Dr. Öğr. ÜyesiBarış Akdemir

  • İlgi Alanları
  • Ritim bozuklukları
  • Kalp pili
  • Hipertansiyon
  • Koroner arter
  • Radyofrekans ablasyon tedavisi
  • Ritim bozukluğu

Ritim bozukluğu ya da diğer adıyla aritmi, kalp atımlarının ve doğal ritminin düzensizleşmeye başlamasıdır. Aritmi nedeni ile kalp atış hızı yükselebilir veya azalabilir. Ritim problemi yaşayanlar, halk arasında çarpıntı olarak da tanımlanan yüksek kalp atış hızı (taşikardi) veya yavaş kalp atım hızı (bradikardi) ile karşılaşabilir. Birçok aritmi türü zararsız olmakla beraber günlük hayatı olumsuz yönde etkiler ve belirli durumlarda kişinin yaşamını tehdit edebilecek ölçüde ciddi seyredebilir. Kalp hastalığına sahip bireylerin yanı sıra sağlıklı bireylerde de görülebilen aritmi sorunları, farklı şekilde kendini gösterebilir. Hızlı, yavaş veya düzensiz seyreden kalp atışlarına çarpıntı, bayılma ve halsizlik gibi belirtiler de eklenebilir. Aritmi esnasında kalp, dolaşım sistemine yeterli miktarda kan taşıyamazsa hastada efora bağlı zorlanma, nefes almakta zorluk, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, baygınlık ve ani ölüm riski oluşabilir.

Sağlıklı kalp atışları, dinlenme sırasında kalbin dakikada (bpm) kaç kez attığını sayarak takip edilebilir. Bu, dinlenme kalp atış hızı olarak da bilinir. Sağlıklı bir dinlenme kalp atış hızı aralığı kişiden kişiye değişir. Ancak Amerikan Kalp Derneği (AHA), sağlıklı kalp atım hızının genellikle 60 ila 100 bpm arasında olması gerektiğini belirtir. Bir kişi ne kadar zindeyse istirahat kalp atış hızı da o oranda düşük olur. Örneğin, profesyonel sporcuların kalpleri oldukça verimli çalıştığı için dinlenme kalp atım hızları da genellikle 60 bpm'den azdır. Kalp, aralarında eşit boşluklar bulunan çift “ba-bum” atımlardan oluşan düzenli bir ritim içinde atmalıdır. Bu atımlardan ilki, halihazırda dolaşan kana oksijen sağlamak için kasılan kalp, diğeri ise vücuda oksijenli kan pompalayan kalp sesini içerir. Bir kişi nabzını kullanarak kalp atış hızını rahatlıkla ölçebilir. Bilekler, dirseklerin iç kısımları, boynun kenarı ve ayağın üst bölümü, kalp atışlarının en iyi hissedilebildiği noktalar arasında yer alır.

Kalp kaslarının kasılmalarını yöneten elektriksel uyarılarda yaşanabilecek herhangi bir kesinti, aritmiye yol açabilir. Bununla birlikte altta yatan bir kalp problemi, elektriksel uyarıların kalpten doğru bir şekilde geçmediği anlamına da gelebilir. Bu durum, aritmi riskini artırır. Diyabet, hipertiroidi, yüksek tansiyon, kalpteki yapısal bozukluklar, kalp hastalıkları, fazla kafein alımı, sigara kullanımı, stres ve ilaç takviyeleri gibi hususlar da aritmiye neden olabilir. Hastanın hayat tarzını değiştirmesi ve beslenme alışkanlıklarına yeniden yön vermesi ile birlikte önemli iyileşmeler sağlanabilir. Ayrıca kalbin çalışma ritmine göre geliştirilen çok sayıda tedavi yöntemi vardır. Günümüzde ritim problemlerinin birçoğuna ilaç tedavisi dışında ablasyon ve kalıcı kalp pili gibi yöntemlerle müdahale edebilmek mümkündür. Ablasyon (RF/radyofrekans-yakma veya Cryo-dondurma) ve kalıcı kalp pili / defibrilatör tedavileri uygulanarak hastalara kalıcı çözümler sunulur.

Hastanemizde Dr. Barış Akdemir’in başında olduğu aritmi ekibi tarafından atriyal fibrilasyon / flutter, supraventriküler taşikardi ve ventriküler ekstrasistol / taşikardi gibi ritim problemlerinde ileri teknolojik cihazlar yardımıyla başarılı operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Kardiyoloji alanı için geliştirilen ileri teknikler sayesinde kalbin 3 boyutlu haritası çıkarılarak hastalara yüksek başarı oranının yanında minimal risk ile ablasyon işlemleri uygulanır. Ayrıca merkezimizde, kalıcı kalp pili / ICD işlemlerinin yanında ileri evre kalp yetmezliği olan hastalara üç kablolu kalp pili (CRT-D, CRT-p) uygulamaları da başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Dr. Barış Akdemir, elektrofizyoloji (Aritmi) yan dal ihtisasını Amerika Birleşik Devletleri’nde 2014-2016 yılları arasında tamamlamıştır ve hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Avrupa Aritmi Derneği (EHRA) tarafından verilen elektrofizyoloji (Aritmi) uzmanı sertifikalarına sahiptir. Ayrıca 2017 yılından bu yana, Avrupa Aritmi Derneği (EHRA) Genç Elektrofizyologlar Türkiye sorumluluğu görevini de yürütmektedir.

Günümüzde ritim problemlerinin bir çoğuna ilaç tedavisi dışında ablasyon (RF/radyofrekans- yakma veya Cryo-dondurma) ve kalıcı kalp pili/defibrilatör tedavileri uygulanarak hastalara kalıcı çözümler sunulmaktadır . Benim başında olduğum aritmi ekibi tarafından, atriyal fibrilasyon / flutter, supraventriküler taşikardi ve ventriküler ekstrasistol/taşikardi gibi ritim problemlerinde ileri teknolojik cihazlar ile kalbin 3 boyutlu haritası çıkarılarak hastalara yüksek başarı oranının yanında minimal risk ile ablasyon işlemleri  uygulanmaktadır. Ayrıca merkezimizde kalıcı kalp pili/ICD işlemlerinin yanında  ileri evre kalp yetmezliği olan hastalarda uygulanan üç kablolu kalp pili( CRT-D, CRT-p) uygulamaları da başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektdir. Elektrofizyoloji (Aritmi) yan dal ihtisasını Amerika Bileşik Devletleri’nde 2014-2016 yılları arasında tamamladım, hem Amerika Birleşik Devletleri hemde Avrupa Aritmi Derneği(EHRA)  tarafından verilen elektrofizyoloji (Aritmi) uzmanı sertifikalarım bulunmaktadır. 2017 yılından bu yana Avrupa Aritmi Derneği (EHRA) Genç Elektrofizyologlar Türkiye sorumluluğu görevini yürütmekteyim.

Eğitim ve Uzmanlık
2000 - 2006 - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Fakültesi                                                      
2000 - 2011 - Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Uzmanlık (Kardiyoloji )                         
2014 - 2016 - Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi Yan Dal (Kardiyak Elektrofizyoloji)

Deneyim
2006 - 2011 - Araştırma görevlisi Kardiyoloji) Akdeniz Üniversitesi             
2012 - 2014 - Uzman Doktor (Kardiyoloji) Burdur Devlet Hastanesi      
2014 - 2015 - Araştırma görevlisi (Klinik Kardiyak Elektrofizyoloji) Minnesota Üniversitesi 
2015 - 2016 - Araştırma görevlisi (İleri Kardiyak Elektrofizyoloji) Minnesota Üniversitesi   
2016 - 2017 - Uzman Doktor (Kardiyak Elektrofizyoloji)  Bezmialem Üniversitesi       
2017 - Halen - Uzman Doktor (Kardiyak Elektrofizyoloji) İstanbul Aydın Üniversitesi

Akdemir B, Benditt DG. Vagal stimulation: An Evolving Adjunctive Treatment for Cardiac disease. Anatol J Cardiol. 2016 Oct;16(10):804-810. doi: 10.14744/AnatolJCardiol.2016.7129.
Akdemir B, Yarmohammadi H, Alraies MC, Adkisson WO. Approach to Management of Premature Ventricular Contractions: Reassure or refer? Cleveland Clinic Journal of Medicine, 2016 Jul ; Volum 83 , number 7 : doi:10.3949/ccjm.83a.15090.
Dickinson O, Akdemir B, Puppala V, Krishnan B, Detloff B, Sakaguchi S, Adkisson W, Benditt DG . Blunted chronotropic response to hypotension in Cough syncope. JACC Clinical Electrophysiology JACCCEP. 2016;():. doi:10.1016/j.jacep.2016.02.017.
Akdemir B, Vakil K, Benditt DG, Adabag S. Could the AutocaptureTM Function of Permanent Pacemakers Initiate Ventricular Tachyarrhythmias?. Pacing Clin Electrophysiol. 2016 Jan;39(1):92-4. doi: 10.1111/pace.12697. Epub 2015 Aug 24cing Clin Electrophysiol. 2015 Jul 30. doi: 10.1111/pace.12697.
Akdemir B, Krishnan B, Senturk T, Benditt DG. Syncope: Assessment of Risk and An Approach to Evaluation in the Emergency Department and Urgent Care Clinic.  Indian Pacing Electrophysiol J. 2015 Jul 29;15(2):103-9. doi: 10.1016/j.ipej.2015.07.005.
Akdemir B, Altekin RE, Kucuk M, Yanıkoglu A, Karakas MS, Aktas A, Demir I, Ermis C. The significance of the left atrial volume index in cardioversion success and its relationship with recurrence in patients with non-valvular atrial fibrillation subjected to electrical cardioversion: study on diagnostic accuracy. The Anatolian Journal of Cardiology. 2013;13(1):18-25.
Lü F, Adkisson WO, Chen T, Akdemir B, Benditt DG. Catheter ablation for long-standing persistent atrial fibrillation in patients who have failed electrical cardioversion.J Cardiovasc Transl Res. 2013 Apr;6(2):278-86.
Karakaş MS, Altekin RE, Ozbek SC, Yanıkoglu A, Akdemir B, Er A, Cilli A, Yalcınkaya S. Determination of Subclinical Atherosclerosis in Obstructive Sleep Apnea Syndrome Patients Without Traditional Risk Factors for Atherosclerosis. Nobel Medicus 2013;9(3):27-34.
Oncel RC, Ucar M, Karakas MS, Akdemir B, Yanikoglu A, Gulcan AR, Altekin RE, Demir I. Relation of Neutrophil/Lymphocyte Ratio With GRACE Risk Score to In-Hospital Cardiac Events in Patients With ST-Elevated Myocardial Infarction. Clin Appl Thromb Hemost. 2013 Sep 27. [Epub ahead of print].
Gulcan AR, Karakas MS, Altekin RE, Ozbek SC, Akdemir B, Yilmaz H. The relationship between subclinical atherosclerosis and  Left atrial volume index in patients with metabolic syndrome. Gaziantep Med J 2013;19(1):5-12.
Gulcan AR, Karakas MS, Akdemir B, Ucar M, Altekin RE, Yilmaz H. The relationship between subclinical atherosclerosis and  red cell distribution width in patients with metabolic syndrome. Dicle Med J 2013;40(4):579-584.
Karakas MS, Ozbek SC, Akdemir B, Er A, Yanikoglu A, Altekin RE, Baktır AO, Yalcinkaya S, Cilli A. Evaluation of Renal Function In normotensive patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome. Erciyes Med J. 2012;34(3):137-40.
Gulcan AR, Karakas MS, Akdemir B, Ucar M, Altekin RE, Yilmaz H. The relationship between subclinical atherosclerosis and  the mean platelet volume in patients with metabolic syndrome. Turkish Society of Cardiology  Archive.
Karakas MS, Ozbek SC, Er A, Akdemir B, Altekin RE, Gulcan AR, Yanikoglu A, Kucuk M, Ermis C. Right heart thrombus entrapped  in patent foramen ovale with pulmonary embolism in a patient with primary hypercoagulable state. Dicle Med J 2012;39(3):440-444.
Altekin RE, Karakas MS, Yanikoglu A, Ozbek SC, Akdemir B, Demirtas, H., Deger, N. & Cekirge, I. Aortic valve endocarditis and cerebral mycotic aneurysm due to brucellosis. Dec 2011 In : Journal of Cardiology Cases. 4, 3.