sat─▒r aras─▒

Bebeklerde ─░silik Nedir? Bebeklerde ─░silik Nas─▒l Ge├žer?

─░silik genellikle zarars─▒z fakat baz─▒ durumlarda çok ka┼č─▒nt─▒l─▒ bir deri döküntüsüdür. Özellikle s─▒cak havalarda, bebeklerin cildi terleme sonucu tahri┼č olabilir ve bu da isili─če yol açabilir. Ayr─▒ca, bebeklerin k─▒yafetlerinin veya bezlerinin cilde sürtünmesi de isili─či tetikleyebilir.

Ciltte bir grup küçük sivilce veya kabarc─▒k ┼čeklinde görülür. Döküntü a─čr─▒l─▒ veya ka┼č─▒nt─▒l─▒ olabilir. ─░silik tedavisinde genellikle temel olarak cildin serinletilmesi ve nemlendirilmesi odaklan─▒r.

Bu amaçla, bebe─či serin bir ortamda tutmak, hafif ve pamuklu giysiler giydirmek, terlemeyi önlemek için s─▒k s─▒k bez de─či┼čtirmek tedavi seçenekleri aras─▒ndad─▒r. Ayr─▒ca ka┼č─▒nt─▒ görüldü─čünde doktor taraf─▒ndan reçete edilen rahatlat─▒c─▒ bebeklerde isilik kremi faydal─▒ olabilir.

Bebeklerde ─░silik Nedir?

Bebeklerde isilik, genellikle s─▒cak hava, terleme veya hassas cilt gibi faktörlerin bir sonucu olarak ortaya ç─▒kan yayg─▒n bir cilt rahats─▒zl─▒─č─▒d─▒r.

─░silik cildin alt─▒ndaki gözeneklerde kanallarda s─▒k─▒┼čan ter nedeniyle tahri┼č olan bölgede görülür. Ter vücudu terk edemedi─činden küçük sivilce veya kabarc─▒klardan olu┼čan bir döküntü meydana gelir. S─▒cak ve nemli havalarda yayg─▒n görülür.

Döküntü ço─čunlukla cildin yeterli miktarda hava ak─▒┼č─▒ almayan bölgelerinde geli┼čir.

─░silik Vücudun Neresinde Olu┼čur?

─░silik V├╝cudun Neresinde Olu┼čur?

─░silik vücudun herhangi bir yerinde görülebilir, ancak ço─čunlukla cildin cilde temas etti─či k─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar veya k─▒vr─▒mlarda görülür. ─░sili─čin en yayg─▒n görüldü─čü bölgeler ┼čunlard─▒r:

 • Kollar ve bacaklar
 • Boyun
 • S─▒rt
 • Koltuk altlar─▒
 • Kas─▒k
 • Gö─čüslerinin alt─▒
 • ─░ç uyluklar

Ayr─▒ca isilik giysilerin veya bebek bezlerinin uzun süre ciltte kald─▒─č─▒ ve temas etti─či bölgelerde de olu┼čur. Bebeklerde yüzde isilik nadiren ─▒s─▒ döküntüleri görülen bölgelerdendir.

Bebeklerde ─░silik Belirtileri Nelerdir?

─░silik genellikle s─▒cak hava ko┼čullar─▒ veya a┼č─▒r─▒ terleme nedeniyle ortaya ç─▒kar ve bebeklerin cildinde belirgin semptomlara neden olur. Bebeklerde döküntü esas olarak boyun, omuz ve gö─čüste bulunur. Ayr─▒ca koltuk altlar─▒nda, dirsek k─▒vr─▒mlar─▒nda ve kas─▒klarda da ortaya ç─▒kabilir. ─░silik belirtileri ┼čunlar─▒ içerebilir:

 • K─▒zar─▒kl─▒k: ─░silik belirtileri aras─▒nda en yayg─▒n olan─▒ ciltte k─▒zar─▒kl─▒kt─▒r. Bu k─▒zar─▒kl─▒k, terin cilt alt─▒nda birikmesi ve ter bezlerinin t─▒kanmas─▒ sonucu olu┼čur. K─▒zar─▒kl─▒k genellikle ter bezlerinin yo─čun oldu─ču bölgelerde, özellikle boyun, gö─čüs, koltuk alt─▒ ve kas─▒klarda görülür.
 • Küçük Kabarc─▒klar: Ciltte küçük kabarc─▒klar─▒n veya s─▒v─▒ dolu keseciklerin olu┼čmas─▒ da isilik belirtilerindendir. Bu kabarc─▒klar, terin cilt alt─▒nda birikmesi ve t─▒kanan ter bezlerinin yol açt─▒─č─▒ bir tepkidir.
 • K─▒rm─▒z─▒ Noktalar: ─░silik nedeniyle ciltte küçük k─▒rm─▒z─▒ noktalar─▒n belirmesi de s─▒kça görülür. Bu noktalar, ciltteki ter bezlerinin t─▒kanmas─▒ ve cildin tahri┼č olmas─▒ sonucu ortaya ç─▒kar.
 • Ka┼č─▒nt─▒: Baz─▒ bebeklerde isilik bölgesinde hafif bir ka┼č─▒nt─▒ hissedilebilir. Bu ka┼č─▒nt─▒, bebeklerin rahats─▒z olmas─▒na ve huzursuz olmas─▒na neden olabilir.
 • Huzursuzluk: ─░silik belirtileri genellikle bebeklerin huzursuz olmas─▒na yol açar. Özellikle ka┼č─▒nt─▒ veya rahats─▒zl─▒k hissi varsa, bebeklerin huysuzlanmas─▒ ve a─člamas─▒ yayg─▒n bir durumdur.

Bebeklerde ─░silik Neden Olur?

Bebeklerde ─░silik Neden Olur?

Vücutta olu┼čan terin cildin gözeneklerine ta┼č─▒yan dar kanallar─▒ t─▒kamas─▒, ciltte ─▒s─▒ döküntüleri görülmesine neden olur.

Vücut ciltteki ter kanallar─▒nda olu┼čan t─▒kanmaya tepki verir ve döküntü olu┼čturan iltihaplanma olu┼čturarak iyile┼čtirmeye çal─▒┼č─▒r. Birçok farkl─▒ ter bezlerinin t─▒kanmas─▒na neden olur:

 • Küçük ölü deri hücreleri parçalar─▒n─▒n ter bezini t─▒kamas─▒
 • K─▒yafetler aras─▒nda çok fazla ter birikmesi
 • Bebeklerin ter bezlerinin tam olarak geli┼čmemi┼č olmas─▒.
 • Cilt dokusu ile bebeklerin k─▒yafetleri aras─▒nda yeterli hava ak─▒┼č─▒ olmamas─▒
 • S─▒cak Hava Ko┼čullar─▒
 • Doktor kontrolü olmadan merhem kullan─▒m─▒ (Merhemler ter bezlerini t─▒kayabilir)

Bebeklerde ─░silik Nas─▒l Te┼čhis Edilir?

Bebeklerde isilik te┼čhisi genellikle belirtilerin görsel muayenesi ve bebeklerin klinik de─čerlendirilmesiyle konur. Öncelikle doktor taraf─▒ndan ebeveynlerden hastal─▒─č─▒n olu┼čma öyküsü al─▒n─▒r.

Bebe─čin son zamanlarda maruz kald─▒─č─▒ s─▒cakl─▒k de─či┼čiklikleri, a┼č─▒r─▒ terleme durumlar─▒ veya giysi seçimleri gibi faktörlerin al─▒nmas─▒ do─čru te┼čhisin konulmas─▒na yard─▒mc─▒ olabilir. Hastal─▒─č─▒n olu┼čma öyküsü al─▒m─▒ndan sonra doktor cilt döküntülerine bakarak isili─či te┼čhis etmeye çal─▒┼č─▒r.

─░silik belirtileri aras─▒nda ciltte k─▒zar─▒kl─▒k, küçük kabarc─▒klar veya k─▒rm─▒z─▒ noktalar bulunur. Bu belirtiler genellikle terleme sonras─▒nda veya s─▒cak havalarda ortaya ç─▒kar. Bebe─čin cildindeki bu belirtiler dikkatlice incelenir.

Ayr─▒ca baz─▒ durumlarda olas─▒ farkl─▒ hastal─▒klar─▒ kontrol etmek için kabarc─▒klar─▒n içinden s─▒v─▒ örne─či al─▒nabilir.

Bebeklerde ─░silik Nas─▒l Geçer?

Bebeklerde isilik genellikle zarars─▒z bir durum olsa da di─čer benzer rahats─▒zl─▒klar─▒ elemek için doktor kontrolü önemlidir.

S─▒cak ortam kaynakl─▒ döküntünün tedavisi cildi so─čutmak ve bu duruma neden olan s─▒cakl─▒k durumunu ortadan kald─▒rmakt─▒r. Cilt so─čuduktan sonra hafif ─▒s─▒ döküntüleri h─▒zla kaybolma e─čilimindedir.

Bebeklerin rahatlamas─▒ ve belirtilerin hafifletilmesi için baz─▒ tedavi seçenekleri bulunmaktad─▒r. Bebeklerde isilik tedavisi için kullan─▒lan yöntemlerden baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Serin Tutma: Bebe─či serin bir ortamda tutmak, terlemeyi ve cildin daha fazla tahri┼č olmas─▒n─▒ önler. Bu, isilik belirtilerinin hafiflemesine yard─▒mc─▒ olabilir.
 • Nefes Alabilen Giysiler Giydirmek: Pamuklu ve hafif giysiler giydirerek cildin hava almas─▒n─▒ sa─člamak önemlidir. Sentetik kuma┼člar terleme ve cilt tahri┼či riskini art─▒rabilir.
 • S─▒k Bez De─či┼čtirme: Bebe─čin s─▒k s─▒k bez de─či┼čtirmesi, terin cilde temas─▒n─▒ azalt─▒r ve isilik olu┼čumunu önler. Tahri┼či önlemek için, isilik görülen bölgeyi s─▒kan giysiler yerine daha bol giysiler tercih etmek faydal─▒ olabilir.

Bebeklerde ─░silik Komplikasyonlar─▒ Nelerdir?

Bebeklerde ─░silik Komplikasyonlar─▒ Nelerdir?

Bebeklerde isilik genellikle zarars─▒zd─▒r ancak, baz─▒ durumlarda isilik belirtileri kötüle┼čebilir veya komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle doktor kontrolü önemlidir. Olas─▒ komplikasyonlardan baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Enfeksiyon Riski: ─░silik, ter bezlerinin t─▒kanmas─▒ nedeniyle ciltte nemin birikmesine yol açabilir. Bu nemli ortam, bakteri veya mantar enfeksiyonlar─▒n─▒n geli┼čmesi için uygun bir ortam sa─člayabilir.
 • Cilt Tahri┼či: isilik nedeniyle cilt sürekli olarak nemli kalabilir ve sürtünme ile birle┼čti─činde cilt tahri┼čine neden olabilir. Bu durumda ciltte daha fazla k─▒zar─▒kl─▒k, ka┼č─▒nt─▒ ve hatta a─čr─▒ görülebilir.
 • Alerjik Reaksiyonlar: Baz─▒ bebekler, kullan─▒lan losyonlar, kremler veya pudralara alerjik reaksiyon gösterebilirler. Bu durumda isilik belirtileri daha da kötüle┼čebilir ve ciltte daha fazla tahri┼č olabilir.
 • S─▒v─▒ Kayb─▒: Bebeklerdeki a┼č─▒r─▒ terleme ve isilik, s─▒v─▒ kayb─▒na yol açabilir. Özellikle ┼čiddetli isilik vakalar─▒nda, bebeklerde dehidrasyon riski artabilir.
 • Uyku Problemleri: ─░silik nedeniyle bebeklerde uyku problemleri görülebilir. Ka┼č─▒nt─▒ veya rahats─▒zl─▒k nedeniyle bebeklerin uyumas─▒ zorla┼čabilir ve bu durum hem bebeklerin hem de ebeveynlerin ya┼čam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

S─▒k Sorulan Sorular

Bebeklerde ─░silik Neden Olur?

Terin cildin gözeneklerine ta┼č─▒yan dar kanallar─▒n t─▒kanmas─▒, ciltte ─▒s─▒ döküntüleri görülmesine neden olur. Bebeklerin hassas ciltleri ve ter bezlerinin tam olarak geli┼čmemi┼č olmas─▒, isili─čin ortaya ç─▒kmas─▒n─▒ kolayla┼čt─▒r─▒r.

Bebeklerde ─░silik Tehlikeli midir?

Bebeklerde isilik genellikle zarars─▒z bir durumdur ve genellikle kendili─činden geçer. Ancak, baz─▒ durumlarda isilik belirtileri kötüle┼čebilir veya cilt tahri┼či gibi komplikasyonlara yol açabilir. Özellikle isilik bölgesinde enfeksiyon geli┼čmesi riski vard─▒r ve bu durum ciddi olabilir. Bebeklerde isilik belirtileri görüldü─čünde doktora dan─▒┼čmak önemlidir.

Bebeklerde ─░silik Kremi Ne Zaman Kullan─▒l─▒r?

Bebeklerde isilik belirtileri görüldü─čünde öncelikle doktor kontrolü, olas─▒ di─čer hastal─▒klar─▒ elemek için önemlidir. Bebeklerde isilik kremi genellikle belirtiler ┼čiddetlenirse veya bebe─čin cildinde ciddi tahri┼č veya enfeksiyon belirtileri görülüyorsa doktor kontrolünde ve önerdi─či ┼čekilde kullan─▒lmal─▒d─▒r. Doktor kontrolü olmadan yanl─▒┼č krem kullan─▒m─▒ gözenekleri daha da t─▒kayabilir, nemi hapsedebilir ve isili─či daha da kötüle┼čtirebilir.

─░silik bebeklerde huzursuzluk olu┼čturan bir cilt rahats─▒zl─▒─č─▒d─▒r. Bebeklerinde isilik belirtileri gören ebeveynler, tedavi için hastanelerin cildiye bölümünden randevu alabilirler.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dr.
Arzu Gebe┼č├že
├çocuk Sa─čl─▒─č─▒ ve Hastal─▒klar─▒
VM Medical Park Maltepe
2742

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.