sat─▒r aras─▒

Alt─▒n S├╝t Faydalar─▒ Nelerdir?

Alt─▒n süt faydalar─▒, zerdeçal ezmesinin di─čer baharatlarla kar─▒┼čt─▒r─▒lmas─▒yla yap─▒lan bir içecektir. Bitkisel kökenli su veya sütten üretilir. S─▒v─▒ ya─č veya do─čal tatland─▒r─▒c─▒lar─▒n eklenmesini içeren seçenekler vard─▒r. Orijinal tarif eski Hindistan'da ortaya ç─▒km─▒┼čt─▒r.

Erimi┼č alt─▒n─▒ an─▒msatan baharatl─▒ bir aromas─▒, zengin tad─▒yla parlak sar─▒ rengi vard─▒r. Normal sa─čl─▒─č─▒ korumak ve gençli─či korumak için etkili bir araç olarak de─čerlendirilir. Alt─▒n süt, dünya y─▒ld─▒zlar─▒n─▒n uzun, doyumlu bir ya┼čam─▒n destekçilerinin en yeni hobisidir.

Alt─▒n süt nedir ve alt─▒n sütün faydalar─▒ nelerdir? ┼×imdilik çok az insan─▒n bildi─či bu mucize içecek elbette yak─▒nda Türkiye’de moda olacak. Bu alt─▒n sütün faydalar─▒ renkli içece─čin iyile┼čtirici gücü, her biri kendine has faydal─▒ özelliklere sahip olan bir dizi baharattan gelir böylece birlikte güçlü bir iksire dönü┼čürler.

Hindistan'da zerdeçal─▒n iyile┼čtirici özellikleri birkaç bin y─▒ld─▒r bilinmektedir. Sa─čl─▒─č─▒n korunmas─▒na ili┼čkin geleneksel ö─čretiler, bu baharat─▒n çok çe┼čitli rahats─▒zl─▒klar─▒n tedavisinde kullan─▒lmas─▒n─▒ önermektedir. Ayr─▒ca Hindistan'da zerdeçal refah─▒n sembolü olarak kabul edilir. Son birkaç y─▒lda Amerikal─▒ ve Avrupal─▒ ÔÇőÔÇődoktorlar ile bilim insanlar─▒ zerdeçal─▒n sihirli özelliklerinden bahsetmeye ba┼člad─▒.

Alt─▒n Sütün Vücuda Etkileri

Sinir sisteminin bozulmu┼č i┼čleyi┼čiyle ili┼čkili hastal─▒klar─▒n─▒z varsa, alt─▒n süt faydalar─▒ndan yararlanmal─▒s─▒n─▒z. Hormonal seviyelerin normalle┼čmesine yard─▒mc─▒ oldu─ču görülmü┼čtür. Güçlü antioksidan özellikleri ile karakterize edilir, bu nedenle kilo vermek isteyen ki┼čilerin diyetine dahil edilir. Yatmadan hemen önce tüketilmesi gelenekseldir, bu nedenle ürün daha iyi emilir, vücut üzerinde maksimum etkiye sahiptir. Çe┼čitli diyetlerle do─čru beslenme sisteminize zerdeçal─▒ dahil etmeye ba┼člayabilirsiniz.

─░nsan vücudunda harikalar yaratabilecek kar─▒┼č─▒mlar haz─▒rlayabilirsiniz. Bugünlerde bilinen bir hobi, alt─▒n süt haz─▒rlamak ve buna dayal─▒ ┼čifal─▒ çayla kahvedir. Burada çok az insan alt─▒n sütünü biliyor, ancak birçok Hollywood y─▒ld─▒z─▒, di─čer dünya ünlüleri bu içece─či zaten günlük menülerine dahil etti. Süt rengini zerdeçaldan al─▒r ancak bu kar─▒┼č─▒m─▒n içindeki tek madde zerdeçal de─čildir. Bu baharatlar─▒n her ikisi de çok sa─čl─▒kl─▒ kabul edilir. Alt─▒n sütün ana maddeleri muhte┼čem be┼č baharatt─▒r. Bunlar zerdeçal, kakule, tarç─▒n, zencefil, karabiber, di─čer maddeler ise herhangi bir süt, bal ya da akçaa─čaç ┼čurubu.

Alt─▒n Sütün Faydalar─▒ Nelerdir?

Birden çok alt─▒n süt faydalar─▒ bulunur. Peki alt─▒n sütün faydalar─▒ nelerdir?

  • Ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ güçlendirir. Alt─▒n sütteki her bir bile┼čen antiviral ve bakterisit etkiye sahiptir, iltihab─▒ azalt─▒r, böylece ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini güçlendirir. Taze zencefilde bulunan maddeler baz─▒ bakterilerin büyümesini engeller. Zencefil ekstrakt─▒n─▒n, solunum yolu hastal─▒klar─▒n─▒n yayg─▒n bir nedeni olan RSV (solunum sinsityal virüsü) virüsüyle mücadele edebildi─či kan─▒tlanm─▒┼čt─▒r. Tarç─▒ndaki aktif madde olan sinnamaldehit bakterilerle sava┼č─▒r.
  • Haf─▒zay─▒ ve konsantrasyonu geli┼čtirir. Kurkumin, beyin kaynakl─▒ nörotrofik faktör (BDNF) düzeylerini art─▒r─▒r. Dü┼čük BDNF seviyeleri, özellikle Alzheimer hastalar─▒nda gözlenen beyindeki anormalliklerle ili┼čkilidir. Alt─▒n sütte bulunan zencefil konsantrasyonu art─▒r─▒r ve haf─▒za üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Çal─▒┼čmalar tarç─▒n bile┼čenlerinin Parkinson hastal─▒─č─▒n─▒n semptomlar─▒n─▒ azaltabildi─čini göstermi┼čtir.

  • Kalp sa─čl─▒─č─▒n─▒ destekler. Tarç─▒n, zencefil ve zerdeçalda dolay─▒s─▒yla alt─▒n sütün temel bile┼čenlerinin her birinde, daha dü┼čük kalp hastal─▒─č─▒ riskiyle ili┼čkili maddeler bulunmu┼čtur. Tarç─▒n kötü kolesterol ve trigliserit de─čerlerini azalt─▒r. Buna kar┼č─▒l─▒k kurkumin, kan damarlar─▒ astar─▒n─▒n i┼čleyi┼čini iyile┼čtirir. Uyku problemlerini ortadan kald─▒r─▒r.

  • Alt─▒n süt faydalar─▒ndan bir di─čeri ise sindirimi iyile┼čtirmesi. Zerdeçal safra üretimini art─▒rarak sindirim sürecine olumlu etki yapar. Zerdeçal─▒n ülseratif kolit ile ili┼čkili hastal─▒klar─▒n tekrar─▒n─▒ önleyebilece─čini öne süren çal─▒┼čmalar da yap─▒lm─▒┼čt─▒r. Kan bas─▒nc─▒n─▒ normalle┼čtirir. Kab─▒zl─▒k sorunu için yard─▒mc─▒d─▒r.
  • ─░nflamasyonu azalt─▒r. Zencefil, zerdeçal, tarç─▒n üçlüsü, kronik hastal─▒klarda önemli rol oynayan iltihab─▒ bast─▒r─▒r. Baz─▒ çal─▒┼čmalar kurkuminin anti-inflamatuar etkilerinin geleneksel ilaçlarla kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒labilece─čini öne sürmektedir. Bu baharat, osteoartrit ve romatoid artrit ile ili┼čkili eklem a─čr─▒s─▒n─▒ hafifletir.

  • Alt─▒n süt çocuklara so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ ya da bo─čaz a─čr─▒s─▒ durumunda verilebilir. Ate┼či dü┼čürmeye ve kuru öksürü─čü hafifletmeye yard─▒mc─▒ olacakt─▒r. Kad─▒nlar da bu içecekten faydalan─▒r. Ciltte gözle görülür de─či┼čiklikler yarat─▒r. Ya─č bezlerinin i┼čleyi┼čini normalle┼čtirir ve cildi iyile┼čtirir. Zerdeçal eklenmi┼č alt─▒n süt menstruasyon dönemlerinde kad─▒nlara yard─▒mc─▒ olur. A─čr─▒y─▒ azalt─▒r ayr─▒ca rahatlat─▒c─▒ etkisi vard─▒r.

Alt─▒n Sütün Yan Etkileri Nelerdir?

Alt─▒n süt faydalar─▒, mide asiditesi yüksek olan hamile kad─▒nlar (en az─▒ndan ilk trimesterde) ve emziren anneler taraf─▒ndan içilmemelidir. Kan p─▒ht─▒la┼čman─▒z zay─▒fsa, bu içece─či içmeyi de b─▒rakman─▒z gerekecektir. Zerdeçal ile baz─▒ ilaçlar─▒ al─▒rken dikkatli olman─▒z gerekir. Etkilerini art─▒rabilir, böylece hipertansif hastalarda kan bas─▒nc─▒ keskin bir ┼čekilde dü┼čer, ┼čeker hastalar─▒nda kan ┼čekeri seviyeleri dü┼čer. Safra ta┼č─▒ olan ki┼čiler de alt─▒n süt almaktan kaç─▒nmal─▒d─▒r. Sindirim sistemleri pek çok baharatla ba┼č edemedi─činden üç ya┼č─▒n alt─▒ndaki çocuklara bu süt verilmemelidir.

Daha büyük çocuklara küçük porsiyonlar verilmeli ve reaksiyonlar─▒ izlenmelidir. Zerdeçal aromal─▒ sütü do─čru ┼čekilde içmeniz gerekiyor. Dozu a┼čamazs─▒n─▒z veya içece─či alma rejimini de─či┼čtiremezsiniz. Alt─▒n süt içerken susuzluk hissinin artabilece─čini belirtelim. Bu durumda, gerekti─či kadar su tüketilmesi tavsiye edilir. Bu sütü içme konusunda herhangi bir ┼čüpheniz varsa ya da sütün içerisindeki herhangi bir maddeye kar┼č─▒ hassasiyetiniz varsa doktorunuza dan─▒┼čmal─▒s─▒n─▒z.

Alt─▒n Süt Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Alt─▒n S├╝t Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Alt─▒n süt faydalar─▒ için yaln─▒zca yüksek kaliteli ürünler kullan─▒lmal─▒. Laktoz intolerans─▒n─▒z varsa badem veya soya sütü gibi di─čer sütleri de seçebilirsiniz. ─░nek sütü kullanarak sütü haz─▒rlamak elbette daha sa─čl─▒kl─▒d─▒r. Taze zerdeçal kullanabilirsiniz. Hava geçirmez ambalajlardaki baharatlar─▒ tercih edin. ─░lk önce zerdeçaldan bir macun yapmal─▒s─▒n─▒z. Bunu yapmak için on çay ka┼č─▒─č─▒ baharat ve bir çay ka┼č─▒─č─▒ ö─čütülmü┼č karabiberi kar─▒┼čt─▒r─▒n. Oldukça baharatl─▒ bir tada sahip bir alt─▒n süt faydalar─▒ istemiyorsan─▒z karabiberi daha küçük miktarlarda kullanabilirsiniz.

Ancak alt─▒n sütün etkisini artt─▒rd─▒─č─▒ için karabiberi tariften tamamen ç─▒karmaya gerek yoktur. Ölçülü miktarda zerdeçal ve zencefili bir tencereye dökün, üzerine kaynam─▒┼č su ekleyin. Yar─▒m bardak kadar su yeterli olacakt─▒r. Kab─▒ k─▒s─▒k ate┼če yerle┼čtirin ve yo─čun olana kadar sürekli kar─▒┼čt─▒rarak pi┼čirin. Ortaya ç─▒kan macun yakla┼č─▒k otuz gün saklanabilir. Bir bardak süte, elde edilen bir çay ka┼č─▒─č─▒ kar─▒┼č─▒m─▒ ve biraz bitkisel ya─č ekleyin. Her ┼čeyi iyice kar─▒┼čt─▒r─▒n ve ocakta ─▒s─▒t─▒n. Tad─▒n─▒ iyile┼čtirmek için içece─če biraz bal ekleyebilirsiniz.

Alt─▒n Süt Hakk─▒nda S─▒k Sorulan Sorular

Alt─▒n Süt Kilo Vermeye Yard─▒mc─▒ Olur Mu?

Kilo vermeye yard─▒mc─▒ oldu─ču bilinen alt─▒n süt diyet listelerinde yer bulabilir. ─░çinde bulunan zerdeçal ve zencefil sayesinde alt─▒n süt ile kilo probleminiz varsa beslenme uzman─▒ bilgisinde kullanabilirsiniz. ─░çindeki tarç─▒nla süt sayesinde kan ┼čekerini dengeleyerek tatl─▒ iste─čini de yok ediyor. Kilo vermek isteyen ki┼čilerin ya┼č gibi etkenlere ba─čl─▒ olarak alt─▒n süt ile obezite sorunu ya┼čayan ki┼čilere yard─▒mc─▒ bir besin olarak takviye olarak tavsiye edilir.

Alt─▒n Süt Sivilcelere ─░yi Gelir Mi?

Alt─▒n süt, içerisindeki kurkumin sayesinde hücrelerin yenilenmesini sa─člar. Vücudu toksinlerden ar─▒nd─▒r─▒rken cilde iyi gelmesinin yan─▒ s─▒ra, akne görünümünü ve sivilceleri azaltmaya katk─▒ sa─člar. Hormonlar─▒n daha düzenli çal─▒┼čmas─▒na da destek oluyor. Karaci─čer ya─članmas─▒n─▒n önüne geçmekle kalmay─▒p karaci─čer ya─članmas─▒ problemi olanlar─▒n da tedavisine katk─▒ sa─čl─▒yor. Hücre yenileyici özelli─či sayesinde cilt hastal─▒klar─▒n─▒ minimuma indirdi─činden bahsedilir.

Alt─▒n Süt So─čuk Alg─▒nl─▒─č─▒na ─░yi Gelir Mi?

─░çerisindeki do─čal malzemeler sayesinde Alt─▒n süt ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ güçlendirme etkilidir. Zencefil, virüs ile bakterilerin büyümesini engeller. Kalp sa─čl─▒─č─▒ ile sindirim sistemini güçlendiren alt─▒n süt besleyici bir içecek olarak tüketildi─činde grip, nezle gibi hastal─▒klar─▒n virüslerini bask─▒layarak vücudu daha dirençli tutmaya yard─▒mc─▒ olur. Ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ güçlendirerek so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒n─▒n da minimum seviyede atlat─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olur.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
Bet├╝l Yurdakul
Beslenme ve Diyet
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Bah├že┼čehir
449

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.