sat─▒r aras─▒

Ameliyat sonras─▒ ödem, vücutta s─▒v─▒ birikimi sonucu olu┼čan ┼či┼člik ve hassasiyet durumudur. Bu ödem genellikle cerrahi müdahalenin do─čal bir yan etkisidir. Ameliyat sonras─▒ ödemi azaltmak ve rahatlamak için ┼ču önerileri dikkate alabilirsiniz:

Doktorunuzun Talimatlar─▒n─▒ Dinleyin

Ameliyat sonras─▒ dönemde, doktorunuzun önerilerini dikkatlice takip etmek önemlidir. Önerilen ilaçlar─▒ düzenli olarak al─▒n, istirahat edin ve di─čer talimatlar─▒ uygulay─▒n.

So─čuk Uygulama Yap─▒n

So─čuk uygulama, ödemi azaltmada etkilidir. Ameliyat bölgesine buz torbas─▒ veya so─čuk paket uygulayabilirsiniz. Ancak, buz veya so─čuk paketi direkt cilde temas ettirmemek ve k─▒sa sürelerle uygulamak önemlidir.

Yüksek Konumland─▒rma Uygulay─▒n

Ödemli bölgeyi yüksek bir pozisyonda tutmak, s─▒v─▒ birikimini azaltabilir. Özellikle bacak ödemi durumunda, baca─č─▒ kalp seviyesinin üzerinde tutmak faydal─▒ olacakt─▒r.

Hafif Egzersizler Deneyin

Doktorunuzun izin verdi─či ölçüde hafif egzersizler yapabilirsiniz. Bu, kan dola┼č─▒m─▒n─▒ art─▒rabilir ve ödemi azaltmaya yard─▒mc─▒ olur. Ancak, a┼č─▒r─▒ egzersizden kaç─▒nmal─▒ ve doktorunuzun önerilerine uymal─▒s─▒n─▒z.

Hidrasyon

Yeterli su içmek, vücutta s─▒v─▒ dengesini sa─člamada son derece etkilidir. Ancak, a┼č─▒r─▒ su içmekten kaç─▒n─▒n, çünkü bu durumda ödem artabilir.

Tuz Al─▒m─▒n─▒ S─▒n─▒rlay─▒n

Tuz, vücutta s─▒v─▒ tutulmas─▒na neden olabilir. Tuz al─▒m─▒n─▒ s─▒n─▒rlamak, ödemle ba┼ča ç─▒kmada son derece önemlidir.

Bas─▒nç Giysileri Kullan─▒n

Doktorunuzun önerisi üzerine, ameliyat sonras─▒nda ödemle ba┼ča ç─▒kmak için bas─▒nç giysileri kullanabilirsiniz.

Ameliyat sonras─▒ ödem konusunda endi┼čeleriniz varsa veya ödem sürekli art─▒yorsa, derhal doktorunuza ba┼čvurmal─▒s─▒n─▒z.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Do├ž. Dr.
Mehmet Akif Ayd─▒n
Genel Cerrahi
Medical Park Bah├želievler
26891

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.