satır arası

Biberiye Yağı Faydaları Nelerdir? Biberiye Yağı Ne İşe Yarar?

Biberiye, çeşitli yemeklere aromatik bir tat katılması amacıyla eklenen bir bitkidir. Biberiye bitkisinin aynı zamanda kas ağrısına iyi gelmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve hafızanın desteklenmesi gibi özellikleri de olabilir.

Biberiye, Akdeniz yöresine özgü aromatik bir yeşil bitkidir. Yemeklerin aromatizasyonu, parfüm yapımı ve çeşitli yararları yönünden uzun yıllardır kullanılır. Lamiaceae ailesinin kekik, reyhan,

lavanta gibi diğer üyelerinden biri olan biberiye özellikle kuzu eti ve tavuk eti ile hazırlanan yemeklerde sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Bu bitki hakkında merak ettiğiniz diğer konular için yazının devamını takip edebilirsiniz.

Biberiye Nedir?

Rosmarinus officinalis olarak isimlendirilen biberiye çeşitli et yemeklerinin baharatlandırılmasında tercih edilen aromatik bir bitkidir. Çeşitli makarna sosları, pizza tarifleri ve vinegret soslarının hazırlanmasında da kullanılan biberiye geleneksel tıp uygulamalarında antik zamanlardan beri kullanılır.

Biberiye İçerisinde Hangi Besin Maddeleri Bulunur?

Biberiye kullanılarak hazırlanan yemeklerde bu bitki kurutulmuş şekilde veya taze yeşil haliyle kullanılabilir. Bitkinin kullanım tarzına göre içerisindeki besin maddeleri değişkenlik gösterebilse de genel olarak bir yemek kaşığı biberiye içerisinde az miktarda A vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve folat bulunur. Bu vitaminler dışında biberiye aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum ve manganez gibi mineralleri de ihtiva eder.

Biberiye Yağı Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağının çeşitli faydaları mevcuttur. Bu faydalardan bazıları çeşitli çalışmalar ile gösterilmiş olsa da bitkisel ürün kullanımı öncesinde eczacınıza danışarak sizin için uygun olup olmadığı konusunda bilgi almanız önerilir. Biberiye yağının faydaları genel olarak şu şekildedir:

 • Antioksidan içeriği yüksektir,
 • Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar bileşikler ihtiva eder,
 • Kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur,
 • Duygudurum ve hafızanın güçlendirilmesine destek olabilir,
 • Beyin sağlığını destekler,
 • Göz sağlığının ve görme fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olabilir.

Yapılan çeşitli araştırmalar biberiye yağının antioksidan özelliği sayesinde eklem iltihaplanmasında meydana gelen ödem, ağrı ve tutukluk konusunda etkili olabileceğine işaret eder. Yapılan bu çalışmada romatoid artrit hastası bireylere biberiye yağı kullanılarak yapılan 15 dakikalık diz masajı 3 hafta süre ile uygulanmış ve çeşitli olumlu etkiler görülmüştür.

Biberiye yağı aynı zamanda çeşitli nedenlerle oluşan kaygı hissinin azaltılmasına da destek olabilir. İnhaler biberiye yağı olarak kullanılan bir testte katılımcıların uygulama sonrasında nabızlarında yaklaşık %9’luk bir azalma olabileceğine işaret eder. Nabzın yükselmesi kaygı gelişimini takiben oluşan belirtiler arasındadır. Nabız üzerindeki bu düşürücü etkisi nedeniyle biberiye yağı kullanımının kaygı azaltılmasında etkili olabileceğini düşündürür. Bu çalışmaya ek olarak yapılan bir diğer çalışmada 5 dakika boyunca biberiye yağının koklanması ile gerçekleştirilmiş ve 22 katılımcıdan oluşan bu çalışmada bireylerin tükürük stres hormonu düzeylerinde yaklaşık olarak %23’lük bir azalma görülmüştür.

 

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Biberiye yağı, inhalasyon veya topikal (cilt üzerine) kullanılabilir. Oldukça konsantre olan bu bitkisel yağ kullanılırken dikkatli olunmalı ve tek seferde birkaç damladan fazla kullanılmaması önerilir. Her ne kadar bazı üreticiler esansiyel bitki yağlarının oral alımlarının güvenli olduğunu iddia etse de uzun süreli kullanımlarda nasıl bir yan etki profili gelişebileceğine dair veriler sınırlıdır. Dolayısıyla genel olarak bahsedilmesi gerekirse esansiyel yağların asla yutulmaması önerilir.

Biberiye Yağı Unutkanlık İçin Nasıl Kullanılır?

Yapılan bazı çalışmalar biberiyenin unutkanlık ilişkili bilişsel sağlığını destekleyebileceğini iddia etmektedir. Biberiye yağının değil ancak özünün kullanıldığı bu çalışmalar içme suyuna biberiye ekstraktı eklenmesi ile yapılır. Her ne kadar çalışmalar sonucunda biberiyenin bu özelliğini destekleyici bulgular elde edilmiş olsa da bu çalışmaların henüz başlangıç aşamasında olduğu unutulmamalıdır.

Biberiye Yağı Ne İşe Yarar?

Biberiye yağının işe yaradığı düşünülen çeşitli durumlar mevcuttur. Antioksidan ve antienflamatuar içeriğinin zengin olması nedeniyle bağışıklık sistemi ve kan dolaşımının desteklenmesine yardımcı olabilir. Antioksidan yapıdaki maddeler genel olarak vücutta normal metabolik işlevler sonucu oluşan serbest radikallerin nötralizasyonunda etkilidir. Bu özelliği dışında biberiyenin etkili olabileceği diğer durumlar şu şekildedir:

 • Hazımsızlığın giderilmesi
 • Hafıza ve konsantrasyonun desteklenmesi
 • Nörolojik koruma
 • Maküler dejenerasyona karşı koruyuculuk

Biberiye Yağı Saça İyi Gelir mi?

Biberiye yağının saç sağlığı üzerine etkileri konusunda yapılan ilk çalışmalar kafa derisine uygulanan biberiye yağının erkek tipi saç dökülmesi olan bireylerde minoksidil ile benzer etkisi olduğuna işaret eder. Minoksidil, aslında kan basıncı kontrolü sağlaması için üretilen ancak yan etki olarak kıl gelişimini uyarması nedeniyle saç dökülmesinde de başvurulan bir farmakolojik ajandır.

Biberiye Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağı cilt üzerine uygulandığı takdirde kolayca emilerek kan dolaşımına geçer. Genel olarak esansiyel bitki yağlarının topikal kullanımlarında taşıyıcı başka bir bitki yağı kullanılması önerilir. Biberiye yağı cilt altı dokusunun kan dolaşımını hızlandırıcı etki gösterir. Ancak hasar görmüş cilt dokusu veya göz çevresi gibi hassas bölgelerde kullanımından kaçınılmalıdır.

Biberiye Yağı Kaç Günde İnceltir?

Biberiye yağı ile incelme sağlanması araştırılması devam eden bir konudur. Bu incelmenin ne kadar zamanda olacağı kişiden kişiye değişebilir veya olmayabilir. Biberiye yağı ile yapılan bir hayvan deneyinde biberiye kullanımı sonrasında yüksek yağ içerikli beslenmeye rağmen farelerin kilo almadığı gösterilmiştir.

Biberiye Yağı Yan Etkileri Nelerdir?

Düşük dozlarda kullanılan biberiye yağı genel olarak kullanımı güvenli kabul edilen bir üründür. Ancak yüksek dozlarda uzun süreli kullanımlarda çeşitli önemli yan etkilerin ortaya çıkmasını tetikleyici özellik gösterebilir. Oluşabilecek yan etkilerden bazıları şunlardır:

 • Kusma
 • Kas spazmı
 • Koma
 • Pulmoner ödem (akciğerde sıvı birikimi)

Yüksek doz biberiye kullanımı aynı zamanda düşüklere neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle gebelerin biberiye yağı veya özütü kullanımından kaçınması oldukça önemlidir.

Biberiye Yağı Hangi İlaçlarla Etkileşebilir?

Biberiye yağı aynı zamanda rutin kullanılması gereken çeşitli ilaçlarla etkileşim gösterebilir. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Antikoagülan ilaçlar: Kan sulandırıcı olarak bilinen ilaçlardan asetilsalisilik asit, klopidogrel veya varfarin gibi etken maddelere sahip ajanları kullanan bireylerin biberiye yağı kullanımından kaçınması önerilir.
 • ACE inhibitörleri: Yüksek tansiyon durumunda reçetelendirilen lisinopril, fosinopril, captopril veya enalapril gibi etken maddelere sahip bu ilaçlardan kullanan bireylerin biberiye yağı kullanmaması önerilir.
 • İdrar söktürücüler: İdrar söktürücü olarak bilinen diüretik ilaçlar ile biberiye yağı eş zamanlı olarak kullanılmamalıdır.
 • Lityum: Bipolar bozukluk tedavisinde başvurulan lityum biberiye yağının etkilerine bağlı olarak kan dolaşımında zehirleyici düzeylere yükselebileceği için dikkatli olunmalıdır.

Biberiye eski çağlardan beri sağlık üzerindeki çeşitli olumlu etkileri nedeniyle kullanılan bir üründür. Topikal veya inhalasyon ile kullanılabilecek bu ürün beyin ve göz sağlığı başta olmak üzere oksidatif hasara karşı koruyuculuğu nedeniyle çeşitli kronik hastalıkların seyrinde de olumlu katkılar yapabilir. Ancak bitkisel esansiyel ürünlerin kullanımı öncesi hekimlere danışmak ve düzenli kullanılan ilaçlar ile olası etkileşimleri konusunda bilgi alınması oldukça önemlidir. Biberiye bitkisinin kendisi ve yağı sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı içerisine kolayca eklenebilecek bir üründür. Medical Park bünyesindeki sağlık kuruluşlarında ihtiyacınız olan dengeli ve sağlıklı beslenme programı oluşturulmasına yönelik olarak beslenme ve diyetetik tetkik hizmetleri verilmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

124691

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.