BAU Medical Park Göztepe 2.kez AOSpine'ın Uluslararası Omurga Cerrahisi Eğitim Merkezi oldu.

Medical Park Göztepe
8559

AOSPINE’IN OMURGA CERRAHİSİ EĞİTİM MERKEZİ OLDU

Fransa, Almanya, İspanya gibi Avrupa’nın birçok ülkesinde bulunan AOSpine Omurga Cerrahisi Eğitim Merkezi, artık BAU Medical Park Göztepe’de.

Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe’deki Omurga Cerrahisi Merkezi, AOSpine’in eğitim merkezi seçildi. Merkezin sunacağı en önemli hizmet omurga cerrahı yetiştirmek. Merkezde dünyanın farklı ülkelerinden omurga cerrahisine gönül veren ortopedi veya beyin cerrahisi uzmanları bir araya gelecek. AOSpine Omurga Cerrahisi Eğitim Merkezi ile ilgili detayları Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Deniz Konya ile konuştuk.

AOSpine’in önemi nedir, diğer merkezlerinden öne çıkaran özellikler neler?

Omurga cerrahisi dediğimizde ihtisasını Ortopedi ve Travmatoloji veya Beyin ve Sinir Cerrahisi dallarında yapmış uzmanlardan oluşan bir grup anlıyoruz aslında. Hem ortopedistler hem beyin cerrahları ihtisaslarını bitirdikten sonra omurga cerrahı olabilirler. Bu cerrahların özellikleri sadece omurga ile ilgilenmeleridir. Dünyada bu yönde kurulmuş en büyük derneklerden birisi North American Spine Society bir diğeri de AOSpine’dır. AOSpine bütün dünyada yaygın ve oldukça kabul gören bir dernektir. AOSpine, farklı ülkelerde omurga cerrahlarının yetişmesine yönelik olarak omurga cerrahisinde yetkinlikleri olan bazı merkezleri, omurga cerrahisi eğitim merkezi olarak seçmektedir. Bu seçimi yaparken de oldukça tarafsız ve titiz bir çalışma yapıp bu merkezlerin son 10 yıllık vaka oranlarını, hangi tür vaka yaptıklarını derin bir şekilde araştırır. Sonra o merkezin eğitim merkezi olup olmayacağına karar verir. Bu merkezlerden Avrupa’da İngiltere, Almanya ve İspanya gibi ülkelerde bulunan AOSpine, Türkiye’de sadece Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe’yi eğitim merkezi olarak seçti. Eğitim süreci şöyle ilerliyor. Önce dünyanın farklı ülkelerinden omurga cerrahları (bunlar ortopedi kökenli olabilirler veya beyin sinir cerrahisi kökenli olabilirler) özgeçmişlerini AOSpine merkezine yönlendiriyorlar. AOSpine merkezinde yapılan değerlendirmeden sonra bu kişilerin özgeçmişleri bizlere iletiliyor. Eğer bizim tarafımızdan da uygun görülürse (süre 1 ila 6 ay arasında değişir ama çoğu zaman 1 ila 3 ay) arasında bizim kliniğimizde omurga cerrahisi eğitimi almak üzere belirli bir dönem kliniğimize geliyorlar.

Merkezin sunacağı başlıca hizmetler nelerdir?

Merkezin sunacağı en önemli hizmet omurga cerrahı yetiştirmek. Her ortopedist ya da her beyin cerrahı omurga cerrahı değildir. Bunun için özellikli bir eğitim almaları lazım. ABD’de genellikle ortopedi ve travmatolojiyi bitirenler bir beyin cerrahının yanında, beyin cerrahisini bitirenler de bir ortopedistin yanında en az 6 ay süreyle olmak üzere omurga cerrahisi fellowship programlarına başvuruyorlar. Bizim ülkemizde maalesef böyle resmi bir makam veya merkez yok. AOSpine gibi eğitime çok fazla önem veren dernekler, bizim gibi ülkelerde eğitim merkezleri kurarak omurga cerrahlarının yetişmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bu merkezin en önemli avantajı da bu. Yurt dışından, dünyanın farklı ülkelerinden omurga cerrahisine gönül veren ortopedi veya beyin cerrahisi uzmanları kliniğimize gelerek burada bizlerin yaptığı farklı ameliyatları izleyerek omurga cerrahisiyle ilgili eğitimlerini tamamlamış olacaklar. Bunun karşılığında kendilerine kaldıkları süreyi belirten bir sertifika verilmiş olacak. Bu da bu kişilerin omurga cerrahisinde bazı ameliyatları yapabileceği anlamına gelecek. Yabancı ülkelerden omurga cerrahları, beyin cerrahları ve ortopedi profesyonelleri hastanemizde 2 ay boyunca gözlem yapabilecek.

Merkezle ilgili başlıca hedefleriniz nelerdir?

Burada amacımız hem ülkemizi hem de kendimizi tanıtmak. Türkiye’de neler yapıldığını yurt dışındaki ülkelere gösterip daha fazla yabancı cerrahın ülkemize eğitim için gelmesini hedefliyoruz. Bu sayede kendi eğitimimizi daha ileriye taşırken aynı zamanda hastalarımıza da daha iyi hizmet verebileceğiz.

Merkezde yılda kaç hekime eğitim verilmesi planlanıyor?

Yılda 16 hekime iki aylık periyotlarda eğitim vereceğiz. İlk etapta eğitim verdiğimiz kişi sayısı ayda ikiden fazla olmayacak.