satır arası

Baldır ağrısı, çoğunlukla bacağın aşırı yorulması, zorlanması ve tehlikeli hareketlerden dolayı bacağın kasılması ya da yaralanması neticesinde ortaya çıkar. Etkisi kısa sürede atlatılabilir olan durumların dışında, inatçı ve şiddetli baldır ağrısı kan dolaşımı sorunlarını gösteriyor olabilir.

Dolaşım problemlerinde farklı sürelerde tedavi protokolleri ve farklı tıbbi müdahaleler gerekebilir. Baldır ağrısı neden olur sorusunun yanıtı ise farklı sebepleri içerebilir. 

Baldır Ağrısı Neden Olur?

Baldır bacağın arka bölümünde, kaval kemiği arkasındaki fibula kemiğini de kapsayan kaslı kısımdır. Bacağın arka bölümünden bahsedildiği için bazen baldır kası ağrısı halk arasında arka baldır ağrısı olarak da tanımlanır. Bu bölgede zaman zaman, farklı sebeplerle çekilme, katılaşma veya kasılmayla beraber ağrı hissedilebilir.

Baldır ağrısı neden olur sorusunun cevapları şöyle sıralanabilir:

 • Baldır kasları gastrocnemius, soleus, plantaris olarak isimlendirilen 3 gruptan oluşur. Bu kas gruplarındaki sorunlar ağrıya neden olur. İnce bir kas grubu olan plantariste ileri hızlı hareketlerde kas yırtığı olabilir. Yırtılmada ani bir ağrı,krampşişlik ve morarma belirtiler arasındadır.  
 • Yürüme, koşma gibi sportif aktiviteler sonrasında hissedilen ağrı kas yorgunluğu ile ilgilidir. Eğer vücudunuz alışık olmadığı hareket türleri ve süresi ile karşılaşırsa başlarda baldır ağrınız daha yoğun olur. Önce alt baldır ağrısı başlar sonrasında ağrı tüm bacağa yayılır. Düzenli fiziksel aktivite ile birlikte ağrılar git gide azalır. 
 • Baldır ağrısı sebepleri arasında yanlış ayakkabı seçimi de vardır. Özellikle yüksek topuklu ayakkabıların uzun süre giyilmesi alt baldır ağrısı yaşanmasına sebebiyet verebilir. 
 • Baldır neden ağrır dendiği zaman akla gelen yaygın sebeplerden biri fiziksel travmalardır. Darbe etkisi,burkulma, incinme gibi durumlar vücudun her yerinde olduğu gibi arka baldır ağrısı da yapar.  
 • Arka baldır ağrısı için bir diğer neden ise yapılan ani ya da ters hareketlerdir. Bu tip durumlarda krampla birlikte gelişen alt baldır ağrısı ani bir kasılma ve yanma hissiyle birlikte oluşur.
 • Baldırdan tüm bacağa yayılan birçok damar geçer. Kan damarlarında ve kan akışında yaşanan sorunlar bacaklarda ve dolayısıyla baldırda ağrı yapabilir.Tansiyonvekolesterolgibi rahatsızlıklar damar sertliğini tetikleyerek bacak ve baldırda ağrıya neden olabilir.Damar sertliğiyaşanan bacağa göre sağ baldır ağrısı, sol baldır ağrısı ya da ikisi birden yaşanabilir. 
 • Baldır ağrısı sebepleri içinde sayılabilecek diğer konular şöyledir: Kolesterol düşürücü ilaçlar, büyüme dönemi, hipotiroidizm, karaciğer sorunları, böbrek problemleri, sinir sıkışması,huzursuz bacak sendromu, diyabet, periferik arter hastalığı,bel fıtığı,fibromiyalji, ödem ve sigara içmek.

Baldır Ağrısı Belirtileri

Baldır ağrıları genellikle kas, kemik, damar ya da arka alt bacak bölgesindeki herhangi bir kısımdaki tetikleyici sebebiyle oluşur. Bazı durumlarda omurilik gibi vücudun farklı bölümlerinde yaşanan sorun baldır bölgesine de sıçrayarak ağrı yapabilir. Baldır ağrısı belirtileri baldır bölgesinde sızlama, yanma, kasılma, acı, donukluk, elektriklenme gibi farklı hislerdir.  

Hamilelikte Baldır Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte baldır ağrıları ve krampları çoğunlukla 4.aydan sonra görülmeye başlar. Aniden olan kas kasılmaları genellikle birkaç dakika sonra kendiliğinde geçer. Kramp ve kasılma hızlı geçse de ağrı hissi daha uzun süre kalabilir.

Kasılmalar magnezyum ve kalsiyum eksikliği sinyali veriyor olabilir. Doktor yönlendirmesiyle alınacak takviyeler sayesinde rahatlama yaşanır. Elbette özenli beslenme hamilelik sürecinde pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi ağrılarla ilgili de daha konforlu bir süreç geçirilmesini sağlar.

Baldır neden ağrır sorusunun bir cevabı fazla kilolardır. Gebelik de kilo alımı yaşanan bir dönem olduğu için kritiktir. Özellikle gebelik süreci zaten aşırı kilo ile başladıysa ağrılar neredeyse kaçınılmaz olur. Bacaklara binen yükün günden güne ağırlaşması baldır ve bacak ağrılarını ortaya çıkarır. 

Çocuklarda ve Gençlerde Baldır Ağrısı Neden Olur?

Çocukluk dönemi hayatımız boyunca en hareketli olduğumuz dönemdir. Bu yüzden ufak kazaların yaşanması kaçınılmazdır. Bacağa alınan darbeler ve yaralanmalar sonucunda baldır ağrısının da yaşanması muhtemeldir. Ergenlik çağındaki gençlerin baldırlarının ağrıması ise genellikle büyüme çağı etkileriyle ilgilidir. Gelişme süreci en çok bacaklarda hissedilen ağrılara sebep olur. 

Yaşlılarda Baldır Ağrısı Neden Olur?

Yaşlılarda baldır ağrısının en yaygın nedenlerinden biri damar tıkanıklığı sorunudur. Damar tıkanıklığına bağlı baldır ağrısının belirtisi yürüdükçe sızlamanın başlamasıdır. Sağ baldır ağrısı ya da sol baldır ağrısı yaşanabilir. Dinlenmeye geçildiğinde ağrı azalır. Bu tip bir baldır kası ağrınız varsa tedavi için uzmana başvurmanız gerekir.

Yaşlılıkla birlikte kolesterol sorunu oluşma ihtimali arttığı için buna bağlı bacak ve baldır kas ağrısı yaşama ihtimali de artar. 

Baldır Ağrısına Ne İyi Gelir?

Aşırı hareket gibi belirgin ve basit nedenlerden dolayı hafif baldır kas ağrısı yaşıyorsanız evde şu yöntemlerle rahatlama sağlayabilirsiniz:

 • Baldır kası ağrısının en iyi çözümü dinlenmektir. Ayaklarınızı uzatıp olabildiğince bacaklarınızı hareket ettirmeden dinlendiğinizde ağrı git gide azalır. Bacağı kalp seviyesinden biraz yukarı kaldırmak ekstra rahatlama sağlar. 
 • Ilık duş almak vücut kaslarını genel olarak rahatlattığı için baldırlara da iyi gelir. Özellikle imkan varsa küvette ayaklar uzatılarak alınan duşta olumlu etki daha da yükselir.
 • Soğuk kompres kas ağrılarını hafifletmek için uygulanan yöntemlerden biridir. Bu uygulamada cilde doğrudan buz uygulamanın tahrişe sebep olabileceği için zararlı olduğunu hatırlatalım.
 • Dinlenme sırasında baldırınızı sıkıca sarmanız kan akışının sakinlemesini ve dolayısıyla ağrının hafiflemesini sağlar. 
 • Ağrılar ve kramplar için hafif bir masaj en etkili rahatlatıcıdır. Masajın şiddeti olabildiğince yumuşak olmalıdır. 
 • Doğal kaynaklarla ağrıyı dindirmek alternatif bir yöntemdir. Hindistan cevizi yağı, zerdeçal ve susam yağı karışımı, elma sirkesi, epsom tuzu su karışımı veya zeytinyağı ile bacağınızı ovarak baldır ağrınızı hafifletebilirsiniz. Bu yöntemlerde kullanılan doğal kaynaklar cilt sağlığı için de faydalıdır. 

Baldır Ağrısı ve Tedavisi

Baldır ağrısının arka planında yatan sebep herhangi bir hastalıksa öncelikle hastalığa uygun tedavi programı uygulanır. Ardından baldır ağrısı belirtileri ve şikayetler dinlenir ve ek olarak şu tedaviler önerilebilir:

 • Ağrı kesiciler
 • Fizik tedavi uygulamaları
 • Alçı ya da bandaj
 • Diyet önerisi 
 • Bacaklardaki kan akışını iyileştirmek için ilaçlar

Sıkça Sorulan Sorular

Baldır ağrısında ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Baldır ağrısıyla birlikte bacaklarınızda veya ayaklarınızda şişme, renk değişimi varsa, hareket etmede ciddi sorun yaşıyorsanız, şiddetli ve ani giren baldır ağrılarınız varsa doktora başvurmanızda fayda vardır.

Baldır sertleşmesi neden olur?

Baldır sertleşmesi bazen ani hareket sonucunda baldıra giren kramp sebebiyle geçici şekilde olabilir. Kasılma ve kramplar sık oluyorsa damar sertliği belirti veriyor olabilir, tanı için uzman görüşü gerekir. Damar sertliği durumunda damarın bulunduğu yere göre sağ baldır ağrısı ya da sol baldır ağrısı oluşabilir.

Bacağa ve baldıra vuran fıtık ağrısı nasıl geçer?

Bel fıtığı özellikle arka bacak ağrısına neden olabilir. Dinlenme, ilaçlar ve fizik tedaviyle rahatlama sağlanamazsa ameliyat gerekebilir. 

Baldır kası kasılması nasıl geçer?

Baldır kasına giren krampı rahatlatmak için ayağı yukarı esnetip kasın gerilerek açılması sağlanabilir. Bacağı sallama, hafif masaj, yürümeye çalışmak ve ılık banyo da yardımcı olabilecek yöntemlerdir. 

Baldır ağrısında hangi doktora gidilir?

Baldır ya da bacağın herhangi bir bölgesinde ağrı yaşıyorsanız ortopedi ve travmatoloji doktorlarına görünebilirsiniz. Ağrının birçok farklı nedeni olabildiği için kök sebebe göre farklı doktorların da sizi görmesi gerekebilir. Herhangi bir darbe ya da zorlanma olmadan baldır kası ağrısı yaşıyorsanız perde arkasındaki hastalığı tespit edebilmek için önce iç hastalıkları uzmanına görünebilirsiniz.

Op. Dr.
Burak Tuna
Ortopedi ve Travmatoloji
VM Medical Park Pendik
46921

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.