Bariatrik Cerrahi Nedir?
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi okudum; randevu hatırlatma ve hizmet sunumu için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.


Güvenlik Kodu :
Güvenlik Kodunu Giriniz:

satır arası

bariatrik-cerrahi

Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme sonucu oluşan obezite, günümüzde tüm dünyayı tehdit eden bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Obezite, sadece yaşam tarzına bağlı değil, psikolojik, hormonal ve genetik faktörlerden kaynaklı da meydana gelebilir. Bu sebeple her geçen gün obezite görülme oranı artış gösterir. Obezite beraberinde diyabet hastalığı, kalp damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, cinsel sorunlar ve uyku apnesi gibi sağlık sorunları oluşmasına neden olabilir. Ciddi sağlık sorunları oluşmaması için fazla kiloya zamanında müdahale edilmesi gerekir. Bariatrik cerrahi de yapılabilecek müdahaleler arasında en etkililerinden biri olur.

Bariatrik Cerrahi Nedir?

‘’Bariatrik cerrahi nedir?’’ denildiğinde akla obezite cerrahisi gelir. Çünkü genellikle obezite söz konusu olduğunda gerçekleştirilen operasyonları ifade eder. Ama bazı durumlarda fazla kilonun beraberinde oluşan sağlık sorunları görüldüğünde de bariatrik cerrahiye başvurulur. Cerrahi operasyonlarla mide ve ince bağırsak gibi sindirim sistemi organlarının yapısında değişiklikler yapılır. Yapılan değişiklikler ile tokluk hissinin artırılması, az besin alınması ve besin emiliminin azaltılması amaçlanır.

Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Bariatrik cerrahi; fazla kilo problemi olan, 18 yaş üstü ve 65 yaş altı, cerrahi uygulamaya engel bir sağlık sorunu olmayan kişilere uygulanabilir. Bariatrik cerrahi uygulanması için bakılan kriter temelde vücut kitle endeksi, yani kilonun boyun karesine oranı olur. Vücut kitle endeksi 40’ın üstünde olduğunda cerrahi uygulanır, 35 ile 40 arasında olduğunda ise en az bir risk faktörü varlığı aranır. Bariatrik cerrahinin uygulanması için aranan risk faktörleri şöyle sıralanabilir:

Bariatrik Cerrahi Çeşitleri Nelerdir?

Bariatrik cerrahi operasyonlarında mide ve ince bağırsaklara müdahale edilerek besin kapasitesi ve emilimi azaltılır. Ayrıca tokluk hissi oluşturacak veya açlık hormonunun salınımını azaltacak değişiklikler yapılır. Bariatrik cerrahide kullanılan başlıca operasyon çeşitleri şöyle sıralanabilir:

  • Mide Balonu (İntragastrik Balon Uygulaması): Mide balonu uygulamasında mide içerisine, içi sıvı dolu bir silikon balon yerleştirilerek midenin hacmi yarı yarıya azaltılmış olur. Böylece hasta daha kısa sürede tokluk hissine ulaşarak fazla besin tüketmemiş olur. Balon yerleştirilirken endoskopik yöntem kullanılabileceği gibi, balon yutularak da yerleştirilebilir. Yutulabilir mide balonu doktor kontrolünde doğru yere ulaştığı görüldükten sonra şişirilir ve içi sıvı doldurulur.
  • Tüp Mide Ameliyatı (Gastrik Sleeve): Gastrik Sleeve operasyonunda midenin yaklaşık yüzde 80’lik kısmı çıkarılarak mide bir tüp haline getirilir. Bu sebeple operasyonun adı dışarıdan uygulanan bir tüp ile alakalı değil, midenin bir bölümünün geri dönüşümsüz şekilde alınarak tüp haline gelmesiyle tüp mide operasyonu olmuştur. Böylece hem midenin hacmi azaldığından erken doygunluk meydana gelir, hem de açlık hormonu üreten kısmı azaldığından açlık hissi azalmış olur.
  • Gastrik Bypass: Gastrik bypass yönteminde hem mideye hem ince bağırsağa işlem uygulanarak yapısı değiştirilir. Midenin yaklaşık 30 ml kadar kısmı ve ince bağırsağın kalın bağırsağa bağlanan kısmı ayrılır. Bu kısımlar birbirine bağlanarak hem midenin fonksiyonu hem de ince bağırsaktan emilim azaltılmış olur.
  • Biliopankreatik Diversiyon (BPD): Biliopankreatik Diversiyon operasyonu aslında gastrik bypass ile oldukça benzerdir. En önemli farkı ince bağırsağın ilk ve ikinci kısımları ayrıldığı için besin emiliminin daha fazla oranda azalmasıdır. Biliopankreatik diversiyonda hem midenin büyük bir kısmı hem de ince bağırsak ayrılarak besin kapasitesi ve emilimi azalmış olur.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı, uzun vadeli kilo kaybı elde etmenize ve obezite ile ilgili tıbbi durumları iyileştirmenize yardımcı olacak pek çok yöntem bariatrik cerrahide mevcut olabilir. Başarılı bir bariatrik cerrahi, cerrahınız, diyetisyeniniz, psikoloğunuz, hemşire vaka yöneticiniz ve obezite tıbbı uzmanınız dahil olmak üzere, yolculuğun her adımında sizi yönlendirmeye odaklanacak ekip ve bütünlüklü bir bariatrik cerrahi yaklaşımı gerektirir. Bariatrik cerrahi sonrasında, hastalar sağlıklı beslenmeye devam ederlerse, fiziksel aktiviteye katılırlarsa ve hekimlerinin tavsiyelerine uygun olarak vitamin ve mineral takviyeleri alırlarsa kısa sürede bariatrik cerrahi operasyonundan en etkili verimi alabilirler.

Bariatrik Cerrahi Fiyatları

Uygulanan yöntem bariatrik cerrahi fiyatı konusunda çeşitlilik sağlayabileceği gibi cerrahın uzmanlık seviyesi, operasyonun süresi, kullanılack malzeme, tercih edilen cerrahi yöntem gibi faktörler fiyatlandırmada rol oynar. Aynı zamanda işlemin yapılacağı hastanenin teknolojik yeterliliği ve kullanılan ekipmanların kalitesi de bölgesel bariatrik cerrahi fiyatları için bir etkendir.

Obezite veya fazla kilo nedeni ile sağlık sorunları yaşıyorsanız siz de formu doldurarak size uygun bariatrik cerrahi yöntemi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

11593

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.