Uzm. Dr.Bedi Nafile

  • İlgi Alanları
  • Enfeksiyon hastalıkları
  • Hepatit B
  • Hepatit C
  • Hepatit B
  • Hiv virüsü
  • Döküntülü hastalıklar
  • Yumuşak doku tümörleri
  • İdrar yolu enfeksiyonları

Enfeksiyon hastalıkları, akut veya kronik şekilde görülebilen ve tedavi edilmediğinde hayati tehdit oluşturabilen bakteri, virüs, parazit veya mantar kaynaklı hastalıklardır. Vücudun çeşitli bölgelerini tutabilen bu hastalıklar kişiden kişiye bulaşabilir, özellikle solunum yolu enfeksiyonları salgın oluşturabilir. Ateşli hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları, gribal enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (HIV, AIDS vb.), döküntülü hastalıklar, mantar enfeksiyonları, hepatitler, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, ishaller, bruzelloz, sıtma, tifo, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları ile menenjit ve ensefalit gibi beyin ve omuriliğe ilişkin enfeksiyonlar, enfeksiyon hastalıklarına örnek olarak verilebilir. Bunun yanı sıra yetişkin aşıları da intaniye biriminin uzmanlık alanına girer. Tüm bu hastalıkların tanı, tedavi ve takip süreçleri ile mikrobiyolojik incelemeleri Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji birimlerince yürütülür.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji birimleri, İntaniye birimi olarak da bilinir. Bu alanda görev yapan hekimler altı yıl süren tıp eğitiminin ardından enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji üzerine uzmanlık eğitimi aldıktan sonra enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanı ünvanını alır. İntaniye birimleri aynı zamanda hastane enfeksiyonlarının önlenmesi ve kontrol altında alınmasında da görevlidir. Birimlerde takibi yapılan hastalar, genellikle bulaşıcı hastalıklar taşıdığından mikrobiyal bulaşın önlenmesi adına hem sağlık çalışanları hem de hastaların korunması için gerekli önlemlerin alınması önemlidir.

Medical Park Gebze Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji biriminde uzun yıllardır Gebze'de hizmet verir. İleri teknoloji donanıma sahip mikrobiyoloji laboratuvarları ile enfeksiyon hastalıklarının tanısı hızlı bir şekilde konulabilir ve ardından tedavi süreci bir an önce başlatılabilir. Tüm bu işlemler tek merkezden yürütülürken bulaşın önlenmesi açısından enfeksiyon riski taşıyan hastalar izole ortamlarda takip edilir.

Eğitim ve Uzmanlık 
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi - Tıp Eğitimi 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji - Uzmanlık