satır arası

Annelik Estetiği (Mommy Makeover)

Doğum, kadınlarda birçok fiziksel değişikliğe neden olan bir süreçtir. Genel olarak karın bölgesi, göğüsler, kol ve bacakların genel görünümü ve fizyolojisi değişir. Doğum sonrası karın, kol ve bacaklarda sarkmalar, kilo alımıyla vücut yağ oranının artması, meme dokusunun değişmesi sık görülen değişimlerdir. Bu fiziksel değişiklikler sıklıkla doğumdan sonra annede çeşitli kaygılara neden olur. Estetik kaygıları beraberinde getiren bu durum annelik estetiğinin doğmasına neden olmuştur. Annelik estetiği tek bir prosedür uygulaması olmayıp bir veya birkaç işlemin birleşimidir. Uygulanacak işlemler kişiye özeldir yani vücut yapısı, yaş, yaşam tarzı ve isteklere göre şekillenir. 

Annelik Estetiği İle Ne Hedeflenir?

Annelik estetiği, doğumun annede bıraktığı olumsuz etkileri iyileştirmeyi hedefler. Vücuttaki olumsuz değişiklikler annenin psikolojik durumunu da etkiler. Vücuttaki iyileştirmelerle annenin özgüvenin de artışa neden olabilir. Sarkmış karın, kol ve bacak bölgelerinin gerilmesi, fazla yağ dokusunun alınması ve meme şeklinin istenen şekilde düzeltilmesi yaygın uygulamalardır. Genital bölgelerde sarkma durumunda da kasların sıkılaştırılması amaçlanır. 

Annelik Estetiği Kimlere ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Annelik estetiği, doğumdan sonra vücut görünümünden memnun olmayan kadınlar için uygulanır. Doğumdan sonra tamamen iyileşmemiş ve emzirme dönemi bitmeyen kadınlar için estetik önerilmez. Gebelik boyunca artan kilolar doğumdan sonra diyet ve egzersizle kontrol edilemediğinde yağ dokusunun fazla olduğu belirli bölgelere Liposuction uygulanır. Çoğunlukla karın bölgesinde oluşan çatlak ve sarkmalar doğumdan sonra can sıkıcı bir hal alır. Gebeliğin getirdiği sarkmalar kişiden kişiye değişebileceği gibi bu sarkmaların düzeltilmesi de mümkündür. Bunun yanında özellikle meme dokusunun büyümesi ve emzirme nedeniyle sarkması durumunda meme dikleştirme işleminin yanında talebe göre meme küçültme ve meme büyütme işlemi de yapılabilir. 

Annelik Estetiği Türleri ve Uygulama Teknikleri Nelerdir?

Annelik estetiği çatısı altında genellikle şu uygulamalar yapılır:

 • Meme estetiği: Meme küçültme, büyütme ve dikleştirme
 • Abdominoplasti: Karın germe işlemi
 • Liposuction: Kol, bacak, karın, kalça veya belden fazla yağın alınması işlemi
 • Labioplasti: Genital bölgede iç dudakların kısaltılması/ küçültülmesi
 • Vajinoplasti: Vajina kaslarının sıkılaştırılması/ daraltılması
 • Kalça büyütme veya kaldırma

Annelik estetiğinde her zaman bu işlemlerin hepsi uygulanmaz. Kişinin ihtiyaç ve isteklerine özel olarak bir veya birden fazla işlem birlikte yapılır. 

Ameliyat ve İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • Ameliyat sonrasında iyileşme için zaman gerekir. Bu sebeple ameliyattan sonra ağır ve uzun işlerden kaçınılabilir. 
 • Vücudunuzu yormamaya özen gösteriniz ve dinlenme için kendinize zaman ayırmayı düşünebilirsiniz. 
 • Ağır eşyalar kaldırmayınız. Yara ve dikişlerin zarar görme ihtimali artar. Ayrıca ağrıları arttırabilir. 
 • Komplikasyon riskini arttırmamak ve iyileşmeyi yavaşlatmamak için sigara ve alkolden uzak durunuz. 

Annelik Estetiği Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Ameliyat sonrası birkaç gün hastanede kalarak kontrolleriniz yapılır ve sonrasında evinize gidebilirsiniz. Yaklaşık olarak ilk 4-6 hafta iyileşme için kritik bir dönemdir. Ancak yine de uygulanan işlemin çeşidine ve sayısına göre bu dönem kısalabilir veya uzayabilir. Dikişlerin alınması birkaç haftayı bulabilir.

 • Ameliyat sonrasında eski rutinlerinize bir anda dönmek tehlikeli olabilir. Bu nedenle en az birkaç hafta günlük işleriniz için yardım alabilirsiniz.
 • Araç kullanmak yaklaşık olarak birkaç haftayı bulur. Bu nedenle dikiş ve yaralarınızı zorlamayınız.
 • Doktorunuzun önerdiği medikal giysi ve ilaçları düzenli kullanmaya özen gösteriniz. Bu sayede iyileşme sürecini hızlandırmış olursunuz.
 • Dikişler alınana kadar ve alındıktan sonra da düzenli olarak kontrole gitmelisiniz. 

Annelik Estetiğinde Korse Kullanımı

Annelik Estetiği Sonrası Korse Kullanılır Mı?

Karın bölgesine uygulanan cerrahi işlemden sonra genellikle kompresyon giysileri kullanılır. Bu medikal giysiler kişiyi rahatsız etmeden dışsal bir basınçla karnı ve beli sarar. Karın bandı veya korse olarak bilinen bu giysi, şişliği, damarsal problemleri ve ödemi önlemeyi amaçlar. Ayrıca kesik bölgeyi dışarıya karşı korur. Dolayısıyla iyileşmeyi hızlandırır. Kompresyon giysilerinin yara ve skarlar varlığında kullanılması olumlu sonuçlar verir. Genellikle 30 gün boyunca kullanmanız gerekir. 

Annelik Estetiği Ameliyatından Sonra Oluşan İzler Kalıcı Mıdır?

Annelik estetiği sonrası oluşan izler giderek soluklaşır ve ilerleyen zamanlarda düzleşerek geçer. İzlerin tamamen geçmesi yaklaşık 6 ay sürer ancak bu süre 1-2 yıla da uzayabilir. Uygulanan teknik, genetik durumunuz ve iyileşme süreci bakımı gibi faktörler, ameliyat izlerini etkiler. Bu nedenle beslenme, sigara ve alkol açısından yaşam tarzınızı düzenleme ihtiyacı duyabilirsiniz. 

Annelik Estetiği Sonrası Ne Zaman Spor Yapılabilir?

Estetik ameliyatı sonrası en az 6 hafta boyunca egzersiz önerilmez. Ağırlık kaldırma, koşma, hızlı ve ani hareketler yara ve dikişleri zorlar. Ek olarak ağrıları arttırır. Özellikle karın germe ameliyatından sonra karın bölgesine yönelik egzersizler için acele etmemeli, tamamen iyileşmeyi beklemelisiniz. Eski rutin egzersizlere dönmek için mutlaka doktorunuza danışınız.

Annelik Estetiği Sonrası Lenfatik Masaj Önerilir mi?

Ameliyat sonrası lenfatik masaj çoğunlukla doktorlar tarafından önerilir. Lenfatik masajın ana hedefi cilt altında oluşan şişliklerin azaltılmasıdır. Şişlikler cerrahi bölgeyi iyileştirmeye yönelik vücudunuzun verdiği normal bir tepkidir. Bağışıklık hücreleri bu bölgelerde toplanır ve bu sayede sıvı birikir. Ancak bu sıvı birikintileri kontrol altına alınmazsa bu bölgeler ilerleyen zamanlarda sertleşir ve morarır. Bu olaya fibrozis denir. Bu nedenle masaj sayesinde bu sıvının hareket etmesi sağlanır ve fazla toksinlerin lenf sistemine geri dönmesini sağlar. Dolayısıyla vücudunuz atıklardan uzaklaştırılır, ağrı ve şişliklerin azaltılması sağlanır. Vücuttaki stres azalır ve iyileşme süreci hızlanır. 

Mommy Makeover Annelik Estetiği 2023

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İşler?

Estetik sonrası iyileşme süreci, uygulanan işlemlere ve verilen bakıma göre kişiden kişiye değişir.

 • Ameliyat sonrası genellikle ağrı, ödem, rahatsızlık ve gerginlik hissi görülür. Bu belirtiler kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli de olabilir. Semptomlar için kullanacağınız ilaçları doktorunuzun önerisine uyarak almalınız.
 • Ağrıları azaltmak için doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde yastıklar yardımıyla yatınız.
 • Cerrahi uygulamalardan sonra enfeksiyon riski bulunduğundan kişisel hijyen ve bakıma dikkat ediniz. Ameliyat bölgesinde anormal şişlik, kızarıklık, sıcaklık ve ağrı varsa zaman geçirmeden doktorunuza başvurunuz.
 • Meme estetiği sonrası ödem ve ağrıları en aza indirmek için doktorunuz cerrahi sütyen önerebilir. Bu şekilde iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası iyileşme döneminde özellikle kilonuzu korumaya dikkat etmelisiniz. Ani kilo alma veya verme durumu estetik sonuçlarınızı etkileyebilir. 

Estetik Sonrası Yeniden Gebe Kalmak Mümkün Müdür?

Estetik, gebeliği engellemez ancak tekrar gebelik planlanıyorsa, bu durum doktorla paylaşılıp, ona göre bir prosedür belirlenebilir. Tekrarlanan gebelikten sonra tekrar sarkma ve çatlaklar oluşabileceği için estetik işlemlerinin bazıları bekletilebilir. Tekrar gebelik düşünen kişiler, emzirme döneminin sonlanmasıyla da estetiğe hazırlık sürecine başlayabilir. 

Annelik Estetiği Fiyatları 2023

Annelik estetiği fiyatları kullanılan tekniklere göre değişkenlik gösterir. Herkeste aynı uygulamalar aynı şekilde yapılamayacağından belirli bir fiyat verilmez. Kişinin tercih ettiği işlemler, uzmanlar, hastaneler, kullanılan teknik ve aletler fiyatı belirleyebilir. Kendinize en uygun estetik planına doktorunuz ile karar vererebilirsiniz. 

6804

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.