satır arası

badem göz ameliyatı

Gözler, vücutta ilk dikkat çeken organlardır. Güzel bir çift göz, kişiyi estetik anlamda ve sosyal ilişkilerde bir adım öne çıkarır. Kadınlar arasında kozmetik açıdan en popüler olan göz şekli badem gözdür. Gözün dış kenarının yukarı doğru çekik olduğu badem gözler, daha iri ve büyük yapıdadır. Badem göz estetiği yaptıran kadın ve erkekler, daha sağlıklı, genç, alımlı ve çekici bakışlara sahip olur. Badem göz ameliyatına tıp dilinde kantoplasti denir. İnsanlar, göz şeklinden estetik ve psikolojik olarak memnun olmayabilir. Çekik göz estetiği, düşük göz kapağına sahip olan, göz çevresinde kırışıklık ve sarkma olan kişiler tarafından sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Bu ameliyat, plastik cerrahi uzmanları tarafından uygulanır. Göz şeklinden memnun olmayan kişiler, sorunlarının çözümü için uzman hekimlerin bulunduğu Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Medikal Estetik birimlerine sahip hastanelere başvurabilir.

Badem Göz Nedir?

Badem göz, günümüzdeki en popüler göz şeklidir. Kozmetik anlamda en ideal göz yapısı, gözün dış kenarının iç kenarına göre daha yukarıda olduğu gözlerdir. Bu göz yapısına, adından da anlaşılacağı gibi bademe benzediği için badem göz veya çekik göz denir. Bu göz şeklinde gözün dış kenarları yukarı doğru çekik olduğu için daha belirgin ve dikkat çekicidir. Daha çekik bir görünüme sahip gözlerde bakışlar daha derin ve anlamlıdır. Kişiye daha genç ve çekici bir görünüm verir. Hollywood’da ve ünlüler arasında oldukça popüler olan badem göz şekli piyasada “Bella eyes, fox eyes” olarak da bilinir.

Badem Göz Estetiği

Badem göz estetiği, genç, yaşlı, kadın, erkek herkes tarafından sıklıkla başvurulan bir estetik yöntemdir. Göz çevresinde yaşlılığın olumsuz etkilerini silmek, daha genç bir görünüme sahip olmak, daha çekici bakışlara kavuşmak için uygulanan bir prosedürdür. Doğal ve canlı bakışlara sahip olmak hedeflenir. Başka estetik operasyonlarla birlikte koordineli olarak uygulanabilir.

Bu uygulamada temel olarak göz çevresinde bağların kısaltılması ve gerilmesi işlemi yapılır. Bu gerilme miktarı hastaya göre belirlenir. Ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere temelde iki çeşit badem göz estetiği yöntemi vardır. Ameliyatlı göz estetiği, cerrahi işlem içermesine rağmen oldukça uzun kullanım ömrüne sahip olduğu ve başarılı sonuçlar elde edildiği için sıkça tercih edilir. Ameliyatsız göz estetiği, hastalara geçici bir çözüm sunar. Hangi hastada hangi yöntemin uygulanacağına doktorun muayenesi ve hastanın isteği doğrultusunda karar verilir.

Gözlük kullanan, bilgisayar veya kitap başında uzun saatler geçiren insanların göz kapaklarında kalıcı hasarlar oluşur. Çekik göz ameliyatı sayesinde bu deformasyonlar düzeltilerek, kişilerin görünüşüne ve psikolojisine olumlu yönde katkı sağlanabilir. Bu ameliyatı kimler yaptırabilir sorusuna cevap olarak şu özelliklere sahip kişiler sıralanabilir:

 • Göz çevresinde kırışıklığa sahip olan kişiler,
 • Düşük göz kapağına sahip olan kişiler,
 • Daha dikkat çekici, alımlı, belirgin ve çekik gözlere sahip olmak isteyen kişiler,
 • Yaşlılıktan dolayı göz çevresinde, göz altlarında sarkma meydana gelen kişiler,
 • Gözleri küçük olan kişiler,
 • Baygın bakışlara sahip olan kişiler,
 • Daha genç bakışlara sahip olmak isteyen kişiler,
 • Herhangi bir sebepten dolayı göz şeklini beğenmeyen kişiler,
 • Gözleri orantısız olan kişiler,
 • Alt veya üst göz kapağında sorun olan kişiler,

Badem Göz Ameliyatı

Doktorun ön muayenesi sonucu, hastanın talepleri doğrultusunda badem göz ameliyatına karar verilir. Lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. İşlem, lokal anestezi altında uygulanacaksa ameliyata tok karna gelinebilir. Ancak genel anesteziye karar verildiyse belli bir süre aç kalarak ameliyata girilir. Ameliyat öncesinde bilinen bir sistemik hastalık veya kullanılan ilaçlar varsa bu konuda doktor bilgilendirilir.

Kısa süreli bir cerrahi işlemdir. Estetik yapılacak gözün dış tarafından küçük bir kesi atılır. Ardından gözün dış kenarı özel cerrahi ipliklerle yukarı doğru çekilir, kemik zarına sabitlenir. başlangıçta göz kenarına atılan kesi, dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Çekik göz ameliyatı sonrasında hastalar, birkaç gün içerisinde günlük yaşantısına geri dönebilir. Hastane ortamında yatış gerekmez. Çoğunlukla hastalar yeni gözlerine hızlıca uyum sağlar ve iyileşme süreci hızlanır. Bazı dikişler kendiliğinden eriyebildiği gibi bazılarının alınması gerekir. Dışarıdaki iplerin alınması gerekiyorsa, ameliyattan sonraki bir hafta içerisinde doktor tarafından kontrol randevusu verilir ve dikişler alınır. Yara izi kalmaz. Göz çevresi tamamen iyileşene kadar makyaj yaparken veya temizlerken dikkat edilmelidir. Ameliyat bölgesi kimyasal maddelerden uzak tutulmalıdır. Operasyondan sonra şişlik, ödem, ağrı, morluk, kızarıklık gibi beklenen komplikasyonlar gerçekleşebilir. Bunların gerçekleşmemesi için doktorun söylediklerine dikkat etmek gerekir.

Badem Göz Ameliyatı Kalıcı Mı?

Badem göz estetiği geçici bir uygulama yöntemi değildir. Bu uygulamalar sonrasında güzelleşen hastaların uzun yıllar badem gözlere sahip olmaları amaçlanır. Ancak, yaşla birlikte dokularda sıvının azalması, dokuların elastikiyetini kaybetmesi, yer çekimi gibi istenmeyen etkenlerle göz çevresinde sarkma ve kırışıklıklar meydana gelebilir. Göz kapağı estetiği gibi diğer estetik operasyonlarla birlikte uygulandığında daha kalıcı sonuçlar elde edilir.

Badem Göz Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

 • Badem göz ameliyatı sırasında ağrı duyulur mu?

Hayır. Bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanan bir yöntem olduğu için ağrı veya acı hissedilmez.

 • Ameliyat sonrasında göz çevresinde ameliyat izi kalır mı?

Hayır. Ameliyat sırasında kesi bölgesine plastik cerrahi alanında uzman hekimler tarafından estetik dikiş atıldığı için iz kalma durumu söz konusu değildir.

 • Çekik göz ameliyatı sonrasında göz şekli bozulur mu?

Hayır. Kişiler, daha çekici ve genç bakışlara kavuşmak için badem göz estetiğine başvururlar. Bu ameliyat sırasında göz yapısı elbette değişecektir. Ancak daha belirgin ve çekik bir göz yapısına sahip olan kişilerin bakışları güzelleştiği için göz şeklinin bozulması mümkün değildir.

 • Badem göz ameliyatının zararı var mıdır?

Hayır. Badem göz operasyonu zararsız bir cerrahi uygulamadır. Ancak her ameliyat sonrasında olduğu gibi doktorun uyarılarına dikkat edilmezse şişlik, ağrı, kızarıklık, enfeksiyon gibi komplikasyonlarla karşılaşılabilir.

 • Badem göz ameliyatı uzun sürüyor mu?

Hayır. Bu operasyon çoğunlukla bir saatten kısa sürer. Uygulanan anestezi yöntemi, hastanın durumu gibi faktörlerin etkisiyle ameliyatın süresi kısalır ya da uzar.

 • Çekik göz ameliyatından sonra makyaj yapılabilir mi

Ameliyat sonrası enfeksiyon, şişlik, ödem gibi komplikasyonların gelişmesini engellemek için, doktorun önerdiği belirli bir süre makyaj yapmamak gerekir. Bu süre sona erdiğinde makyaj yapılabilir. 

 • Badem göz estetiği için hangi kliniğe başvurulmalıdır?

Bu estetik operasyon, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniklerinde uzman hekimler tarafından gerçekleştirilir.

 • Gözde hasar olur mu, görmede bozukluk yaşanır mı?

Bu estetik uygulama, göz çevresindeki cilt dokuları üzerinde uygulandığı için gözde hasar oluşmaz. Hastalar görme fonksiyonunda herhangi bir değişiklik yaşamaz.

Badem Göz Ameliyat Fiyatları

Bu ameliyat için belirlenen fiyatlar birçok koşula göre değişkenlik gösterebilir. Operasyonun uygulandığı klinik, uzman cerrahın tecrübesi, hastanın beklentileri, ameliyatta uygulanacak işlemler, ameliyat sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi gibi etkenlerin farklılığı fiyatı etkiler.

Badem göz ameliyatı, göz şeklini beğenmeyen kişiler tarafından başvurulan güvenilir bir tedavi yöntemidir. Bu operasyonu yaptıracak hastalar, bu ameliyatı gerçekleştirecek olan hekimin alanından uzman, deneyimli olmasına ve ameliyatın gerçekleşeceği merkezin de donanımlı olmasına dikkat etmelidir. Hastanın güvenliği ön planda tutularak, ameliyat sırasında gerçekleşebilecek komplikasyonlara anında müdahale edilebilmesi için farklı branşlardaki birimlerin aynı merkezde bulunması önem taşır. Medical Park Hastaneleri, alanında uzman ve deneyimli hekimlerin bulunduğu Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Medikal Estetik birimlerini bünyesinde bulunduruyor. Eğer sizler de göz şeklinizden memnun değilseniz, hastanelerimizden bilgi ve randevu alabilirsiniz.

52512

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.