Antibiyotik kullanımı

Herhangi bir nedenle kullanılan antibiyotikler; hedeflenen mikropların yanısıra bağırsaklardaki iyi huylu mikropları da öldürüyor ve bağırsak florasının bozulmasına neden oluyor. Hem Türkiye 'de hem de dünyada yapılan araştırmalar antibiyotik kullanımı konusunda bilinçsiz olduğumuz kanaatinde. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ülkemiz antibiyotik kullanımı açısından 40 ülke arasında birinci sırada yer alıyor. Bununla ilgili SGK Antibiyotik Projesini başlattı. Gerekli ve doğru antibiyotik kullanımı için farkındalık eğitimleri düzenlemekte. Bu durumda antibiyotik kullanımı gerekli ise; bağırsak florasına verdiği zararı en aza indirmek için probiyotik kullanımı, oldukça önemlidir.


Mikrobiyota ismi verilen mikroskobik canlılar; vücutta insan psikolojisine dahi etkileyebilecek kadar önemli görevler üstlenir. Bizim için bu kadar önemli olan mikrobiyotamızın, bilinçsiz ve hatalı antibiyotik kullanımıyla bozulmasına izin verilmemeli. Çünkü bir kutu antibiyotik kullanımı bağırsak floramızı 3 yıl regule olamıyor. Bu yüzden bağırsak floramızı korumalıyız. Bunun için de probiyotik ve prebiyotik ağırlıklı beslenip ilave probiyotik takviyesi almalıyız.

Probiyotik; bağırsaklarımızda yaşayan bizimle yaşayan canlılardır. Faydalı bakteriler dediğimiz probiyotikler yiyecek ve içeceklerimizdeki toksik ve zararlı bileşikleri temizler, kansorejen bakteriler tanıyıp zararsız hale getirirler.

Bağışıklığımıza destek olan, şekerimizi, kolesterolümüzü hatta kilo kontrolünde önemli işlevler üstlenen, vitamin üretene karşılıksız ama son derece önemli hizmet verene faydalı bakterilerdir. Faydalı bakterilerin daha fazla alınması ve korunması bu yüzden sağlığımız için önemli.


Prebiyotik ise;  probiyotiklerin besini, yani bağırsaklarımızın sevdiği, dost bildiği besinlerdir.


Doğal probiyotikler; doğal yoğurt, probiyotik yoğurt, kefir, ayran, peynir, boza, tarhana, şalgam suyu, bira mayası, turşu özellikle lahana turşusu.
Prebiyotikler ise; pırasa, yer elması, bamya, enginar, kereviz, domates, soğan, sarımsak, hindiba, kuşkonmaz, kurubaklagiller, bezelye, arpa, çavdar, muz, badem, ceviz, çilek.

Doğal aldığımız probiyotiklerin turşu ve tarhana gibi yapılma ve kurutma ve saklama esnasında kayıplar olabilmektedir. Artık mikrobiyata sağlığı için probiyotik kullanımı oldukça önemli. Tüm hastalıkların tedavisi mikrobiyata sağlığına bağlanmakta. Tedavi ve özellikle antibiyotik kullanımında doğal probiyotiklere ilave olarak, saşe veya kapsül şeklinde probiyotik kullanmamız gerekmektedir.