satır arası

%30 veya bundan daha düşük nem seviyeleri, kuru cilt ve burun kanamaları gibi bir dizi probleme yol açabilir. Soğuk ve grip mevsimi geldiğinde de, kuru hava solunum sorunlarını ilerletir.

Kuru havanın olumsuz etkilerini önlemek için piyasada bulabileceğiniz, buhar makinesi ve soğuk buhar makinesi gibi birkaç tür nemlendirici vardır. Bunlar havaya nem katarak soğuk algınlığını ve tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olur.  Makineler arasında, havaya nem verme biçimi açısından farklılıklar bulunur.

Buhar makinelerini mağazalardan, eczaneden veya internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Buhar makinesi nedir?

Nem kazandırmayı amaçlayan bir tedavinin temeli olan buhar makinesi, vücudun çeşitli yerlerinde tahrişe neden olabilecek kuruluğun önüne geçer. Buhar makineleri özellikle cilt, burun, boğaz ve dudak kuruluğunun tedavisinde etkili olur. Buna ilave olarak, grip veya soğuk algınlığının neden olduğu belirtilerin şiddetini de hafifletir.

Bunun yanında, buhar makinelerinin çok sık kullanılması solunum problemlerini potansiyel olarak arttırabilir. Bunların nasıl kullanılacağını bilmek önemlidir.

Buhar makinesi hangi durumlarda kullanılır?

Buhar makinesi sayesinde havaya verilen nem, kuruluğu önleyici doğal bir işlev görür. Bu nedenle buhar makinesi genellikle aşağıdaki problemlerin çözümü olarak kullanılır:

·         kuru cilt

·         sinüs tıkanıklığı / baş ağrısı

·         kuru boğaz

·         tahriş olmuş burun

·         kanlı burun

·         tahriş olmuş ses telleri

·         kuru öksürük

·         çatlamış dudaklar

Evinizdeki hava kuruyup nem azaldığında bu rahatsızlıklara eğilimli hale gelirsiniz. Klima kullanımı evinizdeki havanın kuruluğunu tetikleyen bir durumdur. Bu sebeple klima kullanımı konusunda dikkatli olmalısınız.

Havayı nemlendiren makine türleri

Buhar makinesi

Buharlı nemlendiriciler elektrikle çalışır. Suyu ısıtır ve sonra havaya atmadan önce soğutur. Bunlar en ucuz ve taşınabilir nemlendirici makinelerdir. Eczanelerden temin edebilirsiniz.

Yanıklara neden olması ihtimali sebebiyle, çocuklar için kullanımı pek de kolay değildir.

 Ultrasonik soğuk buhar makinesi

Ultrasonik nemlendiriciler, ultrasonik titreşimler sayesinde soğuk bir sis oluşturur. Eviniz için, ihtiyacınız olan büyüklüğe bağlı olarak makinenin fiyatı değişir. Hem soğuk hem de sıcak sis oluşturabilen daha gelişmiş modeller de vardır. Soğuk buhar makinesi soğuk algınlığı ve gribin neden olduğu tıkanıklığa eşit derecede yardımcı olur. Tahriş olmuş burun yollarına ve akciğerlere ulaşan nem fayda sağlar.

Özellikle çocuklarınız varsa ultrasonik nemlendiricilerin soğuk buhar versiyonu uygun bir seçimdir. Tercih edeceğiniz nemlendirici türü, bütçenize ve nemlendireceğiniz alanın büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Bazı diğer nemlendirme makineleri şöyledir:

·         merkezi nemlendiriciler

·         buharlaştırıcılar

·         çarklı nemlendiriciler

·         ultrasonik nemlendiriciler

Nemlendirme makinelerinin boyutları

Nemlendiriciler genellikle konsol veya taşınabilir olarak sınıflandırılır.

Konsol üniteleri evin tamamına veya bir odasına nem eklemek için uygundur. Genellikle çok büyüktürler ancak tekerlekleri sayesinde onları kolayca hareket ettirebilirsiniz.

Kişisel veya taşınabilir buhar makinelerinin boyutu oldukça küçüktür ve seyahat ederken bir nemlendiriciye ihtiyacınız varsa en iyi seçim bu makinelerdir.

Nem seviyelerinin kontrol edilmesi

Havaya nem kazandırmak işe yarar bir uygulamadır fakat aşırı nem sağlık problemlerinin gelişmesine yol açar. Yüksek nem seviyelerinde, havada rahatsız edici boyutta nem bulunur ve bu durum solunum sıkıntılarını ilerletir. Bu durum toz akarları, küf ve zararlı bakterilerin ortamda çoğalmasına da neden olur.

Mayo Clinic’e göre, ortamda nemin %30 ila 50 arasında kalması gerekir. Higrometre evinizdeki nem miktarını belirlemeye yarayan bir cihazdır. Nemi günlük olarak test edin, özellikle evinizdeki birinin alerjisi veya astımı varsa nem seviyesinin takibini özenle yapın.

Buhar makinesinin olası riskleri nelerdir?

  • Yanıklar, buhar makinesinin sebep olduğu en yaygın görülen yaralanmalardır. Özellikle çocuğunuz varsa bu riske karşı daha temkinli olun. Asla çocuklarınızın buhar makinesinin yakınlarında olmasına izin vermeyin ve bir çocuğun yatak odasına sıcak buharlı bir makine koymayın.
  • Bir buhar makinesi çok fazla nemi dışarı atarsa, duvarlarda yoğuşmaya neden olur. Sonuç olarak küflenme görülür ve evin her tarafına yayılabilir. Fazla nem ayrıca iç mekan alerjilerine neden olur. Toz akarları, bir numaralı ev içi alerjendir ve herhangi bir kaynaktan gelen nemle çoğalırlar. Buhar makinesi tarafından üretilen buhar çok fazla kirletici içermez, bu da onu bina içi alerjenlere karşı muhtemelen daha iyi bir seçim haline getirir. Spesifik tavsiyeler için alerji uzmanınıza veya immünologunuza danışın.
  • Temiz olmayan buhar makinesi, öksürük ve soğuk algınlığına neden olabilecek bakteri üremesine yol açar. Buhar makineleri hızla kirlenmelerine rağmen temizlenmesi en kolay olan makinelerdir.
  • İki kullanım arasında tüm kullanılmış suyu durulayın. Üreticinin talimatlarına uyarak, bakteri çoğalmasını engellemek amacıyla makineyi düzenli olarak temizleyin. Kullanım esnasında filtre sistemini her iki veya üç günde bir yıkayın.
  • Buhar makineleri potansiyel olarak mineral ve mikroorganizma yayıcıdır. Bu mikroorganizmalar mutlaka zararlı değildir, ancak astımı olan insanları rahatsız edebilir. Bu sorunun önüne geçmek için damıtılmış su kullanın.
  • Bununla birlikte uzmanlar, sıcak buharın veya dökülmelerin sebep olabileceği yanma riskinden kaçınmak için soğuk buhar makinesini önerir.
  • Öte yandan buhar makineleri, havaya o kadar çok zararlı mineral ve diğer kirletici madde yaymaz. Bunun nedeni suyu kaynatıp saf buharı salmasıdır. Bu makinelerle ilgili en büyük güvenlik endişesi, buhar veya dökülen sudan kaynaklanan yanma riskidir. Bu risklerden kaçınmak için makine çalışma halindeyken ondan en az dört metre uzakta oturmayı deneyin.
  • Her iki tür makine de havaya nem ekler. Sadece aynı nem seviyelerine farklı şekillerde erişirler. Su alt solunum yoluna ulaştığında, nasıl üretildiği fark etmeksizin aynı sıcaklıkta olur.

Buhar makinelerinin bebek ve çocuklarda kullanımı nasıldır?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, insan parainfluenza virüsleri, çocuklarda krup ve bronşiolit gibi solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedenidir. Her iki hastalık da burun tıkanıklığına ve öksürüğe neden olarak nemlenmeyi azaltabilir. Dolayısıyla havaya nem kazandırmak tıkanık bir burnu hafifletir ve özellikle burnunu sümküremeyen bebekler ve küçük çocuklar için faydalı olur.

Buhar makineleri arasında sıcak ya da soğuk buhar olarak seçim yaparken, belirli yaş aralıkları için neyin uygun olduğunu göz önünde bulundurmak önemlidir. Örneğin, sıcak buhar çocukların yanında kullanmak için iyi bir seçenek değildir. Sıcak buhar makinesi suyu kaynattığı için, devrilmesi durumunda yanıklara neden olabilir. Yanmaya neden olma potansiyeline sahip olmayan bir soğuk buhar makinesi çocuklar için daha iyi bir seçimdir.

Sonuç olarak, hem soğuk buhar makinesi hem de sıcak buhar makinesi, evinizdeki havaya nem ekler ve ilaç kullanmadan solunum sıkıntılarınızı hafifletmeye yardımcı olur. Her iki cihaz da cilt ve burun kuruluğunun giderilmesine yardımcı olur. Nihayetinde seçtiğiniz makine türü, kişisel sağlığınıza, bütçenize, yaşınıza ve ailenizin sağlık durumundaki diğer hususlara bağlıdır.

Durum ne olursa olsun, buhar makinesi kullanmak dikkat gerektirir ve sağlığınız kullanmanız için uygun koşulları sağlamıyorsa kullanmamalısınız. Öncelikle iç mekan alerjilerinin önüne geçmek için ortamdaki nem seviyesini iyi izlediğinizden emin olun. Kullanmaya karar vermeden önce alerji uzmanıyla görüşün. Güvenle çalışmasını sağlamak için makinenizi kullanımdayken her gün temizleyin ve kullanım talimatlarına mutlaka uyun. Astım veya bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarınız varsa buhar makinesi kullanmaya karar vermeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

195741

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.