc─▒ olur. 
 • Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde yaralarda enfeksiyon olu┼čumunu önler. Bakteriler sebebiyle ortaya ç─▒kan sivilcelere kar┼č─▒ koruyucudur.
 • K─▒zarm─▒┼č, tahri┼č olmu┼č cilt üzerine uyguland─▒─č─▒nda yat─▒┼čt─▒r─▒r ve ka┼č─▒nt─▒y─▒ azalt─▒r. 
 • ─░çerdi─či C ve E vitaminleri sayesinde düzenli kullan─▒mla cilt lekelerinin görünümünü hafifleterek daha ayd─▒nl─▒k bir cilt sa─člar.
 • H─▒zl─▒ kilo al─▒m─▒, hamilelik, ergenlikte boy uzamas─▒ gibi durumlarda cildi derinlemesine nemlendirerekçatlakolu┼čumunu azaltmaya yard─▒mc─▒ olabilir. Çatlak olu┼čumu sonras─▒nda uygulan─▒rsa çatlak görünümünü hafifletmeye yard─▒mc─▒ olur.

Aloe Vera Yüzde Hangi Hastal─▒klar için Kullan─▒labilir?

Aloe vera yüze faydalar─▒ aras─▒nda yüzde ve ciltte görülen hastal─▒klar üzerine etkileri de bulunur.

Aloe vera bitkisinin yüze faydalar─▒ sayesinde etki gösterece─či cilt hastal─▒klar─▒ndan baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Akne ve komedon 
 • Güne┼č yan─▒klar─▒ ve di─čer yan─▒klar
 • Sedef hastal─▒─č─▒
 • Cilt lekeleri
 • Egzama
 • Cilt kurulu─ču
 • Herpes virüsü (uçuk)
 • Böcek ─▒s─▒rmalar─▒ ve sokmalar─▒

Aloe Vera Yüze Nas─▒l Kullan─▒l─▒r?

Aloe vera bitkisinin yüze faydalar için kullan─▒lmak istendi─činde istenen faydaya ba─čl─▒ olarak çe┼čitli kullan─▒mlar mevcuttur. Yan─▒k ve yaralar üzerine az bir miktarda günde birkaç kez uygulanabilir. Bu i┼člem aloe vera yapra─č─▒ ortadan ikiye kesildi─činde elde edilen jel k─▒sm─▒ kullan─▒larak yap─▒labilece─či gibi, aloe veradan haz─▒rlanm─▒┼č jel ve kremlerle de gerçekle┼čtirilebilir. 

Tahri┼č olmu┼č ve k─▒zarm─▒┼č cilt üzerine az bir miktar uygulanabilir. Cilde jel olarak uygulanabilece─či gibi maske haz─▒rlanarak da kullan─▒labilir. Nemlendirici özelli─čini art─▒rmak için gül suyu ve bal ile kar─▒┼čt─▒r─▒larak macun k─▒vam─▒na getirilir.

Bu kar─▒┼č─▒m maske olarak cilde uygulan─▒r, 10-20 dakika bekletildikten sonra y─▒kan─▒r. Bu maske sivilce ve kuruluk ┼čikayeti olan ki┼čiler taraf─▒ndan tercih edilebilir. Bu gibi tarifler ki┼činin ihtiyac─▒na göre cilt bak─▒m─▒na eklenebilir. Sedef, egzama gibi cilt hastal─▒klar─▒na sahip ki┼čilerin aloe vera kullanmadan önce bir dermatoloji uzman─▒na muayene olarak görü┼č almak gereklidir.

Aloe vera bitkiden al─▒narak kullan─▒labilece─či gibi içerisinde aloe vera bulunan haz─▒r preparatlar tercih edilebilir. ─░çeri─činde aloe vera bulunan yüz y─▒kama jelleri, krem ve maskeler tercih edilebilir. Bunun yan─▒nda saç ve saç derisi bak─▒m─▒ için de ┼čampuan, saç kremi gibi ürünlerin içeri─činde tercih edilebilir.

Aloe Vera Yüze Zararlar─▒ Nelerdir?

Aloe vera yüze faydalar─▒ için kullan─▒l─▒rken güvenli kabul edilen bir içerik olmas─▒na kar┼č─▒n yanl─▒┼č ┼čekilde ve gere─činden fazla kullan─▒ld─▒─č─▒nda istenmeyen etkiler ortaya ç─▒kabilir.

Aloe vera kullan─▒m─▒na ba─čl─▒ olarak ortaya ç─▒kabilecek yan etkilerden baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Aloe vera alerjisi bulunan ki┼čiler cildine uygulad─▒─č─▒nda ka┼č─▒nt─▒, k─▒zar─▒kl─▒k, döküntü gibi alerjik semptomlar─▒n olu┼čmas─▒na neden olabilir. Alerjik kontakt dermatit olu┼čumuna yol açabilir. So─čan, sar─▒msak ve lale alerjisi bulunan ki┼čilerde daha s─▒k görülür. ─░lk kez kullanacak ki┼čilerin kolun iç k─▒sm─▒na bir miktar uygulanarak yama testi uygulamas─▒ daha uygun olacakt─▒r. Bu i┼člem sonras─▒nda herhangi bir belirti ya┼čan─▒p ya┼čanmad─▒─č─▒ kontrol edilir.
 • Baz─▒ ki┼čilerde yara, yan─▒klara uyguland─▒─č─▒nda yanma ve batma hissine neden olabilir. Bu tip bir durumla kar┼č─▒la┼č─▒ld─▒─č─▒nda kullan─▒m─▒ b─▒rak─▒lmal─▒ ve bölge bol su ile y─▒kanmal─▒d─▒r.
 • Derin ve aç─▒k yaralarda kullan─▒m─▒ tavsiye edilmez. Sadece basit kesik ve yan─▒klara uygulanmas─▒ önerilir.

Aloe Vera ile ─░lgili S─▒k Sorulan Sorular

Aloe Vera Saça Kullan─▒l─▒r m─▒?

Aloe vera yüze faydalar─▒ için uygulanabilece─či gibi saç ve saç bak─▒m─▒nda da tercih edilebilir. Saç bak─▒m─▒nda kullan─▒ld─▒─č─▒nda kepek ┼čikayetini hafifletir. Saç derisini yat─▒┼čt─▒r─▒p nemlendirerek pul pul dökülme, ka┼č─▒nt─▒ ve k─▒zar─▒kl─▒k sorunlar─▒n─▒ gidermeye yard─▒mc─▒ olur. Saçlar─▒n daha sa─čl─▒kl─▒ uzamas─▒n─▒ ve parlak görünmesini sa─člar. 

Du┼č öncesinde saçlara maske ┼čeklinde uygulan─▒p 15-20 dakika boyunca saçta bekletilerek kullan─▒labilir. Saç köklerine i┼člemesi için maskenin masaj yap─▒larak uygulanmas─▒ tercih edilebilir. Bunun yan─▒nda saç ┼čampuan─▒ ve saç kremlerine eklenerek faydalar─▒ndan yararlanmak mümkündür. Piyasada içeri─činde aloe vera bulunduran saç serumu, ┼čampuan ve saç kremi gibi ürünler de tercih edilebilir. 

Evde Yeti┼čtirilen Aloe Vera Yenir mi?

Aloe vera; diyabet, mide ek┼čimesi, irritabl ba─č─▒rsak sendromu gibi rahats─▒zl─▒klar─▒n tedavisine yard─▒mc─▒ olarak tüketilebilir. Aloe veran─▒n oral yoldan tüketimi uygun dozda kullan─▒ld─▒─č─▒nda tercih edilebilir.

Evde yeti┼čtirilen aloe vera kullan─▒larak baz─▒ tarifler haz─▒rlamak mümkündür. Ancak aloe vera içerisinde aloe lateksi olarak bilinen sar─▒ renkli bir madde bulundurur. Bu bile┼či─čin vücuda gere─činden fazla al─▒nmas─▒ istenmeyen sorunlara yol açabilir. Bu maddenin yüksek dozda tüketimi kar─▒n a─čr─▒s─▒, böbrek hasar, elektrolit dengesinin bozulmas─▒ gibi yan etkilerle sonuçlanabilir.

Bunun yan─▒nda hamilelerde ve 12 ya┼č alt─▒nda çocuklarda kullan─▒m─▒ uygun de─čildir. Aloe vera tüketilerek kullan─▒lmak istendi─činde haz─▒r preparatlar halinde bulunan ürünlerin tercih edilmesi ve uzman bir doktora dan─▒┼č─▒larak kullan─▒ma ba┼članmas─▒ uygun olacakt─▒r.

Aloe Vera Yüze Direkt Sürülür mü?

Aloe vera bitki içerisinden al─▒narak direkt olarak cilde uygulanabilir. Ancak içeri─činde bulunan aloe lateksi ciltte tahri┼č ve alerji olu┼čumuna yol açabilir. ─░lk kez aloe vera kullan─▒lacaksa kullan─▒ma yama testi uygulanarak ba┼članmas─▒ gerekir. Herhangi bir yan etki ya┼čanm─▒yorsa yara, yan─▒k tedavisinde kullan─▒labilir. 

Aloe Vera Göz Alt─▒ Morluklar─▒na ─░yi Gelir mi?

Aloe vera göz çevresinde ya┼čanan koyu halka görünümü, kuruluk ┼čikayetlerinde kullan─▒labilir. Göz kenarlar─▒ndaki derinin nemlenmesini sa─člayarak kuruluk ┼čikayetini giderir, antioksidan özelli─či sayesinde daha ayd─▒nl─▒k görünüm sa─člar. Kolajen üretimini destekleyerek k─▒r─▒┼č─▒kl─▒k ve ince çizgi olu┼čumunu yava┼člatabilir. Aloe vera göz çevresinde kullan─▒l─▒rken göz etraf─▒nda bulunan bölge yüzün di─čer k─▒s─▒mlar─▒na oranla daha hassas oldu─čundan dikkatli olunmal─▒d─▒r. Ürünün göz içerisine kaçmamas─▒ için daha dikkatli olunmas─▒ tavsiye edilir. Mümkünse göz için özel haz─▒rlanm─▒┼č aloe vera içeren preparatlar─▒n kullan─▒m─▒ daha uygun olabilir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dr.
Ay┼če Akku┼č
Dermatoloji (Cildiye)
VM Medical Park VM Medical Park Pendik
639

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.