Bademcik iltihabı hakkında bilmemiz gerekenler

Kulak Burun Boğaz
16297

Bademcikler tıp dilinde tonsil olarak adlandırılır. Burun etinin tıbbi adı ''adenoid'' tir. Hem bademcikler hem de burun eti boğaz ve burunu kaplayan lenf dokusunun bir parçasıdır. Görevleri, kişileri enfeksiyonlara karşı korumaktır.

Bademcik ve burun etine bağlı başlıca bozukluklar enfeksiyonlar ve bu dokuların büyümesidir. Büyüme genellikle tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu oluşur. Tonsil ve adenoid büyümesi yaşla birlikte gerileyebilir. Burun etinin büyümesine adenoid vejetasyon denir. 

Akut tonsillit nedir?

Bademcik iltihabına tonsillit denir. Bademcik iltihabı, genellikle 2 yaş üstü çocuklarda sık görülür. Ancak erişkinlerde de nadir değildir. Hastalık etkeni sıklıkla beta hemolitik streptokoklardır. Ayrıca bazı virüsler boğaz enfeksiyonu da yapabilir. 

Hastalık yüksek ateş ile aniden başlar. Kusma, baş ağrısı ve halsizlik görülebilir. Boğaz ağrısı ve boğazda kuruluk hissi vardır. Boğaz ve tonsiller şiş ve kırmızı görünür. Bazen bademcikler üzerinde beyaz iltihabi bir tabaka gözlenebilir ve boyundaki lenf bezleri şişebilir. 

Bademcik iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Viral bademcik iltihaplarında antibiotiğe gerek yoktur. Boğazdaki mikrobun tanınması için hızlı antijen testi yada boğaz kültürü yapılır. Ancak iltihap etkeni beta mikrobu ise antibyiotik kullanmak gereklidir.  

Kronik tonsillit nedir?

Kronik tonsillit hem 2 yaştan büyük çocuklarda hem de yetişkinlerde görülür. Sık tekrarlayan boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, halsizlik, hafif ateş ve kansızlık başlıca bulgulardır. Boğazda kuruluk ve kaşıntı olur. Eğer geniz eti ile birlikte ise solunum yolunu tıkayabilir. Uyku apnesine yol açabilir ve boyunda tekrarlayan lenf bezeleri oluşabilir. 

Kronik tonsillit ve geniz eti büyümelerinde şayet solunum yolu tıkanıyorsa ameliyat düşünülebilir. 

Farenjit nedir?

Akut nazofarenjit sıklıkla çocuklarda görülen burun ve boğazı kapsayan bir enfeksiyondur. Akut farenjit ise boğazın genelini kapsayan enfeksiyona bağlı yangıdır. Akut nazofarenjit etkeni sıklıkla virüslerdir. İkinci sırada bakteriler gelir. Farenjit ve nazofarenjit sıklıkla kış mevsiminde görülse de her mevsimde ortaya çıkabilir. Çocuklar yılda 5-8 defa akut nazofarenjit geçirebilir. Kalabalık ortamlarda yaşamak enfeksiyon sıklığını artırır. Kışlalar, okullar, yurtlar, kreşler gibi. Beslenmesi bozuk olanlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda hastalık atağı daha sık görülür. 

Farenjitte bulgular ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı, kas ağrıları ve öksürüktür. Akut farenjit, viral enfeksiyon şeklinde başlayıp bakteriyel enfeksiyona dönüşebilir. Orta kulak iltihabı, sinüzit, göz çevresinde apse veya mastoidit denilen enfeksiyonlar farenjit sonrası görülebilir. Bunun yanı sıra boyunda lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir. 

Farenjit, enfeksiyon dışında alerjik nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Bu hastalarda gözlerde, burunda ve boğazda kaşıntı hissi ve sürekli aksırma gözlenir. Genellikle alerjik rinit ile beraber görülür. Bu tip farenjitler antalerjik ilaçlara güzel cevap verirler. 

Hem bademcik iltihabı hemde farenjit enfeksiyonu geçiriyorsanız yatak istirahatı yapmanız, tuzlu su ile gargara yapmanız, sıcak içecekler tüketmeniz ve ağrı kesici kullanmanız faydalı olacaktır. 

Üst solunum yolu enfeksiyonu nedir?

Üst solunum yolu enfeksiyonları, farenjit, nazofarenjit, bademcik iltihabı, geniz eti iltihabı, orta kulak iltihabı ve sinüzit gibi hastalıkları kapsayan bir tanımlamadır. 

Ses kısıklığı nedir ve neden oluşur?

Ses çıkarırken çatallaşma, boğuk ses ve her türlü ses bozukluğuna ses kısıklığı denir. Ses kısıklığı aşağıda sıraladığımız nedenlerden dolayı oluşabilir.

 • Larenjit(ses tellerinin iltihabı)
 • Ses tellerinde nodül veya kist
 • Akciğer hastalıkları
 • Ses tellerini idare eden sinirlerin felci
 • Alerji veya iltihaba bağlı geniz akıntısı
 • Reflü
 • Ses tellerinin yorulması
 • Sigara
 • Ses tellerinin darbe ile zedelenmesi
 • Tahriş edici gazlar ve dumanlar
 • Şeker hastalığı

Bazı ameliyatların komplikasyonu olarak

Ses kısıklığı 1-2 hafta içinde düzelmezse mutlaka kulak burun boğaz uzmanına müracaat etmek gerekir. Sağlıklı günler dileriz.