Bu Ritme Kulak Verin

Kardiyoloji
1880

Sağlıklı bir kalp dakikada 60 ila 100 kez atarak tüm vücuda yaklaşık beş litre kan pompalıyor. Her bir kalp atımı kalbin sağ üst köşesinde yer alan doğal uyarı merkezinden yayılan elektrik dalgası ile tetikleniyor. Bu ritim düzenindeki ufak bir aksama ise aritmiye, yani ritim düzensizliğine neden oluyor. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Akkaya, kalbinizin ritmini dikkatle dinlemeniz için şu bilgileri veriyor:

Kalp ritmi düzensizliğinde kalp olması gerekenden hızlı veya yavaş çalışabileceği gibi, hızı normal olmakla beraber atımı düzensiz olabilir. Kalp kasını yoran, kasın işlevini bozan, kalbi zayıflatan bu rahatsızlığa genel olarak koroner kalp hastalığı, patolojik kalp kapakları veya kalp yetersizliği sebep olur. Hipertansiyon ve doğumsal anomaliler de ritim düzensizliklerine neden olan diğer sebepler.

KALP YETERSİZLİĞİNİN TEDAVİSİ MÜMKÜN!

Ritim bozukluklarının büyük kısmı günümüzde başarılı şekilde tedavi edilebiliyor. Bazı ritim problemleri ilaç tedavisi ile düzelebilirken, bazılarının tedavisinde ise yakma/dondurma olarak da bilinen "ablasyon" işlemi uygulanıyor. Ablasyon işleminde kateter denilen uzun ince aletler yardımıyla kasık yolundan kalbin içine ilerleniyor ve çarpıntı yapan odak bulunuyor. Bu odağa yine kateter yardımıyla radyo frekans enerjisi veriliyor ve doku 60-70°C'lere kadar ısıtılarak tahrip ediliyor. Böylece rahatsızlığa neden olan sorumlu odak ortadan kaldırılıyor.

İŞLEMDEN BİN GÜN SONRA NORMAL YAŞAMA DÖNÜLÜYOR!

Ablasyon yöntemi ile ritm bozuklarının %95 düzeyinde başarı sağlandığını ekleyen Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Akkaya "Bu yöntem hastanın hastanede sadece 1 gece yatışını gerektirir. Ablasyon ile ritim bozukluğunun hastaların önemli bir kısmında bozulmuş olan kalp düzeni düzelir. " dedi.

KİMLER RİTİM BOZUKLUĞU YAŞIYOR OLABİLİR?

• Nabzı çok hızlı veya çok yavaş olan hastalar

• Nabız düzensizliği olan hastalar

• Çarpıntı hissedilmesi

• Nefes darlığı olması

• Göz kararması ve baş dönmesi olması

• Bayılma veya bayılacak gibi hissetme