Beyin Tümörü Nedir?

Beyin ve Sinir Cerrahisi
836

Beyin ağrır mı?

Beyin ağrımaz. Beyin dokusunun ağrı duyusu yoktur. Ağrıyı hissetmemizi sağlayan beyin zarları, damar duvarları ve kafatası içindeki basıncın artmasıdır. Bu nedenle beyin hastalıklarında görülen baş ağrılarının günlük yakınmalarımızdan farklı özellikleri vardır. Her zamankinden bağımsız ani şiddetli ve yaygın ağrılar, bayılma, nöbet geçirme, bulantı veya kusmanın eşlik etmesi, görme bozuklukları, vücudun bir yarısında uyuşma ve güçsüzlük, denge bozukluğu, kişilik değişiklikleri gibi bulguların baş ağrısıyla birlikte olması ciddi bir anlam ifade eder.

Beyin tümörü tedavisinde nasıl bir yol izleniyor?

Öncelikle tümörün iyi veya kötü huylu davranış özelliklerini ayırt etmemiz tedavi yöntemi için belirleyici oluyor. Bunun için radyolojik tanı yöntemleri veya biyopsi olarak adlandırdığımız hasta dokudan örnek alma yolunu kullanıyoruz. Neye karşı mücadele edeceğimizi tespit edince tedavi kurgusu yapılıyor. Kafatası kapalı bir kutu gibidir. Dolayısıyla içinde fazladan büyüyen ve yer kaplayan kitleler doğal olarak beyinde sıkışma ve ezilmeye neden oluyor. İşte cerrahi tedavi yöntemleri yani beyin ameliyatları bu noktada imdadımıza yetişiyor.

İlk amacımız dar alanda beyni sıkıştıran bu kitleden hastamızı kurtarmak ve beynin normal görevlerini tekrar yapmasını sağlamak oluyor. İyi huylu beyin urlarının çoğunlukla tamamı çıkarıldığında başka tedavi almasına gerek kalmadan kişinin hayatına devam etmesi sağlanabilir. Kötü huylu beyin tümörlerinde ise yerleşim yeri, büyüklüğü ve beynin yaşamsal görevlerini kontrol eden bölgelerle ilişkisine göre cerrahi yöntem belirlenir. En önemli kısım cerrahi planlamanın baştan iyi yapılmasıdır. Çünkü bu hastalarda yaşam süresini uzatmak tek başına amaç olamaz. Ameliyat sonrası sakatlık yaratacak sonuçlardan kaçınmak ve kaliteli bir yaşamı öncelemek gerekir.

Beynin her bölgesine ulaşılabilir mi?

Ülkemizde Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi var olan teknolojik ve bilimsel gelişmelerle birlikte çok büyük aşama kaydetti. Günümüzde yeterli bilgi ve deneyimle beynin her bölgesine ulaşabiliyoruz. Ancak bu durum kontrolsüz davranmamızı gerektirmiyor. Öncelikle hasta yararı düşünülerek tedavi planını yapılıyor.