Birlikte Mümkün

MEDİCAL PARK KURUMSAL
1857

'Birlikte Mümkün' projesi ile kanser hastaları, yakınları ve onkoloji alanında çalışan sağlık personeline psikolojik destek veriyoruz. Tıbbi tedaviye eklenecek bireysel görüşmeler, seminer ve grup çalışmaları süreci daha etkin hale getiriyoruz.

Kanser tanısı konduğu andan itibaren yaşanan şok ve reddetmeyle başlayan; süreç boyunca farklı şekillerde ve şiddette ortaya çıkan psikolojik sorunlar, tedaviyi olumsuz etkileyebiliyor. Üstelik sadece hastalar değil, hasta yakınları da benzer sıkıntıları yaşıyor. Yani hastanın sosyal çevresinin de psikolojik olarak desteklenmesi sürece olumlu katkı sağlıyor.

Türkiye'nin ilk onkoloji hastanesini kuran Medical Park Hastaneler Grubu olarak, bu bakış açısından yola çıkarak 'Birlikte Mümkün' adlı sosyal destek projesini hayata geçirdik. Psiko-Onkoloji Derneği'yle yaptığımız işbirliği kapsamında kanser hastaları ve hasta yakınlarına yönelik psiko-sosyal destek çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi, Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi ve Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde hastalar ve sağlık personeline bireysel görüşmeler; yakınlarına ise seminer ve grup çalışmaları aracılığıyla destek sunacağız.

Mücadele Komisyonu kuruluyor
Proje kapsamında hasta ve yakınlarına yönelik olarak yürütülecek çalışmalar sonucunda tespit edilecek psikolojik sorunlar, psikolojik profillemeler yapılarak takip edilecek. Kanser hastalarının psikolojik tedavileriyse hastanedeki onkoloji bölümünde görev yapan uzman hekimlerle koordineli biçimde yürütülecek. Ayrıca Medical Park Hastaneler Grubu bünyesinde kurulan 'Kanser ile Psiko-sosyal Mücadele Komisyonu'yla hasta ve yakınlarına verilecek psikolojik destekler, grup bünyesinde yer alan tüm hastaneler genelinde etkin hale getirilecek.

İhtiyacı gözlemliyoruz
MLP Care Hekimlik Hizmetleri Direktörü Dr. Şerif Köksal, "Yılda 52 binden fazla kanser hastasının tedavi süreçlerinin içinde yer alıyoruz. Onkoloji alanındaki vaka birikimimiz nedeniyle hem hastalarımızın hem de sosyal çevrelerinin tedavi süreçleri boyunca psikolojik destek ihtiyacını net olarak gözlemliyoruz. Bu ihtiyaca cevap vermek üzere bir sosyal sorumluluk projesi hazırladık. Kanser tedavileri, hastalar üzerinde yıpratıcı etkiler oluşturabiliyor. Ancak bu etkileri asgariye indirmek ve hatta bazen yok etmek, tersine çevirmek, tüm aktörlerin uyumlu birlikteliği ile süreçleri farklı yaşamak, yaşatmak mümkün. Birlikte Mümkün projesi ile onkoloji ve psikolojinin, kanser tedavisinde ayrılmaz bir bütünün parçaları olduğuna dikkat çekmek istediğimiz kadar, psikolojik desteğin sadece hastalar için değil; hasta yakınları hatta tedavi boyunca hastaların yanında olan sağlık personelinin de ihtiyacı olduğunu anlatmak istedik" diye konuşuyor.