sat─▒r aras─▒

Bebeklerde egzama rahats─▒z edici bir cilt problemidir. Bebekte egzama d─▒┼č─▒nda k─▒zar─▒kl─▒k yaratan farkl─▒ problemler de olabildi─či için sorunun egzama olup olmad─▒─č─▒n─▒ anlamak bir uzman─▒n yapaca─č─▒ detayl─▒ inceleme ile mümkündür.

Ciltte k─▒zar─▒kl─▒k, kabart─▒ ve ka┼č─▒nt─▒ ile kendini gösteren egzaman─▒n farkl─▒ nedenleri vard─▒r. Herkesin ba┼č─▒na gelebilen egzama bebeklerin hassas cildi için ekstra zorlay─▒c─▒ olur. Genetik veya çevresel etkilerle olu┼čan egzama do─čru ┼čekilde tedavi olursa ciddi problemlere yol açmaz.  

Bebeklerde Egzama Nedir?

Egzama cildin kuruyup pul pul olmas─▒yla ortaya ç─▒kan bir cilt problemidir. Bebeklerde de yeti┼čkinlerde de benzer belirtiler görülür. Bazen alerjik durumlar nedeniyle de egzama ya┼čanabilir.

Özellikle bebekler için hem beslenmede hem de krem, bebek bezi, ─▒slak mendil vb. ürünlerin seçiminde çok dikkatli olmak gerekir. Herhangi bir besine ya da hijyen ürününe bebekten bebe─če de─či┼čen alerjik tepkiler görülebilir. Bu tepkiler aras─▒nda egzama da vard─▒r. 

Bebeklerde Egzama Çe┼čitleri Nelerdir?

Ka┼č─▒nt─▒l─▒ döküntü ve ciltte renk de─či┼čimi yaratan egzaman─▒n farkl─▒ türleri vard─▒r. En yayg─▒n görülen tür atopik dermatit yani alerjik egzamad─▒r. Genelde küçük ya┼člarda kendini gösteren rahats─▒zl─▒k ara ara alevlenip ara ara sönümlenme evrelerine girer.

Baz─▒ ki┼čilerde tedaviyle tamamen iyile┼čme olurken baz─▒ ki┼čiler içinse sadece alevlenme dönemlerini konforlu geçirecek seviyeye gelinebilir. Seboreik dermatit ve kontakt dermatit de di─čer yayg─▒n egzama türleridir. Bebeklerde egzama neden olur sorusunun cevab─▒ egzama türüne göre de─či┼čebilir. 

Atopik dermatitte daha çok alerji etkisiyle kol ve bacak eklemlerinin üstünde, boyunda sorun olu┼čur. Seboreik dermatitte T bölgesi, ka┼č ve saç derisinde sar─▒ms─▒ döküntüler ve minik yumrular olur.

Seboreik dermatit en çok yenido─čanlar─▒n ba┼č bölgesinde görülür ve geçicidir. Yine egzama çat─▒s─▒ alt─▒nda olan kontakt dermatit genetik de─čil özellikle harici faktörlerin etkisiyle olu┼čmas─▒yla atopik dermatitten farkl─▒la┼č─▒r. Bebeklerde kontakt dermatit en çok pi┼čik olarak görülür.

Bebeklerde Egzama Nas─▒l Olur?

Bebeklik egzamas─▒ yüz, eller, ayaklar ve vücudun farkl─▒ bölgelerinde k─▒zarma, kuruluk ve kabarc─▒klar ┼čeklinde ortaya ç─▒kar. En s─▒k kar┼č─▒la┼č─▒lan tür atopik dermatit yani alerjik egzamad─▒r. Genelde ast─▒m veya alerjik durumlar─▒n etkisiyle olur. Bu tür egzama baz─▒ durumlarda çocuklukta hatta yeti┼čkinlikte ara ara nüksedebilir. 

Bebeklerde pi┼čik (bacak aralar─▒nda k─▒zar─▒kl─▒k) ve konak (yenido─čanlar─▒n kafas─▒ndaki geçici döküntüler) gibi farkl─▒ egzama türleri de olur. Bu tür egzamalar geçicidir. Pi┼čik genelde bez kullan─▒m döneminde ya da s─▒cak havalarda ortaya ç─▒kar ve kremle geçer. Konak da herhangi bir rahats─▒zl─▒k vermez ve 5-6 hafta içinde dökülür.

Bebeklerde Egzama Belirtileri Nelerdir?

Her bebe─čin kendine has bir cildi oldu─ču için egzama belirtileri farkl─▒la┼čabilir. Ek olarak egzama türlerine göre de farkl─▒ belirtiler olabilece─čini de ekleyelim. Bebek egzamas─▒n─▒n belirtileri aras─▒nda en yayg─▒n görülenleri ┼čöyle s─▒ralayabiliriz: 

 • Ciltte k─▒zar─▒kl─▒klar
 • Cilt döküntüleri
 • Küçük kabarc─▒klar
 • Ciltte kuruluk, çatlama
 • Minik kabuklanmalar
 • Ka┼č─▒nt─▒, yanma, batma hissi
 • Geceleri artan huzursuzluk
 • ─░ltihaplanmalar
 • Kulaklarda ak─▒nt─▒

Bebeklerde Egzamaya Ne Sebep Olur?

Bebeklerde egzama neden olur sorusunun her zaman tek bir cevab─▒ yoktur. Bazen bir besine kar┼č─▒ alerji ile egzama ya┼čanabilirken bazen birden fazla nedenin etken oldu─ču karma┼č─▒k durumlar da olu┼čabilir. 

Bebek egzamas─▒n─▒n sebepleri ┼čöyle s─▒ralanabilir:

 • Genetik yatk─▒nl─▒k
 • Cilt kurulu─ču
 • Cildin tahri┼č olmas─▒
 • A┼č─▒r─▒ s─▒cakl─▒kla terleme
 • Çok s─▒cak banyo
 • Alerjiler
 • Ast─▒m
 • Stres
 • Zay─▒f ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemi

Bebek Egzamas─▒ Nas─▒l Anla┼č─▒l─▒r?

Bebeklerin hemen hemen hepsinde dönemsel olarak egzama görülür. Bazen egzama bebeklik döneminde sonlan─▒rken bazen çocuklu─ča da ta┼č─▒nabilir.

Bebekte egzama bir cilt hastal─▒─č─▒ oldu─ču için kendini çabuk belli eder. Bebeklerin tüm vücudu banyo yaparken, bebe─čin alt─▒ de─či┼čtirilirken, k─▒yafetler de─či┼čtirilirken s─▒k s─▒k ebeveyneler taraf─▒ndan gözlendi─či için küçük bir bölgede olsa bile egzama ba┼člang─▒ç a┼čamas─▒nda yakalan─▒r.

Bebe─čin düzenli olarak çocuk doktoruna götürülmesi herhangi bir egzama sorununda erken te┼čhisi kolayla┼čt─▒r─▒r. Ciltte herhangi bir k─▒zar─▒kl─▒k, kuruluk, döküntü görüldü─čünde egzamadan ┼čüpheleniliyorsa, uzmana deste─čiyle süreç yönetimi kolayl─▒kla kontrol alt─▒na al─▒nabilir. 

Bebeklerde Egzamaya Ne ─░yi Gelir?

Bebeklerde egzama nas─▒l geçer sorusunu yan─▒tlayabilmek için önce ön inceleme yap─▒lmas─▒ gerekir. Bebekte egzama görüldü─čünde önce doktora ba┼čvurarak altta yatan sebep ya da sebeplerin incelenmesi gerekir. Örne─čin egzamaya bir besin alerjisi neden olabilir.

Bazen de egzama yanl─▒┼č k─▒yafet seçimi ya da bez kullan─▒m─▒ gibi nedenlerle de ortaya ç─▒kabilir. Sorunun kayna─č─▒n─▒ anlamak çözüme ula┼čmakta faydal─▒d─▒r. Kayna─č─▒n tedavisi genelde egzamay─▒ da geçirir ya da ciddi derecede hafifletebilir. Egzama tedavi sürecinde cildi rahatlatmak için basit yöntemler kullan─▒labilir.

 • Cildi Nemlendirme: Egzamayla genelde kuruyan cilt için en güzel uygulamalardan biri cildi nemlendirmektir. Do─čal kremler ve hipoalerjenik nemlendiriciler kullan─▒labilir.
 • Yumu┼čak K─▒yafetler: Bebe─čin cildine uygun organik pamuklu, yumu┼čak dokulu k─▒yafetler rahatlat─▒c─▒ olur.
 • Alerjen Önlemi: Bebe─čin alerjisi varsa gerekli önlemler al─▒nmal─▒d─▒r. 
 • Islak Mendil Kullan─▒m─▒: Bebek bak─▒m─▒nda en s─▒k kullan─▒lan hijyen ürünlerinden biri olan ─▒slak mendillerin içeri─čine dikkat edilmelidir. Parfümsüz ve alkolsüz ─▒slak mendiller bebekler için uygundur.  
 • Özenli T─▒rnak Kesimi: Egzama genellikle ka┼č─▒nt─▒yla kendini gösterir. Yeti┼čkinlerin ka┼č─▒nt─▒ya kar┼č─▒ direnç gösterip cilt tahri┼čini önleyebilmesi mümkün olabilir ancak bebeklerde bu pek mümkün olmaz. Bu yüzden t─▒rnak kesiminin düzenli yap─▒lmas─▒ olu┼čacak sorunlar─▒n önüne geçmek için önemlidir. 

Bebek Egzamas─▒ ─░çin Önleyici Neler Yap─▒labilir?

Bebeklerde egzama nas─▒l geçer diye dü┼čünme a┼čamas─▒na hiç gelmemek ad─▒na baz─▒ önleyici yöntemler kullan─▒labilir. Bebek egzamas─▒n─▒ önlemek için kesin sonuç veren önlemler olmasa da riski azaltmak için yap─▒labilecekler vard─▒r. 

 • Bebe─čin cildini olabildi─čince nemli tutmak
 • Ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini güçlü tutmak
 • Annenin sa─čl─▒─č─▒na özen göstermesi ve do─čru beslenmesi ilesütünü kaliteli tutmas─▒ 
 • Stres seviyesini minimumda tutmak
 • Düzenli banyo rutinini korumak
 • Banyo suyunu çok s─▒cak de─čil ─▒l─▒─ča yak─▒n haz─▒rlamak
 • Besin ve k─▒yafet alerjileri konusunda bilinçlenmek
 • K─▒yafetleri çok dar seçmemek
 • Bez, losyon, krem gibi bak─▒m ürünlerin içeriklerini kontrol etmek
 • S─▒cak havalarda terleyen bölgeleri temiz tutmak

S─▒kça Sorulan Sorular

Bebekler egzamas─▒ belirtileri nerelerde görülür?

Egzaman─▒n belirtilerinin vücutta görülme yerleri ki┼čiden ki┼čiye de─či┼čebilir. Bebekler ve küçük çocuklardaki belirtiler en s─▒k olarak dirsek, diz, kafa ve yüzde görülür.

E─čer herhangi bir k─▒yafete kar┼č─▒ alerji geli┼čiyorsa k─▒yafetin de─čdi─či yerlerde ciltte daha çok sorun olu┼čur. Egzama türüne göre de belirti yeri de─či┼čebilir. Örne─čin seboreik dermatit daha çok ya─č ve ter bezleri olan bölgelerde görülür.

Bebeklerde egzamaya zeytinya─č─▒ iyi gelir mi?

Bebek egzamas─▒n─▒n tedavisinde cilt bak─▒m rutinleri çok önemlidir. Doktor yönlendirmesiyle eczanelerden do─čal kremler al─▒nabilir. Ayr─▒ca zeytinya─č─▒, badem ya─č─▒, Hindistan cevizi ya─č─▒ ve aloe vera jeli nemlendirici olarak kullan─▒labilir. Yulaf unu banyosu da önerilen rahatlat─▒c─▒ yöntemler aras─▒ndad─▒r.  

Bebek egzamas─▒ bula┼č─▒c─▒ m─▒d─▒r?

Egzama bebeklerde de yeti┼čkinlerde de bula┼č─▒c─▒ özellik ta┼č─▒maz. Egzaman─▒n aile bireylerinde e┼č zamanl─▒ görülmesinin nedeni egzaman─▒n genetik kaynakl─▒ olabilmesidir. Yani annede egzama varsa bebekte de ya da karde┼člerde de egzama olma ihtimali yükselir.

Benzer zamanlarda aile bireylerinde egzama nüksediyorsa tetikleyici sebepleri bulabilmek için ortak olarak yenen besinlere, mevsimsel etkilere dikkat etmekte fayda vard─▒r.

Uzm. Dr.
Fatma Çetinkaya Çat
├çocuk Sa─čl─▒─č─▒ ve Hastal─▒klar─▒
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpa┼ča
6852

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.