satır arası

Ayak bileği ağrısı, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Ayak bileğinin belirli bir bölgesinde meydana gelen ağrılar bazı durumlarda travma kaynaklı olabilir.

Travma kaynaklı olmayan ayak bilek ağrısı farklı hastalıkların habercisi olabileceği gibi ufak sakatlanmalardan da kaynaklanabilir. Ayak bileği ağrısı günlük hayatı olumsuz etkileyen ve kişilerde hareket zorluğu oluşturan etkenlerden biridir. Ayaklar üzerindeki fazla baskı, burkma veya yaralanma durumları, güçsüz ayak bilekleri ağrılara yol açabilen fiziksel faktörlerdir.

Genellikle evde uygulanabilecek yöntemlerle ve dinlenmeyle giderilebilen ağrılar bazı durumlarda kronikleşebilir. Kronikleşen ağrılar için mutlaka uzman bir Ortopedi ve Travmatoloji doktoruna muayene olmalı ve tedavi sürecinizi başlatmalısınız. Aksi durumda daha ciddi sağlık sorunlarıyla yüzleşmeniz gerekebilir.

 Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

 Ayak bileği neden ağrır, sorusunun cevabı için net bir cevaptan söz etmek mümkün değildir. Ayak bileğinde ağrı yaratan birçok faktör vardır. Bu etkenlerin biri veya birden fazlası ağrıya yol açabilir. İşte, ağrıya neden olan etkenler şunlardır:

 • Ayak anatomisine uygun olmayan ayakkabı giymek
 • Uzun süre topuklu ayakkabı giymek

Sürekli ayakta durmak zorunda olan, sporcular veya koşucular için ağrıya neden olan en önemli etken tendinitistir. Tendinitist, tendonların sürekli hareket etmesi veya sık sık gerilmesi sonucunda tahriş olması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

 • Osteoartrit, yani eklem kıkırdağının yıpranmasıyla ortaya çıkan eklem iltihaplanması
 • Uzun süreli yürüyüş ve koşu yapmak
 • Bilekte burkulma veya zorlanma
 • Aşil tendon kopması
 • Düztaban olmak
 • Ayak ülseri
 • Bilekte kırık
 • Diken, kıymık gibi çeşitli nesnelerin batması
 • Periferik nöropati
 • Gerilme kırıkları
 • Tarsal tünel sendromu
 • Arter tıkanması
 • Nasır
 • Gut hastalığı
 • Diyabetik ayak
 • Ödem
 • Plantar fasiit
 • Tırnak batması

 Sabah Uyanınca Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri 

Bazı kişilerde kronikleşen ağrı sabah uyanır uyanmaz kendini gösterebilmektedir. Sabah uyanınca ayak bileği ağrısı yaşayan kişiler, sabah yataktan kalkıp ayakta durdukları an yoğun bir acı duyabilmektedir. Bu durum genellikle topuk dikeni veya ayak tabanı ağrısı ile ilişkilendirilir.

Ayak bileği neden ağrır, sorusuna cevap olarak topuk dikeni rahatsızlığından bahsetmek mümkündür. Topuk dikeni, kalsiyum birikmesine bağlı olarak gelişen kemiksi dokulardır.

Ayak altında uzanan ve parmakların bükülmesini sağlayan kaslara yapışan topuk dikeni, ayağınızı yere bastığınız her an ağrı şeklinde kendini gösterir. Topuk dikeni çıplak gözle görülmediği için tespit edilmesi zordur ve mutlaka uzman doktor tarafından teşhis konulması gerekir.

Yürürken Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

Ayak bileğindeki ağrı yürüme esnasında ortaya çıkmaktadır. Özellikle pürüzlü yüzeylerde yürürken zorlanma, yürürken adımın boşa atılıyormuş hissi yaşamak ve yürürken bileklere yük binmesi sonucu oluşan ağrılar birçok kişinin hayatını zorlaştırmaktadır.

Yürürken ayak bileği ağrısı yaşamanın en önemli nedeni bilek burkulmasıdır. Bilek burkulması yaşadığınızda uzun süre yürümekte güçlük çekersiniz ve her yürüdüğünüzde canınız acıyabilir.

Travma da ayak bileğinde ağrı için en önemli nedenlerinden biridir. Travma sonrası bazı hastalar ayakta duramaz veya adım atamaz. Bu durumda zaman kaybetmeden uzman bir hekime başvurmanız gerekir.

Ayak anatomisine uygun olmayan ayakkabılarla yürüyüş yapmak da yürürken ayak bileği ağrısı yaratabilir, burkulmalara yol açarak bileğin zorlanmasına neden olabilir. Bu yüzden doğru ayakkabı seçiminde bulunmalı eğer düztabansanız buna uygun olarak ayakkabı seçimi yapmalısınız.

Gece ya da Dinlenirken Ortaya Çıkan Ayak Bileği Ağrısı

 Ayak bilekte ağrı olayı gece vakitlerinde ya da dinlenirken de ortaya çıkabilir. Bu durum geceleri uyumanızı zorlaştırabilir ve gecelerinizi kabusa çevirebilir. Nadiren şiddetli boyutlara ulaşan bu ağrıların nedenleri arasında kasların aşırı zorlanması, hareketsizlik, sert yüzeylere basılması, yanlış ayakkabı seçimi, aşırı alkol kullanımı, susuzluk, besin eksikliği, hamilelik, periferik arter hastalığı ve kullanılan bazı ilaçlar ve bunların yan etkileri sayılabilir.  

Ayak Bileği Ağrısı Tedavisi

Ayak bilekte ağrı şikayetiyle doktora başvuran kişiler için tedavi süreci uzman doktorlar ve fizyoterapistler tarafından yönlendirilir. Tedavi süreci hastalığın türüne, şiddetine ve hastanın sağlık geçmişine bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Tedavi yöntemleri arasında; fizik tedavi, ilaçla tedavi, germe, kuvvet, immobilizasyon ve ameliyat yer almaktadır.

Doktorun yönlendirmesi ile hasta bu tedavileri kendine uygulayabilir veya gözetim altında tedavi olabilir. Ağrıların henüz başındayken soğuk pres, dinlenme, ayağı yüksekte tutma, sıkıştırma gibi basit tedavi yöntemleri uygulayabilir eğer sonuç alamazsanız uzman hekiminize başvurabilirsiniz.

Sol Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur? 

Ayak bileklerinde oluşan ağrılar yaşa bağlı olarak her iki ayakta da olabileceği gibi yalnızca sağ ve sol ayakta da görülebilir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak daha sık görülen bu ağrıların tek taraflı olması o tarafa binen yükle de doğru orantılıdır.

Vücudunuzun sol kısmına daha fazla yük biniyorsa, bu yük yürüme, koşma veya egzersiz esnasında da binebilir, o taraftaki bilek kısmında ağrılar meydana gelebilir. Solak olmak bu durumda etkilidir. Fazla kilo da ayak bilek ağrısı için önemlidir. Eğer fazla kilonuz varsa ayaklarınıza yapılan baskı da aynı oranda fazla olur.

Sağ Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur? 

Sağ ayakta gözlenen bilek ağrısı da tıpkı sol ayaktakine benzer sebeplerle ortaya çıkabilir. Sağlak olmak ve yürüme, koşma gibi etkinliklerde sağ ayağa fazla baskı yapılması sağ ayak bileğinin ağrımasına yol açabilir.

Bunun yanı sıra her insan sağ ya da sol uzuvlarından birini kullanmaya daha meyillidir. Kimi insanın sağ tarafı daha güçlüyken kimi insanın sol tarafı daha güçlü olur. Güçlü olan tarafı kullanmaya daha meyilli olan kişiler sağ ayaklarını daha sık kullandıkları durumda bilek ağrılarının oluşmasına sebebiyet verilebilir.

Ayak Arka Bilek Ağrısı Neden Olur?

Arka bilekte meydana gelen ayak bilek ağrısı aşil tendonu ile ilgili olabilir. Bacağın arkasında bulunan kasların ayak topuğu ile bağlantı yaptığı noktada aşil tendonun zedelenmesine bağlı olarak aşil tendiniti rahatsızlığı yaşanır.

Yokuş yukarı koşma durumunda veya zorlu bir itişten sonra aşil tendon zedelenebilir ve tendonun bulunduğu bölgede şişlik meydana gelir. Hassasiyetin oluşması ile birlikte şiddetli ağrı gözlemlenir. Hareket esnasında çıtırdama ve ağrı oluşurken kişinin en yakın sağlık kuruluşuna başvurup bir an önce tedavi olması gerekir.

Ayak Bileği Üstü Ağrısı Neden Olur?

Ayak bileğinin üstünde oluşan ağrı topuk dikeni, aşil tendon zedelenmesi, iltihaplanma, yaralanma, uzun süreli egzersizler ve uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak oluşabilir.

Burkulma da bu duruma sebebiyet verebilir. Çünkü burkulma ile birlikte eklemleri bir arada tutan bağlar zorlanır veya kısmen yırtılabilir. Ayak bileğinin içe doğru dönmesiyle oluşan burkulmalarda dış kısımdaki bağlar zarar görür ve ayak bileğinin üstünde de şiddetli ağrılar hissedilebilir.

Ayak Bileği Şişmesi ve Ağrısı Neden Olur?

Ayak bileğindeki şişliğin en yaygın sebebi burkulmadır. Burkulma sonrası zedelenen veya yırtılan bağ dokusu iyileşme sürecine girer. İyileşme sürecinde onarılan dokular iltihaplanarak o bölgede ısı artışına, şişliğe (ödem) ve renk değişimine yol açabilir.

Bunun yanı sıra bilek bölgesinde sıvı birikmesine bağlı olarak oluşan ödemler de şişliğe neden olabilir. Ayak bileğinin kırılması, ayakta kemerin olmamasına bağlı olarak gelişen düztabanlık, çeşitli enfeksiyon türleri, gün içerisine uzun süre ayakta kalmak, hamilelik, aşırı kilo, yaralanma gibi faktörler ayak bilekte ağrı ve şişliğe yol açabilir.

Sıkça sorulan sorular

Ayak bileği ağrısında hangi doktora gitmek gerekir?

Bilek ağrısında ortopedi hekimine görünmeniz gerekir. Ayak kemiğinizdeki ağrıyı bu ortopedi bölümündeki hekimler tedavi edebilir.

Ayak bileği ağrısı neyin belirtisidir?

Farklı nedenleri işaret edebilir. En yaygın belirti olarak yaralanma, travma ve bilekte aşınma işaret edilebilir.

Prof. Dr.
Kubilay Beng
Ortopedi ve Travmatoloji
Medical Park Göztepe
37263

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.