Anne sütü bebeğe hayat verir

Bebekler için en doğal ve taze besin olan anne sütü onlara sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi kazandırıyor. Emzirme sürecinde anne ve bebek arasında özel bir bağ gelişiyor. Ayrıca emzirmek annenin de sağlığını koruyarak meme ve rahim gibi kanserlere yakalanma oranını düşürüyor.

Medical Park Tarsus Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tarık Ersöz, “Her bebek için en iyi, en doğal ve en taze besin anne sütüdür” diyor. Anne sütünün her zaman temiz ve mikropsuz olduğuna dikkat çekerek şöyle konuşuyor: “Daima hazır ve bedavadır ve özel bir harcama gerektirmez. Tamamıyla ve kolaylıkla sindirilir. Anne sütü alan bebeklerde ishal, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Bağışıklık sistemini güçlendirir, bebeği enfeksiyonlardan korur. Bebeklerin daha zeki olmasını sağlar. Bebeğin su ihtiyacını tam olarak karşılar, ayrıca su verilmesine gerek yoktur. Doğumdan sonra gelen ağız sütü, bebeği hastalıklardan korur. Bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar.”

Enfeksiyonlardan koruyor
Anne sütü, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünün hazmı kolaydır, kaynatmak gerekmez. Daima taze, temiz ve bebeğe vermek üzere hazırdır. Tamamen doğal olan anne sütünde bebeğin büyümesi için gerekli olan maddeler inek sütünden daha fazladır. Yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye ve ayrıca ilk altı ayda meyve suyuna gerek yoktur.

Bebeğe hayat veriyor
Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları beslenenlere göre 4-6 kat daha fazladır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, emziren kadın oranları daha yüksek olsaydı yılda 1,5 milyon bebeğin yaşamı kurtulacaktı.

Emzirme hangi durumlarda risklidir?
Annede HIV, aktif tüberküloz varlığı, bilinen ciddi psikiyatrik rahatsızlık ve bebekte laboratuvar tahlilleri ile kanıtlanmış doğuştan gelen bazı metabolik hastalıklar dışında her durumda emzirme öneriliyor. 

İlk süt bebeğin ilk aşısıdır
Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir, çünkü bebeği hastalıklara karşı korur. Başka bir deyişle bebeğin ilk aşısıdır. Bebekler için yaşamsal öneme sahip olan anne sütü ile bir sevgi bağı kurulur. İleriki yaşlarında, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre daha zeki olmalarına katkı sunar. Emzirme, annenin sağlığını korur, meme ve rahim kanseri olma riskini azaltır.