Anne sütünü artırmak için altın öneriler

Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar ve kuru baklagiller gibi lezzete sahip olan besinlerin anne sütüne etkisi ne? Günde 1 fincan kahve içsek, bebeğe zararı olur mu? Emzirme sırasında babalara nasıl bir rol düşüyor? VM Medical Park Samsun Hastanesi Diyetisyeni Mine Özkazanç Akren, anne sütü ve bebek beslenmesiyle ilgili öneriler verdi.

Bebek beslenmesinde bilgi önem taşır.  Sabır, zaman ve biraz da yaratıcılık;  bebekler ile aileler ve bakımı veren diğer kişiler için sıcak, unutulmaz bir beslenme deneyimi oluşturabilirler.

Bugüne kadar birçok kez anne sütünün öneminden, anne sütünü artırma yöntemlerinden v.b. birçok konulardan bahsedildi. Ancak emzirme döneminde, biraz da çalışan anneleri nasıl rahatlatabiliriz diye bakmak lazım. 

ÇALIŞMA YAŞAMINA DÖNERKEN EMZİRME PROGRAMI:

Doğum sonrası çalışma yaşamına dönme süreci, yeni anne olan kişiler için uyum gerektirir.  Eğer emzirirken işe geri dönmek zorundaysanız, emzirmenin başarısı için size ve bebeğinize en uygun kurallara dikkat edin:

Emzirmeyi destekleyen bir bakıcı seçin.

İşe gitmeden önce, işten sonra ve gece emzirmek üzere süt yapımını güçlendirmeyi planlayın. Düzenli yaşam ve düzenli beslenme çalışan annenin emzirmeyi başarı ile sürdürmesine yardımcı olur. Kişiye özel beslenme planınız için diyetisyeninize başvurun.

Çalışma gününde biberon ile anne sütü vermeyi düşünüyorsanız, çalışmaya başlamadan evde iken planlarınızı yapın. Çalışma alanınızda eğer gerekli ise, dinlenebileceğiniz ve engellenmeyeceğiniz özel bir alan ayarlayın. Kullanılmayan ofis veya kadınlar için dinlenme salonu bir seçenek olabilir. 

Eğer zamanınız var ve işle ev arası mesafe uygunsa, bebeğinizi aralarda da emzirin.  Gidiş zamanınızda bakıcıya bilgi verin. Böylece siz işe gitmeden bebeğiniz beslenmemiş olur. Bebeğinizi bakıcıya götürüyor sanız, işinizi kolaylaştırmak için iş yerinize yakın bir bakıcı seçin. 

 

EMZİRME DÖNEMİNDE EN ÇOK MERAK EDİLENLER

Aşağıdaki soruların yanıtlarını hiç merak ettiniz mi? İşte emzirme döneminde annelerin en çok merak ettiği soruların yanıtları:

Annenin besin seçimi anne sütünün lezzetini etkiler mi? 

Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar ve kuru baklagiller gibi lezzete sahip olan besinler, anne sütünün tadını değiştirebilir.  Bu durum bazı bebeklerde huzursuzluk yaparken, bazılarında hiç fark etmeyebilir.

Emzirme döneminde kafeinli içecekler tüketebilir miyim?

Kendiniz rahat hissetmeniz adına kahve hoşunuza gidebilir. Ancak unutmayın, kafein anne sütüne geçer. Günde 1 fincan kahve ile kendinizi sınırlandırabiliyorsanız ve kafeinsiz kahveyi tercih ediyorsanız,  bebeğiniz fazla etkilenmeyebilir. 

Emzirme döneminde kilo verebilir miyim?

Kilo vermek istediğinizde, kendi başınıza değil,  profesyonel bir destek alarak yola devam etmelisiniz.  Diyetisyeninize başvurduğunuzda doğru beslenme planı ile anne sütünün miktarı ve kalitesi artarken, kilo verdiğinizi de göreceksiniz. 


BABALARA DA BÜYÜK ROL DÜŞÜYOR

Emzirme ve anne sütü denilince aklımıza bugüne kadar hep annelerimiz geldi. Oysa babalara da bu süreçte büyük rol düşüyor. İşte babalara altın tavsiyeler:  

Emzirmenin başarısında babalar önemli rol oynayabilirler. Anneye destek verebilir, güven duymasını ve sabırlı olmasını sağlayabilirler.

Baba doğum öncesi emzirme kurslarına anne adayı ile birlikte katılabilir.

Emzirmeye ilişkin kitap okuyabilir, anneye yastıkları yerleştirmede yardımcı olabilir. 

Anne emzirirken ara öğün veya içecek sunabilir.  

Emzirme sırasında annenin boynunu ve omuzlarını ovarak gevşemesini sağlamada görev alabilir.

İyi bir baba, evdeki sorumlukları paylaşarak, varsa diğer çocukların bakımını,   alışveriş ve bazı işleri üstlenerek anne üstündeki baskıları ve engelleri kendi üzerine alabilir.