sat─▒r aras─▒

Biotin Nedir? Ne ─░┼či Yarar?

H vitamini veya B7 vitamini olarak da bilinen Biotin B grubu vitaminler içerisinde yer alan, sa─čl─▒─ča pek çok faydas─▒ olan vitaminlerden bir tanesidir. Vitaminler sa─čl─▒kl─▒ bir ya┼čam döngüsü için gerekli olan mikro besin ö─čeleridir. Kendi aralar─▒nda suda çözünen veya ya─čda çözünen vitaminler olarak s─▒n─▒fland─▒r─▒l─▒r. C vitamini ve B grubu vitaminleri suda çözünen vitaminler aras─▒nda yer al─▒r. Bu vitaminlerin en önemli ortak özellikleri vücut taraf─▒ndan sentezlenmemeleridir. Suda çözünen vitaminlerden bir tanesi olan Biotin de vücut taraf─▒ndan sentezlenemez. Bu nedenle vücudun biotin ihtiyac─▒n─▒n d─▒┼čar─▒dan kar┼č─▒lanmas─▒ gerekir. Biotin nedir? Biotin ne i┼če yarar? Faydalar─▒ nelerdir? sorular─▒n─▒n cevaplar─▒n─▒ yaz─▒n─▒n devam─▒nda bulabilirsiniz.

Biotin Nedir?

Biotin B kompleks vitaminleri aras─▒nda yer alan ve özellikle cilt sa─čl─▒─č─▒na olan faydalar─▒ ile bilinen bir vitamin çe┼čididir. Biotin s─▒cakl─▒─ča ve asidik ortama dayan─▒kl─▒ olmakla birlikte ultraviyole ─▒┼č─▒nlar─▒ndan veya oksijenden kolay etkilenebilir. Di─čer suda çözünen vitaminler gibi biotin de vücutta sentezlenemez ve depolanamaz, fazlas─▒ ter ve idrar yoluyla vücuttan at─▒l─▒r. Bununla birlikte ba─č─▒rsaklarda bulunan baz─▒ yararl─▒ bakterileri bir miktar biotin sentezi yapabilir. 

Biotini de içerisinde bulunduran B grubu vitaminlerin en önemli özelli─či besinlerden al─▒nan karbonhidratlar─▒n glukoza dönü┼čtürülmesine yard─▒mc─▒ olmas─▒d─▒r. Bir ba┼čka ifadeyle Biotin vücuttaki normal enerji olu┼čum metabolizmas─▒na katk─▒da bulunur. B7 vitamininin bir di─čer önemli özelli─či de karbonhidrat, ya─č ve proteinleri parçalayan enzimlerin yap─▒s─▒nda kofaktör (enzimlerin çal─▒┼čmas─▒na yard─▒mc─▒ molekül) olarak görev almas─▒d─▒r.

Biotin Ne ─░┼če Yarar?

Biotin Ne ─░┼če Yarar?

Biotin ba┼čta enerji olu┼čum metabolizmas─▒nda olmak üzere vücutta pek çok metabolik faaliyette rol al─▒r. Bütün doku ve organlarda biotin bulunmakla birlikte vücutta en çok bulundu─ču organlar böbrekler ve karaci─čerdir. Ayr─▒ca biotin saç ve cilt sa─čl─▒─č─▒na olan faydalar─▒ ile de bilinen bir vitamindir. Bu nedenle piyasada bulunan pek çok kozmetik ürününün biotin içerdi─či görülebilir. Ba┼čl─▒ca Biotin faydalar─▒ a┼ča─č─▒daki gibi s─▒ralanabilir:

 • Biotin normal saç─▒n korunmas─▒na katk─▒da bulunur. Günümüzde biotin eksikli─či bulunmayan ki┼čilerde saç─▒n sa─čl─▒kl─▒ bir biçimde uzamas─▒nda d─▒┼čar─▒dan takviye olarak biotin al─▒nmas─▒n─▒n etkinli─či konusunda yeterli kan─▒t bulunmamakla birlikte baz─▒ çal─▒┼čmalar B7 vitamini eksikli─či bulunanlarda d─▒┼čar─▒dan vitamin takviyesi olarak biotin al─▒m─▒n─▒n saç uzamas─▒n─▒ h─▒zland─▒rabilece─čini göstermektedir.
 • Biotinin bir di─čer faydas─▒ da t─▒rnaklar üzerindedir. Ara┼čt─▒rmalar biotin eksikli─či bulunanlarda takviye olarak biotin al─▒nmas─▒n─▒n t─▒rnaklar─▒n sa─čl─▒kl─▒ bir biçimde uzamas─▒na yard─▒mc─▒ oldu─čunu göstermektedir. Yap─▒lan ara┼čt─▒rmalara göre ince, zay─▒f ve k─▒r─▒lgan t─▒rnaklara sahip ki┼čilerin biotin bak─▒m─▒ndan zengin g─▒dalarla beslenmesi veya biotin takviyesi kullanmas─▒ t─▒rnaklar─▒ güçlendirmeye yard─▒mc─▒ olabilir. Ancak t─▒rnaklar─▒ güçlendirmek için ne kadar süre ve hangi dozlarda biotin kullan─▒lmas─▒ gerekti─či hakk─▒nda daha fazla bilimsel çal─▒┼čmaya ihtiyaç vard─▒r.
 • Saç ve t─▒rnak sa─čl─▒─č─▒ için oldu─ču gibi cilt sa─čl─▒─č─▒ için de biotin önemlidir. Biotin normal cildin korunmas─▒na katk─▒da bulunur. Bebeklerde biotin eksikli─čine nadir rastlanmakla birlikte alopesi yani saç kayb─▒ olan bebekler üzerinde yap─▒lan ara┼čt─▒rmalara göre biotin eksikli─či alopesi veya dermatit gibi cilt problemlerine neden olabilir.
 • Biotin vücuttaki karbonhidrat, protein ve ya─č gibi normal makro besin ö─čeleri metabolizmas─▒na katk─▒da bulunur. Bu özelli─či sayesinde biotin normal enerji olu┼čum metabolizmas─▒na katk─▒da bulunur.
 • Biotin, gebelik döneminde de ihtiyaç duyulan önemli vitaminlerden bir tanesidir. Ara┼čt─▒rmalar biotinin gebelik döneminde fetus geli┼čimini destekledi─čini göstermektedir.

Biotin ─░çeren Besinler Nelerdir?

Do─čada bulunan pek çok bitki biotin bak─▒m─▒ndan zengindir. Bu nedenle sa─čl─▒kl─▒ ve düzenli beslenme ile vücudun ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒lamak mümkündür. Peki biotin içeren besinler nelerdir? Biotin bak─▒m─▒ndan zengin besinler ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • Yumurta özellikle sar─▒s─▒,
 • Patates,
 • Nohut, fasulye gibi kuru baklagiller,
 • Peynir, yo─čurt gibi süt ve süt ürünleri,
 • Özellikle roka, maydanoz gibi ye┼čillikler,
 • Badem,
 • Karnabahar,
 • K─▒rm─▒z─▒ ve beyaz et

Yukar─▒da say─▒lanlar─▒n yan─▒ s─▒ra yer f─▒st─▒─č─▒, f─▒nd─▒k ezmesi gibi yiyeceklerde biotin bak─▒m─▒ndan zengindir.

─░nsan Vücudunun Günlük Biotin ─░htiyac─▒ Ne Kadar?

Biotin yani B7 vitamini do─čadaki pek çok besin maddesinde bulundu─čundan ara┼čt─▒rmalara göre sa─čl─▒kl─▒ ve dengeli bir beslenme ile günlük 35-70 mikrogram al─▒nabilece─či söylenebilir. Bu nedenle biotin eksikli─čine nadir rastlansa da baz─▒ insanlarda vücutta biotin metabolizmas─▒n─▒ etkileyen herhangi bir sa─čl─▒k sorununun bulunmas─▒ ve/veya biotin bak─▒m─▒ndan yetersiz beslenme gibi nedenlerle biotin eksikli─či görülebilir. Ayr─▒ca hamile veya emziren kad─▒nlarda da biotin gereksinimi artabilir. Bunlar gibi durumlarda doktor kontrolünde d─▒┼čar─▒dan g─▒da takviyesi yoluyla biotin al─▒nmas─▒ gerekebilir.

Peki günlük biotin ihtiyac─▒ ne kadard─▒r? Biotin eksikli─či nadir rastlanan bir durum oldu─ču için günlük biotin ihtiyac─▒n─▒n kaç miligram oldu─čunun belirlenmesi zor olabilir. Bu nedenle biotin için yeterli al─▒m miktar─▒ (RDA) belirlenir. Biotin için günlük 30 mikrogram yeti┼čkinler içinu yeterli al─▒m miktar─▒ olarak kabul edilmekle birlikte emzirme döneminde biotin ihtiyac─▒ artt─▒─č─▒ için bu dönemde emziren kad─▒nlara günlük 35 mikrogram biotin almalar─▒ önerilir.

Biotin Nedir

Biotin Eksikli─či Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Biotin eksikli─či nadir rastlanan bir durum olmakla birlikte baz─▒ durumlarda biotin sentezi olumsuz etkilenebilir. Baz─▒ metabolizma rahats─▒zl─▒klar─▒, dengesiz ve yetersiz beslenme al─▒┼čkanl─▒─č─▒, ba─č─▒rsaklardaki zararl─▒ bakterilerin faydal─▒ bakterilerden fazla olmas─▒ ile karakterize olan ba─č─▒rsak mikrobiyota dengesizlikleri gibi sebepler biotin eksikli─čine neden olabilir. Bunlara ek olarak özellikle çi─č yumurtada bulunan avidin isimli bir madde biotin emilimi üzerinde rol oynayabilir. Bir ba┼čka ifadeyle çi─č yumurta tüketimi biotin eksikli─čine neden olabilir. Ancak pi┼čmi┼č yumurta için bu durum geçerli de─čildir. Biotin eksikli─či durumunda ba┼čta saç, cilt ve t─▒rnak sa─čl─▒─č─▒ olmak üzere çe┼čitli sa─čl─▒k problemleri görülebilir. Peki biotin eksikli─či belirtileri nelerdir? Biotin eksikli─či durumunda görülen ba┼čl─▒ca belirtiler ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • Ciltte kuruluk ve k─▒zar─▒kl─▒k gibi problemler,
 • A─č─▒z ve burun çevresi ba┼čta olmak üzere ciltte pullu döküntüler,
 • T─▒rnaklarda güçsüzlük ve kolay k─▒r─▒lma,
 • Dudaklarda kuruma ve çatlama,
 • Saçlar─▒n normalde oldu─čundan kolay k─▒r─▒lmas─▒ ve zor uzamas─▒,
 • Saç dökülmesi,
 • Aç─▒klanamayan yorgunluk ve bitkinlik,
 • ─░┼čtah azalmas─▒na ba─čl─▒ olarak istemsiz kilo kayb─▒,
 • Uyku problemleri,
 • Eller ve ayaklar ba┼čta olmak üzere vücudun çe┼čitli bölgelerinde yanma veya kar─▒ncalanma
 • Kusma, kab─▒zl─▒k, ishal gibi mide ve ba─č─▒rsak sistemi sorunlar─▒

Yukar─▒da say─▒lan belirtiler B7 vitamini eksikli─či bulunan ki┼čilerde yayg─▒n rastlanan semptomlard─▒r. Biotinin fazlas─▒ vücuttan idrar ve ter yoluyla at─▒l─▒r, bu nedenle ara┼čt─▒rmalara göre yüksek dozda biotin al─▒m─▒n─▒n toksik olmamakla birlikte bu konuda yeterli çal─▒┼čma yoktur. Bu nedenle biotin eksikli─činden ┼čüphelenilen durumlarda alan─▒nda uzman bir doktordan randevu almak ve gerekli kontrolleri yapt─▒rmak önemlidir.

Medical Park Hastanelerinde vitamin ve mineral eksikliklerin tan─▒ ve tedavisi alan─▒nda uzman hekimler taraf─▒ndan yap─▒lmaktad─▒r. Siz de sa─čl─▒─č─▒n─▒z için düzenli kontrollerinizi yapt─▒rmay─▒ ihmal etmeyin.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

121199

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.