satır arası

Yanak estetiği olarak da tanımlanabilen bişektomi, yüz hatlarına daha keskin bir görünüm kazandırmak için yanak yağlarının alınmasıyla yapılan bir estetik operasyon türüdür. Hollywood yanağı ve bişektomi iç içe geçmiş terimler olarak zaman zaman birbirinin yerine kullanılabilen ifadelerdir. Bişektomi operasyonu hollywood yanak estetiği ameliyatlarının bir parçası olarak kabul edilebilir. Hollywood yanağında yüzün hatlarını oluşturan diğer yapılara da müdahale edilir ve bişektomiye nazaran daha yüksek düzeyde bir değişiklik sağlanması amaçlanır.

Gençlik üçgeni olarak da anılan, elmacık kemikleri ile çene arasında ters üçgen görünümüne sahip yüz şekli elde edilmesi amaçlanan bişektomi operasyonu sayesinde yüz hatlarındaki orantısız görünüm giderilir. Altın oranı yakalama amacıyla gerçekleştirilen bişektomi ameliyatı ile yüz hatları keskinleştirilir. Tıpkı yüz germe operasyonlarında olduğu gibi kişinin yüzü daha estetik, çekici ve genç bir görünüme kavuşur.

V tipi yüz elde etmek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan bişektomi, sıklıkla kare ve U tipine sahip kişiler tarafından tercih edilir. Halk arasında yanak inceltme ameliyatı olarak da bilinen bişektomi ameliyatında, yanaklardaki bukkal yağ dokusu estetik cerrahi yöntemleri ile inceltilir. Yanağın içinden yaklaşık 1 cm boyutunda kesi açılarak yapılan işlem, yaklaşık yarım saat kadar sürer ve müdahale yanağın iç tarafından yapıldığı için cilt yüzeyinde kesi izi kalmaz.

Bişektomi nedir?

İdeal bir yüz görünümüne kavuşmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu estetik operasyonlardan biri olan bişektomi, yüz hatlarının orantılı bir hâle getirilmesi için uygulanır. Bazı durumlarda kişi, ideal kiloda olsa bile mevcut yüz yapısındaki yağ oranı nedeniyle kilolu görünebilir. Yanakların orta bölgesinde yer alan yağ dokusu bukkal yağ dokusu olarak isimlendirilir. Yüz kaslarının arasında yer alan bu yağ dokusu anatomik olarak elmacık kemiklerinin alt bölgesinde bulunur ve bebeklerde emme fonksiyonlarına katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu yağ dokunun boyutu yüzün boyutunu etkileyen faktörlerin başında gelir. Yaşlanmayla birlikte bukkal yağ dokusu genellikle azalma eğilimindedir.

Bukkal yağ dokusu yüz estetiğini oluşturan önemli unsurlarından biridir. Bu dokunun büyümesi sonrasında kişilerde yüz hatlarının yuvarlaklaşması, yanakların sarkması ya da bebek yüzü görünümünün oluşması gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Yanaklarda yer alan yağ dokusunun çıkarılması diğer bir ifadeyle “parsiyel bukkal lipektomi” yüz hatları ve estetiği için önemli bir cerrahi girişim olarak kabul edilir. Bukkal yağ dokusu olarak tanımlanan doku, yapısal ya da yaşın ilerlemesine bağlı olarak fazla olabilir. Tombul yanak olarak da tabir edilen görünüme yol açan yanak içindeki yağ yastıkları, kişinin olduğundan daha yaşlı ya da kilolu görünmesine neden olabilir.

Üçgen formda, keskin bir yüz görünümüne sahip olmak isteyenler tarafından sıklıkla başvurulan bişektomi ile yanağın iç tarafında açılan yaklaşık 1 cm'lik kesiden alınan yağ dokusu sayesinde yüz hatları inceltilebilir. Cilt yüzeyinde herhangi bir ameliyat izi kalmasına yol açmayan operasyon sayesinde yanak bölgesinde bulunan asimetrik görünüm de giderilir. Kişinin yüz hatlarının keskinleşmesi, elmacık ve çene kemiğinin belirgin hâle gelmesini sağlanır.

Anatomik olarak alt yüz hattı 4 temel yapı tarafından oluşturulur:

 • Bukkal yağ dokusu
 • Masseter kası
 • Alt çene kemiği
 • Deri altı yağ dokusu

Bu yapılar arasındaki altın oran baz alınarak yapılan ve gençlik üçgeni olarak da anılan operasyon sayesinde kişi, daha güzel ve genç görünüme sahip olur. V tipi yüze sahip olmak için yapılan bişektomi operasyonuyla yüz, daha orantılı bir görünüme kavuşur.

Bukkal yağ dokusunun çıkarılma işlemi tek başına uygulanabileceği gibi diğer birçok plastik cerrahi işlem ile eş zamanlı olarak da gerçekleştirilebilir:

 • Yüz Kaldırma (Facelift)

Yüz kaldırma (facelift) olarak isimlendirilen yüz ve boyun bölgesindeki yaşlanma belirtilerinin giderildiği estetik cerrahi girişimler sırasında da bukkal yağ dokusunun çıkarılması gerçekleştirilebilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudunuzdaki cilt ve diğer yapıların elastikiyetini kaybetmesi beklenen bir durumdur. Yüz kaldırma işlemi ile birlikte bu bölgenin dokularının daha gergin bir görünüm kazanması sağlanabilir. Bu estetik operasyon, aşırı cilt dokusunun alınmasını, kırışıklıkların düzeltilmesini ve yüz dokusunun gerdirilmesini kapsayabilir.

 • Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetik operasyonları, plastik cerrahi uygulamaları içerisinde en sık gerçekleştirilen ameliyatların başında gelir. İnsanlar estetik kaygı ya da travma ve doğum defekti gibi nedenlerle burundan nefes almada zorlandıklarının tespit edilmesi halinde hekimler tarafından önerilen rinoplasti uygulamalarından fayda görebilirler. Burun estetiği, burun yapısının boyutunun ve eğiminin değiştirilmesinde, burun köprüsünün düzleştirilmesinde, burun ucunun yeniden şekillendirilmesinde ve burun deliği boyutlarının daraltılmasında yapılan cerrahi müdahaleleri ifade edebilir.

 • Dudak İmplantları

Dudak implantları, kozmetik bir işlem kabul edilir ve dudakların dolgunluğunun sağlanması amacıyla kullanılır. Plastik implantlar yardımıyla kalıcı olarak dudakların desteklenmesi sağlanır. Silikon ve genişletilmiş politetrafloroetilen, implant maddelerinin iki tipini oluşturur. Bu işlem göreceli olarak simetrik dudağa sahip, implant sonrası gerginliğin oluşturulmasına yetecek kadar dudak derisi olan ve mevcut kozmetik problemini ve işlem sonrası sonuçlarının farkında olan kişiler için uygulanması önerilir.

 • Bot0ks Enjeksiyonları

Bot0ks, clostridium tipi bakterilerin ürettiği genellikle botulinum toksin A içeren ve kasların geçici olarak paralize (felç) olmasına neden olan enjeksiyonlardır. Kasların felç olması ile meydana getirdiği kırışıklıkların da giderilmesi sağlanabilir. Kozmetik olarak kaşların ortasındaki glabella olarak isimlendirilen bölgeye ve göz çevresine uygulanan bot0ks enjeksiyonları, aşırı aktif mesane, alt ekstremite spastisitesi, kronik migren ve aşırı terleme gibi rahatsızlıklarda da fayda sağlayabilen uygulamalardır.

Bot0ks uygulandığı bölgede geçici olarak sinir hücrelerinden çıkan sinyallerin engellenmesini sağlar dolayısıyla bu durum sonucunda bu bölgedeki kasların kasılmasının da önüne geçilmiş olur. Böylelikle göz çevresi ve alın bölgesindeki kırışık cilt görünümünde iyileşme sağlanabilir.

Bişektomi kimler için uygundur?

Bişektomi her yaştan ve cinsiyetten kişiye uygulanabilse de operasyon için uygun görülen alt yaş sınırı 25 olarak kabul edilir. Bu dönemden önce yanak şekli ve yüz hatları değişim gösterebilir, ancak 25 yaşın doldurulmasıyla birlikte kişinin yüz hatları oturur ve bu yaştan sonra belirgin bir değişim olmaz. Bişektomi ameliyatı ya da farklı bir deyişle yanak estetiği, yanaklarında yağ miktarı fazla olan, yüz hatları belirgin olmayan, yanakları tombul görünümde olan, yüzünden dolayı kilolu görünen, kalın yüz hatlarına sahip kişilere uygulanabilir. Yüz hatlarına ve vücut yapısına uygun olmayan yanak tiplerine sahip olan kişiler de bişektomi operasyonuyla estetik, keskin ve üçgen görünüme sahip olabilir. Altın oran hedeflenerek yapılan bişektomi ile yüz hatları, daha keskin ve belirgin hâle getirilir. Kadınlar gibi erkeklere de uygulanabilen bişektomi, erkeklerdeki yağ dokusunun kadınlara oranla az olmasından dolayı daha az bukkal yağ dokusu çıkarılarak yapılır.

Çeşitli faktörler kişinin bişektomi cerrahisi için uygun bir aday olduğuna işaret ediyor olabilir:

 • Fiziksel olarak sağlıklı olmak
 • Sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmak
 • Yuvarlak ve dolgun bir surat yapısı
 • Operasyon sonrası yanak görünümü hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmak
 • Tütün kullanmamamak

Bişektomi cerrahisi herkes için uygun olmayabilir. Çeşitli durumlarda kişilere bu girişimin yapılması önerilmez. Bu durumların başında yüz hatlarının doğal olarak ince olduğu kişiler gelir. Bu kişilerde bişektomi operasyonu ile yanak bölgesinin inceltilmesi halinde yaşlanmayla birlikte bu kişilerde yanakların çökmesi meydana gelebilir. Yaşlı kişilerde de bişektomi operasyonlarının yüz estetiği kapsamında uygulanması önerilmez. Kişiler hali hazırda yaşlanmayla birlikte yanak yağ dokusunu kaybedeceği için bişektomi bu kişilerde zamanla gıdı çıkması gibi diğer yaşlanma belirtilerinin belirginleşmesine neden olabilir.

Bişektomi nasıl yapılır?

Yanakların inceltilmesiyle elmacık kemikleri ve çenenin ön plana çıkarılması amaçlanan bişektomi sayesinde kişi ters üçgen görünümünde, keskin yüz hatlarına kavuşur. Yapısal ya da yaşlanmaya bağlı olarak dolgun yanaklara sahip olan kişilerin yanı sıra yanaklarında orantısızlık olanların ve kilo vermesine rağmen bir türlü ideal görünüme kavuşamayanların da sıklıkla tercih ettiği bişektomi ameliyatıyla yanakların iç tarafında bulunan bukkal yağ dokusunun bir kısmı çıkarılabilir.

Kişinin yüz hatlarının estetik bir görünüme kavuşması için uygulanan yanak estetiği operasyonu öncesinde kişi, muayene olmalı ve aklında kalan tüm soruların cevaplarını hekimden almalıdır. Ayrıca operasyon öncesinde ve sonrasında nasıl bir yol izleneceğini öğrenilmelidir. Fizik muayene esnasında hekim hastanın ağzını açmasını ve kapatmasını isteyerek bu sırada yanağın incelenmesini gerçekleştirir.

Muayene sırasında nasıl bir görünüm elde edilmek istendiğinin açık bir şekilde ifade edilmesi son derece önemlidir. Ayrıca kullanılan ilaçlar hakkında da hekime bilgi verilmeli ve operasyondan önce ve sonra kan sulandırıcı ilaçların kullanımı hekim kontrolünde bırakılmalıdır.

Operasyon öncesinde kişinin aç olması önemlidir. Kan tahlillerinin operasyon için uygunluğu kontrol edildikten sonra kişi, operasyona alınır. Bişektomi ameliyatında genellikle lokal anestezi kullanılır ancak bişektomi operasyonu ile eş zamanlı olarak farklı plastik cerrahi ameliyatlar da olacaksanız hekiminiz tarafından genel anestezi yöntemine de başvurulabilir. Lokal anestezi altında, yanağın iç kısmına yaklaşık 1 cm boyutunda kesi açılır.

Yanak içi yağ dokusuna ulaşılır ve ardından bu dokunun önceden belirlenen kısmı yanak dokusundan çıkarılır. Ardından aynı işlem diğer yanağa da uygulanır. Bu noktada her iki yanağın da simetrik görünüme sokulması son derece önemlidir. Ayrıca elmacık kemiklerinin keskin görünüme kavuşması için alınan yağ dokusunun bir kısmı ya da bazı dolgu maddeleri bu bölgeye eklenebilir.

Bukkal yağ dokusuna ağız içinden ya da yüz üzerinden ulaşılabilir. Yüzden ulaşarak müdahale edilmesi genellikle yüz kaldırma prosedürleri sırasında gerçekleştirilir. Şuan için kabul edilen güvenli işlem yolu ağız içinden (intraoral) ulaşım olarak bilinmektedir. Cerrahi sonrasında kesi yapılmış bölgeler çözünebilir sütur malzemeleri ile dikilerek kapatılır.

Bişektomi ameliyatı öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Bişektomi gibi estetik cerrahi kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar öncesinde hastalar operasyon sonrasına dair beklenti ve hedeflerini hekimlerine açık bir şekilde ifade etmelidir. Herhangi bir kronik hastalıkları olup olmadığını ve halihazırda kullandıkları ilaç ya da gıda takviye ürünleri bulunup bulunmadığını belirtmeleri önem arz eder. Alerjiler, daha önce geçirilmiş cerrahiler, alkol ya da tütün kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar konusunda da hekimlerin bilgilendirilmesi gerekir.

Bu bilgiler sayesinde hekimler olası risklerin ve iyileşme döneminin nasıl olabileceğine dair bir ön fikir oluşturabilir ve böylelikle kişiye en uygun cerrahi girişimin hangisi olduğuna karar verebilir. Düzenli kullandığınız ilaçları hekimler tarafından söylenmediği sürece kişisel kararlar doğrultusunda kesmemeniz gerekir. Hekimler tarafından cerrahi ve bazı tetkiklerin öncesinde kullandığınız ilaçların kesilmesi istenilebilir. Plastik cerrahlar aynı zamanda fizik muayene sırasında yüzünüzü inceler ve operasyonun planlaması için fotoğraf çekimini gerçekleştirir.

Bişektomi ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Bişektomi ameliyatından sonra kişinin hastanede kalması gerekmez. Kısa bir istirahatten sonra hasta taburcu edilir ve günlük hayata dönüş süreci başlar. Operasyona bağlı olarak ağız içindeki kesinin enfekte olmaması için hekim, antibiyotik kullanılmasını önerebilir. Ayrıca hekim, iyileşme sürecinin hızlı olması için ağız temizliğine de dikkat edilmesi gerektiği konusunda hastayı bilgilendirir. Düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve gargara yapılması olası enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olurken iyi bir ağız bakımı, iyileşme sürecini de hızlandıran etkenler arasındadır.

Bukkal yağ dokusunun alınmasından sonra hekimlerin bilgisi ve önerisi dahilinde yapılan çeşitli uygulamalar sayesinde iyileşme dönemine katkı sağlanabilir:

 • Post op (ameliyat sonrası) dönemde basınçlı bandaj uygulamalarına en az 120 dakika boyunca devam etmek
 • Post op 72 saat boyunca yaklaşık olarak 4 saatte bir ve 15 dakika süre ile olmak üzere soğuk uygulama yapmak
 • Post op ilk 5 gün- 1 hafta boyunca ağır egzersizler ve çeşitli fiziksel aktiviteleri yapmaktan sakınma

Bu uygulamalara ek olarak operasyon sonrasında hekimin önerdiği süre boyunca yumuşak ve sıvı gıdalarla beslenilmesi, çiğnenmesi gereken sert gıda türlerinden uzak durulması önemlidir.

Bişektomi operasyonundan sonra kesi bölgesi, yaklaşık bir hafta sonra iyileşse de yüzde ve özellikle yanak bölgesinde iki ila üç hafta boyunca ödem ve şişlik olması normaldir. Yara izi oluşması, cerrahi müdahalenin ağız içinden yapıldığı bişektomi ameliyatlarında söz konusu değildir. Hekimin önerdiği ölçüde yapılan soğuk uygulamalar, şişliklerin düşük seviyede kalmasına yardımcıdır.

Bu süre boyunca alkol ve sigara tüketilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar da kanama riski doğurduğundan kullanılmamalıdır. Bitki çaylarının operasyon sonrası etkileri, kesin olarak bilinmediğinden tüketilmemesi önerilir. İyileşme süresi boyunca hekimin önerilerine dikkat edilmesinin iyileşme sürecini hızlandıracağı unutulmamalıdır. Bişektomi ameliyatıyla yanak içindeki yağ dokusu çıkarıldığından yapılan işlem kalıcıdır. Kişinin kilo alması durumunda da yanak bölgesine eskisi kadar fazla yağ dokusu birikmez, dolayısıyla üçgen yüz görünümü kaybolmaz.

Bişektominin avantajları nelerdir?

Diğer operasyon türlerine göre bişektomi faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • İşlem süresi kısadır ve hastanede yatış gerektirmez.
 • Lokal anestezi altında yapıldığından operasyon sonrası mide bulantısı gibi anesteziye bağlı semptomlar görülmez.
 • Yuvarlak ve tombul yüz hatlarına sahip olan kişilerin rejim, diyet ve sporla elde edemediği yüz hatları kısa sürede elde edilir.
 • Dolgu ve protez uygulaması bulunmadığından daha etkili ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.
 • Yanak içinde bulunan yağ dokusu çıkarıldığından kilo alınması, yüz hatlarının eski hâline dönmesine yol açmaz.
 • Operasyon sonrası iyileşme süreci hızlıdır. Cilt yüzeyinde kesi olmadığından estetik açıdan bir problem yaratmaz.

Bişektominin dezavantajları nelerdir?

Bişektomi cerrahisi genel olarak güvenli kabul edilen bir cerrahi işlemdir. Ancak her operasyonda olduğu gibi bişektomide de kanama ve enfeksiyon riski bulunur. Nadiren de olsa çıkarılan yağ miktarındaki farklılığa bağlı olarak yanaklar arasında asimetrik görünüm oluşabilir. Bişektomi operasyonunun diğer dezavantajları ve oluşabilecek olası komplikasyonları aşağıda sıralanmıştır:

 • Aşırı kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye karşı vücudun tepki vermesi
 • Hematom
 • Ağız açıklığının kısıtlanması
 • Deri altı su toplanması
 • Tükrük bezi hasarı
 • Fasiyal sinir hasarı

Bişektomi ameliyatı fiyatları

Elmacık kemiğinin altındaki yağ dokusunun çıkarılarak yüzün estetik hatlarının yeniden oluşturulmasının hedeflendiği bişektomi operasyonu oldukça popüler bir konudur. Bişektomi operasyonunda oluşabilecek yukarıda belirtilen ve meydana gelebilecek diğer komplikasyonların önlenebilmesi için estetik operasyonların uzman eller tarafından ve uygun hijyen ortamlarında yapılması son derece önemlidir. Uzmanın deneyimi, kullanılacak malzeme bişektomi fiyatına etki etmektedir. Bişektomi fiyatına etki eden parametrelerden en önemlisi de hangi operasyonun tercih edileceğidir. 

Eğer siz de bişektomi yaptırmayı düşünüyorsanız operasyon sırasında oluşabilecek olası komplikasyonların giderilebilmesi için uygun ortamın sağlandığından emin olun. Plastik cerrahi birimi bulunan Medical Park hastanelerinden randevu alıp, bişektomi operasyonuna dair tüm sorularınız hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Sağlıklı günler dileriz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

102571

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.