satır arası

Beyaz Sirke Nedir?

Beyaz sirke, asetik asit ve sudan oluşan fermente bir sıvıdır. Genellikle yemek hazırlama sürecinde, turşu-konserve yapımında, ev temizliğinde ve tarımsal faaliyetlerde kullanılır. Beyaz sirke, uygun olarak ölçeklendiriliğinde bazı tıbbi durumların tedavisine yardımcı olarak da kullanılabilir. Beyaz sirke, geçmişi uzun yıllara dayanan ve özellikle evlerde birçok pratik iş için yararlanılan asidik bir maddedir. 

Beyaz Sirke Nedir?

Beyaz sirke, asetik asit ile sudan elde edilen bir çözeltidir. Standart bir beyaz sirke genel olarak %4-7 asetik asit ve %93-96 su içerir. Yalnızca temizlik işlerinde veya tarımsal faaliyetler için kullanılan beyaz sirke ise %20’ye kadar asetik asit içerebilir ve bu orandaki beyaz sirke, insan tüketimi için uygun değildir. Elma sirkesi ve üzüm sirkesi gibi sirke türleri, meyvelerin fermantasyonu ile elde edildiği için bu sirkelerin asit oranı daha düşüktür ve daha içilebilir bir tadları bulunur. Beyaz sirke ise bu sirke türlerine oranla daha sert bir tada sahiptir ve bu sebeple direk içmek için tercih edilmez. Genel olarak beyaz sirkenin yapısı şu şekildedir:

 • Renk: Beyaz sirke adının zıttı olarak beyaz değil, şeffaf renkte bulunur.
 • Koku-tat: Beyaz sirke oldukça keskin, ekşi bir tada sahiptir ve asidik bir kokusu vardır.
 • Form: Beyaz sirke, akışkan, sıvı bir formda bulunur ve yapısı genel olarak suyu andırabilir.

Beyaz sirke asetik asit ile sudan oluşan ve başta mutfak olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılan bir sıvıdır. Beyaz sirkeyi kullanırken dikkatli olmak ve özellikle göz temasından kaçınmak gerekir.

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır?

Beyaz sirke farklı tariflerle birlikte, gıda yapım sürecinde ve ev temizliği gibi birçok alanda kullanılan popüler bir üründür. Beyaz sirkenin yaygın olarak kullanıldığı alanlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir:

 • Temizlik: Beyaz sirke meyve sebzelerin temizliğinde ve dezenfekte edilmesinde kullanılabilir. Evlerde yüzey temizliklerinde, camların temizliği ve parlatılmasında, banyo ve mutfaklardaki pas, kireç temizliğinde de tercih edilebilir. Beyaz sirke ayrıca, giysilerdeki ve kumaşlardaki lekelerin çıkarılmasında da yardımcı olabilir.
 • Yiyecek hazırlığı: Beyaz sirke klasik sirkelere göre daha az oranda asit içerdiğinden daha hafif bir aroma isteyenler için çeşitli yiyeceklerde tercih edilebilir. Beyaz sirkeyle yapılmış marinatlar etleri, sebzeleri ve deniz ürünlerini yumuşatma amaçlı kullanılabilir. Ayrıca salatalara az miktarda beyaz sirke eklemek de, salataların lezzetini artırabilir.
 • Turşu ve konserve: Beyaz sirke çeşitli meyve, sebze ve yumurtanın turşu ve konserve yapılmasında kullanılabilir. Beyaz sirke, su, tuz ile hızlı turşu yapmak mümkün olabilir.
 • Hamur kabartma: Beyaz sirke unlu mamüllerin daha iyi kabarması için kullanılabilir. Hamur kabartma tozlarının üzerine dökülen bir miktar beyaz sirke, reaksiyona girerek hamurların kabarmasını sağlayan karbondioksit gazı salar.
 • Peynir yapımı: Bazı peynir çeşitleri süt ve beyaz sirke ile yapılabilir. Beyaz sirke süte eklendiğinde sütteki proteinleri değiştirerek lor ve peynir altı suyu elde edilebilir.

Beyaz sirke yukarıda bahsedilen ve daha birçok yerde kullanılan doğal bir üründür. Beyaz sirkeyi temizlik işlerinde kullanırken suyla seyreltmek, yiyeceklere katarken de az miktar kullanmak gerekir.

Beyaz Sirke

Beyaz Sirke Ne İşe Yarar?

Beyaz sirke tarımsal faaliyetlerden turşu yapımına, temizlik işlerinden yiyecek hazırlamaya kadar birçok farklı alanda kullanılan çok yönlü bir maddedir. Beyaz sirkenin öne çıkan yararları ise şöyle sıralanabilir:

 • Meyve-sebze temizliği
 • Banyo, mutfak ve diğer yüzeylerin temizliği
 • Çamaşır yumuşatıcı ve giysilerdeki lekelerin çıkarılması
 • Pencere, ayna gibi yerlerin parlatılması
 • Saç parlaklığı ve saç derisinin Ph dengesinin sağlanması
 • Yabani otların temizliği, bitkilerdeki böceklerin öldürülmesi, çiçek bakımı ve çeşitli bahçecilik uygulamaları
 • Tarımsal ürünlerdeki kimyasalların arındırılması ve bu ürünlerin dezenfektanı
 • Turşu, konserve yapımı ve yiyeceklerin uzun süre saklanması
 • Marinatlar ve sosların yapımında kullanılması

Beyaz sirke bahsedilen faydaların dışında çeşitli cilt problemlerinde de dezenfektan amaçlı kullanılabilir. Beyaz sirkenin diğer dezenfektanlara oranla çok daha uygun fiyatlı olması da tercih sebeplerinden biri olarak sayılabilir.

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Beyaz sirke çoğunlukla yiyecek yapımı ve temizlik işlerinde yararlanılan bir ürün olsa da, sağlık açısından da olumlu faydaları bulunabilir. Tıbbi amaçlarla binlerce yıldır kullanılan sirkenin bu özelliğinin asetik asitten aldığı düşünülür. Ancak çoğu sirke türünde asetik asit bulunduğundan, beyaz sirkenin sağlık yararları diğer sirke türleri için de geçerlidir ve beyaz sirkeye has değildir. Genel olarak beyaz sirkenin sağladığı sağlık yararları şunlardır:

 • Kan şekeri kontrolü: Yapılan bazı çalışmalar, yemekten sonra içilen sirkenin kan şekeri ve insülin seviyelerini azalttığını ortaya koymuştur.
 • Kilo yönetimi: Sirke içmek, midenin daha geç boşalmasına ve böylece daha uzun süre tokluk hissine sebep olabilir. Uzun süren tokluk hissi kalori alımını azaltarak kilo kontrolüne fayda sağlayabilir.
 • Kolesterol düşürme: Bazı bilimsel araştırmalar belirli dozlarda ve düzenli olarak içilen sirkenin yüksek kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir.
 • Antimikrobiyal etki: Sirke, antimikrobiyal özelliği sayesinde özellikle siğil, kulak enfeksiyonu ve mantar gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Sirke ayrıca, cilt yanıkları ve cilt enfeksiyonların tedavisinde de faydalı olabilir.

Beyaz sirke yukarıda bahsedilen sağlık koşulları için çeşitli faydalar sağlayabilir. Ancak sirkenin sağlık yararları hakkında daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç olduğundan, kullanmadan önce bir doktora danışmak gerekir.

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır?

Beyaz Sirke Neyden Yapılır?

Beyaz sirke geleneksel olarak, şeker pancarı, pekmez, patates, peynir altı suyu gibi ürünlerin fermantasyonundan elde edilmiştir. Günümüzde ise çoğunlukla etanolün (tahıl alkolü) fermantasyon edilmesiyle yapılır. Genel olarak beyaz sirkenin yapılış aşaması şöyle belirtilebilir:

 • Hammadde hazırlığı: Beyaz sirke üretimi için kullanılacak etanol hazırlanır ve doğal olarak fermantasyon sürecini başlatmak için maya veya fosfat gibi bileşenler eklenir.
 • Fermantasyon: Etanolle karışan bileşikler, asetik asit içeren bakterilerle karıştırılır. Bu karışım belirli bir ısı ve ortam altında tutulur ve fermantasyona bırakılır.
 • Asetik asit üretimi: Asetik asit bakterileri etanolle karıştığında asetik aside dönüşür. Bu dönüşüm sırasında asetik asit bakterileri alkol moleküllerini okside ederek asetik aside dönüştürür.
 • Filtrasyon işlemi: Fermente edilen karışım arıtma ve filtrasyon işlemine tabi tutulur. Bu işlem ile sirkedeki kalıntılar ve mikroorganizmalar temizlenmiş olur.
 • Ambalajlama ve saklama: Üretimi tamamlanan beyaz sirke ambalajlara doldurulur, kapaklanır ve saklanır. Ambalajlama sırasında plastik veya cam şişeler kullanılabilir.

Beyaz sirkenin üretimi kolay ve doğal bir süreci içerir. Yukarıda bahsedilen aşamalardan geçerek üretilen beyaz sirke, besinlerin temizliğinde, yiyecek yapımında veya temizlik amaçlı kullanılabilir.

Beyaz Sirkenin Zararları Var mıdır?

Beyaz sirke genellikle bir zararı bulunmayan ve güvenli kabul edilen bir maddedir. Ancak aşırı dozlarda kullanılması istenmeyen etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Beyaz sirkenin çok fazla tüketilmesine bağlı olarak görülebilecek olası zararlarından bazıları şunlardır:

 • Mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi bazı üst gastrointestinal sorunların tetiklenmesi ve şiddetinin artması
 • Diş minesinin aşınması ve zarar görmesi
 • Bazı kalp ilaçları ve şeker ilaçlarıyla etkileşime girmesi sonucu kan şekeri ve potasyum değerlerinin düşmesi

Beyaz sirkeyi beslenme programına eklemeden önce bir sağlık uzmanıyla görüşmek, kullanım miktarı ve olası yan etkiler hakkında bilgi sahibi olmak için önem teşkil eder.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

106008

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.